Intel ISEF

Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) on iga-aastane maailma suurim gümnaasiumiõpilastele mõeldud teadusprojektide võistlus, mida peetakse Ameerika Ühendriikides. Konkurssi korraldatakse rahvusvahelisena alates aastast 1958. Konkursile pääsevad ainult riiklike konkursside võitjad või osalejad. Alates 2007. aastast võtab ka Eesti võistlusest osa.

Konkursil osaleb noori ligi 75 välisriigist ja kõikidest 50 USA osariigist (kokku ligi 1800 osalejat 1200 projektiga). Sisuliselt on tegemist USA finaalvõistlusega, kus võrdsetel alustel konkureerivad ka sajad noored välisriikidest. Konkursile esitatud töid hindab vabatahtlikest koosnev 1000-liikmeline žürii. Preemiaid antakse välja kokku üle 4,5 miljoni USD väärtuses – rahalised preemiad, stipendiumid, õppereisid ja osalused seminaridel.
Intel ISEF-i veebileht: http://www.societyforscience.org/isef/.

Intel ISEF 2019 toimub Phoenix’is 12.–17. maini.

***

Intel ISEF 2018 toimus Pittsburgh’is 13.–18. maini ja Eestist osalesid Mirel Mesila (Tallinna Reaalkoolist) ning Joonatan Oras, Kris-Robin Sirge ja Kevin Reisenbuk (Hugo Treffneri Gümnaasiumist).

Kuidas on meil varem läinud?

Eesti on osalenud küllalt edukalt, näiteks võitis 2017. a Eva-Maria Tõnson 4. preemia keskkonnatööde kategoorias. Varem on võistlusel hästi läinud Riinu Otsal, kes võitis 2009. aastal oma uurimistööga põlevkivielektrijaamade õhusaastest 2. preemia samuti keskkonnatööde kategoorias, osalemise Hiina noorteadlaste konkursil ja Riinu järgi nimetati ka üks asteroid (Riinu töö valmis Hugo Treffneri Gümnaasiumis õppides). Samuti on Maria Orb võitnud oma tööga “Katlakivi tekke vähendamine magnetseadmega” 2008. a konkursil leiutajate ja innovaatorite preemia, mille rahaline väärtus oli 1000 USA dollarit (Maria töö valmis Jõgeva Ühisgümnaasiumis õppides). 2007 a pälvis Ameerika Meteoroloogia Assotsiatsiooni eriauhinna Victor Alari Gustav Adolfi Gümnaasiumis õppides tehtud tööga “Tuulelainete mõõtmine ja numbriline modelleerimine Küdema lahes.”