Õpilasleiutajate riikliku konkursi parimad selguvad täna

Täna, 10. detsembril saavad auhinnad Eesti Teadusagentuuri korraldatud riikliku õpilasleiutajate konkursi parimad ning nende juhendajaid. Konkursi preemiad annab üle EV President Toomas Hendrik Ilves. Leiutajate auhindamispidu algab Tallinnas TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory kell 13.

Tänavusele konkursile esitati 755 ideed 844 autorilt 82-st koolist üle terve Eesti. Konkursi preemiafond on 25 950 eurot. Lisaks rahaliste preemiate saajatele kuulutatakse välja ka Eesti esindaja USAs toimuval maailma suurimal noorte teadusmessil Intel ISEF (International Science and Engineering Fair).

Konkursile saadetud ideid ning lahedusi hinnati kolmes vanuserühmas: 1.–4. klassi lastelt oodati fantaasiarikkaid ideid, 5.–9. klassi lapsed pidid lisaks ideele välja tooma ka võimaliku tehnilise lahenduse, 10.–12. klassi õpilaste poolt välja pakutud lahendused pidid olema ka reaalselt teostatavad.

Korraldajate sõnul on lapsed tundliku sotsiaalse närviga ja noorte poolt välja toodud lahendamist vajavad probleemid peegeldavad kõike, mis nende endi peredes, koolis ja ühiskonnas toimub, mis on aktuaalne ja vajab lahendamist.

Hindamiskomisjoni liige Terje Tuisk tõi seekordselt konkursilt välja kaks suundumust, mida varasematel aastatel ei ole tähele pannud. „Noored muretsevad targemate laste motivatsiooni pärast koolitunnis – välja toodi mitmeid ideid, mis motiveeriks targemaid lapsi koolis rohkem pingutama. Kuigi pakutud ideedest on osad koolides ka täna kasutusel, ilmselt  siiski kaugeltki mitte kõigis koolides. See, et  tark laps ise enda motivatsiooni pärast muretseb, on mõtlemapanev.  Teine tähelepanek puudutab digimaailmaga vastandumist  – ühed noored pakkusid välja idee meeldetuletuspaelast, mis ei ole mingi digividin, vaid tavaline pael, mis käib ümber käe, kuhu peale saab meeldetuletusi kirjutada ja mille aku ei saa tühjaks; üks  noormees pakkus oma idee lahendamiseks välja keerulise süsteemi arvutist, skännerist ja printerist kirjutades põhjenduseks – „seda kõike saaks lihtsalt lahendada tahvelarvuti abil, aga täiskasvanud arvavad, et lapsed tegelevad liiga palju arvutiga ja peaks pigem paberile kirjutama“.“

Välja pakuti lahendusi võõrkeelsetele õpilastele eesti keele ning ka teiste keelete õppijatele keeleõppe lihtsustamiseks, taastusravijärjekordade lühendamiseks, IT-vahendite kasutamiseks õppetöös, tavaelus ja liikluse ohutuks muutmiseks jpm. Sel aastal esitasid õpilased konkursile ka mitmeid töötavaid prototüüpe, millest üks, „Ekstruuder V3 –plastikute taaskasutamine läbi 3D-printimise“ on juba koolis edukalt kasutamist leidnud.

TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory toimuval auhindamisel on võimalik tutvuda nii parimate ideede kui ka nende autoritega.

Konkursil on aastaid eriauhindu välja andnud mitmed koostööpartnerid: Ameerika Suursaatkond, Kuninglik Taani Saatkond, Energia avastuskeskus, Teaduskeskus AHHAA, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Sel aastal on eriauhindade väljaandjate hulka lisandunud Maailma Intellektuaalse Omandi Organisatsioon (WIPO) koostöös Patendiametiga, Reisibüroo Estravel ning Eesti lennufirma Nordic Aviation Group.

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi ja auhindade üleandmist korraldab Eesti Teadusagentuur.

Lisainfo:
Margit Lehis
Konkursi koordinaator
tel: 730 0335, 520 3270
e-post: margit.lehis@etag.ee