Eesti Teadusagentuur analüüsis kolme esimest tegevusaastat

Eesti teadlaste ja teaduse arengu huvides loodud Sihtasutusel Eesti Teadusagentuur (ETAG) täitus tänavu kevadel kolm tegutsemisaastat. Teadusagentuur loodi 2012. aastal Eesti Teadusfondi baasil, eesmärgiga korrastada teadus- ja arendustegevuse rahastamise süsteemi, üksusega liideti ka SA Archimedes teaduskoostöö keskus. Esimese kolme tegevusaasta vahekokkuvõteteks tellisime AS Emorilt Eesti Teadusagentuuri käivitamise ja Eesti teaduse rahastamissüsteemi reformi tagasisideuuringu.

Küsisime, kuidas on toetusi taotlenud teadlased ja teadustööde konkurssidest osa võtnud üliõpilased, õpilased ning nende juhendajad rahul Eesti teaduse rahastamissüsteemiga laiemalt ning millised on selles valguses teadusagentuuri tugevused ja nõrkused. Küsimustele vastas 1041 inimest, neist 678 teadlast ja 363 üliõpilast, õpilast ning juhendajat.

Vastajad hindasid teadustöö finantseerimisinstrumentide taotlemise ja konkursside korraldamist, info- ja tugiteenuste pakkumist, aga ka töötajate ja kogu organisatsiooni  asjakohasust viie palli süsteemis.

Oktoobri lõpus Tartus toimunud lühiseminaril esitles TNS Emori esindaja uuringu tulemusi. Ligikaudu 2/3  vastanud teadlastest pidas ETAGi loomist vajalikuks. Üldine keskmine hinne (3,6) teadusagentuuri esimese kolmele tegutsemisaastale ja  veelgi kõrgem hinne (4)  meie töötajate kompetentsusele, abivalmidusele ja sõbralikkusele kinnitavad organisatsiooni võimekust täita võetud ülesanded.

Keskmisest kõrgemalt hinnati Eesti teadusinfosüsteemi toimimist ja kasutajatuge (hinne 4,4);  õpilaste ja üliõpilaste uurimistööde konkursside korraldamist (hinne 4,4 ja 4,1)  ning rahvusvaheliste teaduskoostöö projektide ettevalmistustoetust (hinne 4,3). Rahule jäädi tööga Eesti teaduse rahvusvahelise konkurentsivõime toetamisel ning Eesti teadus-ja arendustegevuse ning innovatsioonipoliitika kujundamisel.

Kolm tegutsemisaastat on paras aeg, et valitud sihte täpsustada ja tehtu kvaliteeti hinnata. Tagasisideuuringu tulemused on toeks teadusagentuuri edasise arengu kujundamisel;  teenuste kvaliteedi  ning kommunikatsioonikeskkonna parandamisel.

Lisainfo uuringu kohta: Kadri Raudvere, analüütik, tel 730 0377, e-post: kadri.raudvere@etag.ee

Link uuringule:  Eesti Teadusagentuuri käivitamise ja Eesti teaduse rahastamissüsteemi reformi tagasisideuuring