Arvamusfestivali teadusalal räägitakse välisteadlaste rollist Eestis ja kriisiaja suunamudijatest

13. ja 14. augustil toimub Paides järjekorras üheksas Arvamusfestival. Festivali teadusalal võetakse luubi alla eripalgelised teadusteemad, et mõtestada lahti nii teaduse roll ühiskonnas kui ka tuleviku loomisel.

Kahel päeval toimub kokku üheksa teadusteemalist arutelu, neist kaks Eesti Teadusagentuuri poolt. Käsitluse alla tuleb nii välisteadlaste roll Eestis kui ka teadlaste tähtsusest globaalses kriisis. Arutelud toimuvad 14. augustil kell 10.00 ja 12.00.

Arutelu “Teadlane kui kriisiaja suunamudija” raames käsitleme teadlaste rolli teaduskommunikatsioonis erinevates meediumites – alates tavameediast sotsiaalmeediani. Kriis on loonud suurenenud vajaduse info ja ekspertarvamuste järgi – teadlaste seisukohti kuuldakse ning võetakse aluseks igapäevastest toimingustes. Seetõttu võime öelda, et teadlastest on saanud justkui kriisiaja suunamudijad. Arutelus osalevad professor Irja Lutsar, Erik Abner, Natalia Pervjakova ja Orina Jakovleva ning arutelu modereerib professor Katrin Tiidenberg.

Arutelus “Eestisse teadus tegema. Miks ometi?” räägitakse välisteadlaste rollist ja vajalikkusest. Hetkel moodustavad Eesti teadlaskonnast pea kümnendiku välisteadlased ning pea kolmandik doktoriõppe üliõpilastest on rahvusvahelised. Arutleme, miks on välisteadlased Eesti jaoks olulised ning millised on nende motivaatorid Eestisse tulemiseks. Arutelus osalevad professor Steffen Manfred Noe, akadeemik Maarja Kruusmaa, professor Olaf Mertelsmann, Harry Kattai ja Regina-Nino Mion, arutelu modereerib Katrin Pihor.

Lisaks käsitletakse teadusalal ka teisi põnevaid teemasid – humanitaaria tõlkimisest innovatsiooni keelde, Eesti kosmose ühiskonnast, toidu teekonnast teadusest toidulauani ja palju muud. Kõikide Arvamusfestivali teadusala arutelude ja ajakavaga on võimalik tutvuda Facebooki ürituse vahendusel. Teadusala korraldab Teadusala konsortsium, mida veavad Eesti Teadusajakirjanike Selts, Eesti Teadusagentuur ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia ning milles osaleb veel tegijaid Tartu Ülikoolist ja Tallinna Ülikoolist ning Haridus- ja Teadusministeeriumist. Uuri lähemalt ka Arvamusfestivali kodulehelt https://arvamusfestival.ee/