Programm „Horisont 2020” annab tugeva tõuke Euroopa teadusuuringutele ja ettevõtlusele

Täna võttis Euroopa Parlament vastu ELi teadusuuringute ja uuendustegevuse programmi „Horisont 2020” uue eelarve. Selles on ette nähtud oluliselt rohkem vahendeid Marie Curie nimeliste meetmete, teadusstipendiumide rahastamise ning Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi jaoks. Nimetatud meetmete ja instituudi eest hakkab vastutama Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorsoo volinik Androulla Vassiliou, kelle arvates saab vastuvõetud eelarve abil tunduvalt elavdada nii Euroopa teadusuuringuid kui ka innustada homseid ettevõtjaid.

 „Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi ning Marie Skłodowska-Curie nimeliste meetmete abil panustab EL märkimisväärselt rohkem inimestesse, kellel on teadmisi ja annet uuendusteks ning inimeste elu muutmiseks. See on väga hea uudis teadusringkondade ja homsete ettevõtjate jaoks,” ütles volinik Vassiliou.

Marie Curie meetmed moodustavad programmi „Horisont 2020” kogueelarvest 8%, mis tähendab rohkem kui 6 miljardit eurot aastateks 2014–2020. See on umbes 30% rohkem kui aastateks 2007–2013 samade meetmete jaoks eraldatud 4,7 miljardit eurot. Uuest eelarvest toetatakse rohkem kui 65 000 teadlast, kellest ligikaudu 40% on doktorandid. Aastateks 2014–2020 saab Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut 2,7 miljardit eurot, mis moodustab 3,5% ELi teadusuuringute ja uuendustegevuse kogueelarvest. See on märkimisväärne kasv võrreldes instituudi tegevuse alustamise aegse eelarvega, mis ajavahemikuks 2008–2013 oli umbes 300 miljonit eurot. Rahaliste vahendite abil saab tugevdada ELi teadusuuringute ja uuendustegevuse suutlikkust ning aidata kaasa töökohtade loomisele ja majanduskasvule.

 Eelarve suurendamine annab tunnistust sellest, kui olulised on Marie Skłodowska-Curie nimelised meetmed, mille toel koolitatakse Euroopas uue põlvkonna teadlasi. Programmist rahastatakse eri valdkondade teadlaste tööd – toetuskõlblikud on teemad alates inimelusid säästvatest tervishoiuteenustest kuni alusuuringuteni. Samuti toetatakse tööstusdoktorantuuri, milles ühendatakse teadusuuringud tööga ettevõtetes, ning muud uuenduslikku koolitust, mis aitab parandada tööalast konkurentsivõimet ja karjäärivõimalusi.

 Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi praegused kolm teadmis- ja innovaatikakogukonda (kliimamuutuste, info- ja sidetehnoloogia ning energeetika valdkonnas) ühendavad rohkem kui 350 partnerit Euroopa tippülikoolides, ettevõtetes ja uurimiskeskustes. EIT on juba korraldanud ettevõtluskoolitust rohkem kui 1 000 üliõpilasele ja aidanud luua rohkem kui 100 idufirmat. Teadmis- ja innovaatikakogukondades on käivitatud umbes 90 uut toodet või teenust ning praegu on inkubeerimisel rohkem kui 400 äriideed.

 Allikas:  http://ec.europa.eu/eesti/paeevakajalist/news/131121_horisont2020_et.htm