Parimad õpilasleiutajad aitavad lähedasi ja ühiskonda

Täna autasustati Tallinna teletornis õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid. 2012. aastal saatsid noored leiutajad hindamiseks 620 ideed, mis kõik võiksid realiseerimise korral lahendada kellegi probleeme.

Konkursi nooremas vanuse rühmas anti välja kolm esimest preemiat. Kauri Evestus (Parksepa Keskkooli 1. klass) pälvis esikoha töö „Sebrapost“ eest – tema idee oli muuta teed ületav jalakäija märgatavamaks postide abil, mis hakkavad vilkuma, kui inimene hakkab teed ületama.  Kaarel Kiiver (Luunja Keskkooli 3. klass) sai esikoha digiketta idee eest, mis on sisuliselt musta kastiga heiteketas – see mõõdaks heite pikkust ja ka muid parameetreid ning hõlbustaks nii kettaheitjate treeninguid. Uku Reinkubjas (Ülenurme Gümnaasiumi 3. klass) sai esikoha töö „Poiste pükste puu“ eest – tema idee sisuks on lisandus garderoobisüsteemile, mille abil saaks ühe paari pükse kapist välja võtta, ilma et teised segamini läheks.

Keskmises vanuserühmas anti välja viis esimest preemiat. Ilma kaaneta kanalisatsioonikaevude ohutusele lahendusi otsivate ideede eest pälvisid esikoha Mark Jõgar (Viimsi Keskkooli 8. Klass) ja Marko Laanemäe (Tartu Kommertsgümnaasiumi 5. klass).  Johanna Adojaan (Tartu Tamme Gümnaasiumi 9. klass) mõtles välja mobiilirakenduse „Kodubuss“, mis aitab lastel ja ka teistel inimestel leida kergesti ühistranspordiga tee koju. Karl Erik Laas (Tallinna Muusikakeskkooli 7. klass) lahendas oma tööga „Bio-Lehevõrgud“ sügisese lehtede riisumise vaeva puu alla laotatavate biovõrkude abil. Esikohta vääris ka Miikael Tuusi (Saaremaa Ühisgümnaasiumi 7. klass) vahend ATV-ga heinarullide transportimiseks.

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Teadusagentuur ja Teaduskeskus AHHAA. Eriauhindadega toetasid konkurssi Energia Avastuskeskus, ja USA suursaatkond Eestis.

Õpilasleiutajate konkursi 2012 preemiad ja auhinnad

Lisainformatsioon:

Margit Lehis, Eesti Teadusagentuur, konkursi koordinaator,  520 3270, margit.lehis@etag.ee