Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna programmid toetavad teadustegevust ning hariduskoostööd

Haridus- ja Teadusministeerium käivitab koostöös Eesti Teadusagentuuri, Sihtasutuse Archimedes ning välispartneritega Norrast, Islandilt ja Liechtensteinist kaks programmi teadus- ja arendustegevuse ning haridusalase koostöö toetamiseks. Norra-Eesti teaduskoostöö programmi välisdoonoritepoolne toetussumma on 3 miljonit eurot ning Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) stipendiumifondi programmi toetatakse 1,6 miljoni euroga. Koos Eesti riigi poolse kaasfinantseerimisega on programmide kogumaht ligikaudu 3,3 ja 1,8 miljonit eurot.

Norra-Eesti teaduskoostöö programmi kaudu soovitakse toetada Eesti ja Norra teadus- ja arendusasutuste ühisprojekte, seejuures pole uurimisvaldkond või -teema piiritletud. Programmi väljundina nähakse näiteks kõrgetasemelisi teaduspublikatsioone, täiendust uurimismeetodite vallas ning hea platvormi loomist osalemiseks teistes Euroopa teadusalastes tegevustes. Programmi igapäevane elluviimine on Eesti Teadusagentuuri ülesanne.

Norra ja EMP stipendiumifondi programmiga soovitakse toetada õpirännet kõrgharidussektoris ning koostööprojekte keskharidust pakkuvate asutuste vahel. Nende tegevuste raames soovitakse omakorda prioriteedina toetada nt üliõpilaste praktikat keskkonnateadlikes ettevõtetes, matemaatika, teaduse ja tehnoloogia valdkonna edendamist üldhariduses, õpirännet õpetamistegevuste läbiviimiseks jne. Programmi viib ellu Sihtasutus Archimedes.

Norra ja EMP finantsmehhanismide rakendamiseks programmide elluviimisel sõlmiti 2011. aasta juunis Eesti Vabariigi, Norra Kuningriigi, Islandi Vabariigi ja Liechtensteini Vürstiriigi vahel vastastikuse mõistmise memorandumid. Finantsmehhanismide eesmärk on aidata kaasa majandusliku ja sotsiaalse ebavõrdsuse vähendamisele Euroopas ning tugevdada kahepoolseid suhteid doonorriikide ja abisaajariikide vahel. Programmid kestavad kuni aastani 2017.

Eesti Teadusagentuur avab Norra-Eesti Teaduskoostöö Programmi taotlusvooru 14. jaanuaril.

Norra-Eesti teaduskoostöö programm

Lisainformatsioon:

Iige Maalmann
Eesti Teadusagentuur
iige.maalmann@etag.ee
Tel: 731 7363

 

Rein Joamets
avalike suhete osakonna konsultant
Haridus- ja Teadusministeerium
735 0155