11. detsembril selguvad õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid

Neljapäeval selguvad Eesti Teadusagentuuri korraldatud riikliku õpilasleiutajate konkursi võitnud tööd ja auhinnatakse parimaid õpilasi ning nende juhendajaid. Konkursi preemiad annab üle EV President Toomas Hendrik Ilves.

UUS_ounpirn_valgeKonkursi eesmärk on arendada noortes loovust ja innovaatilist mõtlemist, suunata õpilasi märkama enda ümber probleeme ja otsima neile lahendusi. Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Andres Koppel ütles konkursi läbiviimist kommenteerides: „Üheks riikide teadussaavutuste mõõdupuuks on innovaatilistele lahendustele registreeritud patentide arv. Mida varem me lastele näitame, et paremate lahenduste otsimine või täiesti uute lahenduste pakkumine on põnevad teemad, seda nutikamad ja avatuma mõtteviisiga on tulevased tudengid ning töötajad teaduses ja ettevõtetes.“

Õpilasleiutajate konkursile oodati 1.–4. klassi lastelt fantaasiarikkaid ideid, 5.–9. klassi lapsed pidid lisaks ideele välja tooma ka võimaliku tehnilise lahenduse, 10.–12. klassi õpilaste esitatud ideed pidid olema reaalselt teostatavad. Kokku esitati konkursile 695 leiutist 872 autorilt.

Laste ideedest paistavad välja erinevad ühiskonna murekohad – liiklusohutus, probleemid kodus ja koolis, vanurite toimetulek, aga muidugi ka igavene probleem – kuidas leida üles kaotatud asjad. Gümnaasiumiastme tööde tase tõuseb iga aastaga ning välja on pakutud suur hulk tehniliselt väga nutikaid lahendusi, mis tehnoloogia võimalusi oskuslikult ära kasutavad. Energia Avastuskeskuses 11. detsembril toimuval auhindamisel on võimalik tutvuda nii parimate ideede kui ka nende autoritega.

Riiklikud preemiad antakse välja kolmes vanusegrupis, konkursi preemiafond on 25 950 eurot.Lisaks rahaliste preemiate saajatele selgub ka Eesti esindaja USAs toimuval maailma suurimal noorte teadusmessil Intel ISEF.

Parimale infotehnoloogia valdkonna idee autorile annab Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eripreemia üle minister Urve Palo. Eriauhinnad on välja pannud veel USA Suursaatkond, Kuninglik Taani Saatkond, Energia Avastuskeskus ja Teaduskeskus AHHAA.

Eesti Teadusagentuur viib ellu tegevusi, mis aitavad noortes inimestes tekitada huvi teaduse, tehnoloogia, inseneeria ja matemaatika vastu. Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi on korraldatud alates 2008. aastast. Kokku on selle aja jooksul lapsed ja noored saatnud üle 4600 idee. Igal aastal valmib põnevamatest ideedest näitus, mis rändab aastaringselt mööda koole. 2014. aasta näitust saab esmakordselt näha 11. detsembril Energia Avastuskeskuses. Lisaks on valik ideedest väljas Tallinna Teletorni Eesti tippude ekspositsioonis. Õpilasleiutajate riikliku konkursi preemiad ja tingimused on leitavad veebilehelt http://www.etag.ee/teadpop/opilasleiutajate-konkurss/

 

Ürituse lisainfo:
Margit Lehis
Konkursi koordinaator
Eesti Teadusagentuur
tel: 730 0335, 520 3270
e-post: margit.lehis@etag.ee