Loading Üritused

« All Üritused

  • Üritus on toimunud.

Teadusala Arvamusfestivalil

12. august 2016, 12:00 - 20:00

Teaduskeskus AHHAA,  SA Eesti Teadusagentuur ja Eesti Teadusajakirjanike Selts esitlevad – teadusala Arvamusfestivalil.

12:00 – 13.30 “Teel teadmusühiskonda. Ülo Vooglaiu töötuba” https://www.facebook.com/events/320364594974660/

Kas oled kunagi mõelnud, mis õigupoolest on see teadmuspõhine ühiskond, mille möödapääsmatut vajalikkust kõrgetest kõnetoolidest aina kuulutatakse? Ja miks just teadmuse, mitte lihtsalt teadmise või teaduse põhine? Ja kuidas seda üllast sihti ikkagi saavutada? Töötoas konstrueerib emeriitprofessor Ülo Vooglaid dialoogilise arutelu saatel teadmuspõhise ühiskonna mõistelise mudeli. Kui mudel käes, püüame sõbralike arutelurühmadena välja nuputada, mida täpselt võiksime ühiskonna eri tasanditel (üksikisik, vabakond, riik) ette võtta, et mudelis kirjeldatud teadmuspõhisus saaks ühiskondlikuks tegelikkuseks.

Töötuba juhivad teenekas sotsiaalteadlane Ülo Vooglaid ja Tartu ülikooli Narva Kolledži õppedirektor Aet Kiisla.

13:30 – 14:00 Tallinna Tähetorni päevane programm – vaatleme teleskoobiga Päikest

14:00 – 15:30 “Teadus kui majanduse mootor ja poliitika rool” https://www.facebook.com/events/292166737817279/

Sõnades on teadlased, ettevõtjad ja poliitikud ühte meelt: teadmuspõhine majandus ja poliitika on parema tuleviku loomisel hädavajalikud. Ettevõtete tegelik panus teadus- ja arendustegevusse, tippteaduse tegelik arvessevõtt poliitiliste otsuste tegemisel, aga ka teadusasutuste tegelik valmisolek poliitikas ja majanduses osaleda – need tõsiolud on siiski ideaalist kaugel.
Kuidas saaksid teadlased panustada parimal viisil Eesti majanduse ja poliitika arengusse? Mida teha, et ühiskond teadusest suurimat võimalikku kasu saaks? Või teisalt, ons teadmuspõhisus ülepea mõni kõikvõimas võluvits ja probleemilahendaja?
Nende küsimuste üle arutlevad riigikontrolör Alar Karis, Geenivaramu tuumiklabori juhataja Lili Milani, teadusagentuuri teadmistepõhist poliitikakujundamist toetava programmi juht Liina Eek ja Swedbank Eesti peadirektor Robert Kitt. Arutelu juhib Tallinna tehnikaülikooli Nurkse instituudi direktor Veiko Lember.

15:30 – 16:00 AHHAA teadusdemo – avalik lahkamine

Näitame inimsuuruses lahkamisnuku Vambola peal, millised näevad välja ja kus asuvad inimese organid. Lisaks silikoonist organite uurimisele saavad huvilised lahti lõigata ka päris südant ja neeru ning täis puhuda kopse.

16:00 – 17:30 “Disainitud rakud ja disainitud inimene: kas sünteetiline bioloogia hävitab või päästab inimkonna?” https://www.facebook.com/events/1766489856957289/

Teadmised geenide, rakkude ja organismide toimimisest on saamas nii heaks, et võime üha realistlikumalt mõelda ka uute geenide, rakkude, organite ja isegi olendite loomisele nende teadmiste põhjal.
Millal siiratakse inimesele esimene 3D-prinditud organ? Kas on võimalik inimest niiöelda nullist peale disainida? Milliseid muutusi toob bioloogiline disain ühiskonda?

Tartu ülikooli professor Mart Loog, vanemteadur Viljar Jaks ja Edinburghi ülikooli rakubioloog Kersti Jääger arutlevad sünteetilise bioloogia tulevikuvõimaluste üle maailmas ja Eestis.  Jutujuht on Eesti rahvusringhäälingu teadustoimetaja Priit Ennet.

17:30 – 18:00 Elus Teaduse töötuba

Inimsuuruses lauamängus saad proovile panna oma teadmised loodusest, toidust ja tehnikast.

18:00 – 19:30 “Eile algas tulevik. Mis saab meist homme?” https://www.facebook.com/events/1779294602317533/

See, mis alles üleeile oli ülim ulme, on täna juba eilne päev. Kuid teadus ja tehnika galopeerivad edasi. Mis saab homme ja ülehomme, ei tea täpselt isegi Ray Kurzweil ega Michio Kaku. Seepärast lasemegi üheskoos fantaasial lennata. Seda enam, et tulevik on juba käes.

Fantastilisi lugusid oma valdkonna tänasest päevast ja tulevikust jutustavad inspiratsiooni ärgituseks füüsik, filosoof, psühholoog ja teised asjatundjad. Ja kui nad siis veel kõigi teadusalale tulla otsustanud inimestega üheskoos fantaseerima hakkavad, ei hoia vaimusädemete voogu tagasi enam miski. Ühistes aruteludes võib idanema hakata täiesti uudse ja erakordse tulevikustsenaariumi idee. Kas tuled ka mõttetalgule?

Arutelu juhib Martin Noorkõiv, teaduse ja kultuuri sihtasutuse Domus Dorpatensis tegevjuht ja Tartu ülikooli kommunikatsioonijuhtimise magistrant. Tulevikku vaatavad Tallinna ülikooli hariduspsühholoog Grete Arro, Tartu ülikooli praktilise filosoofia teadur Mats Volberg; geeniteadlane, akadeemik Andres Mertspalu; Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi osakestefüüsik Andi Hektor jt.

Täpsem info

Kuupäev:
12. august 2016
Aeg:
12:00 - 20:00
Kategooria:

Toimumiskoht

Paide Keksväljak