Tunnustatakse kõige leidlikumaid lapsi ja noori

Homme, 6. detsembril kell 12–15.45 autasustatakse Tallinnas, TTÜ Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory saalis (Raja 15) õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid. Riikliku konkursi preemiad annavad üle EV president Kersti Kaljulaid ning haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi ja auhindade üleandmist korraldab Eesti Teadusagentuur, rahastab Haridus- ja teadusministeerium.

Noorte leiutajate konkurssi korraldatakse juba alates 2008. aastast. Kokku on selle aja jooksul esitatud hindamiseks üle 7200 leiutise idee, kõigist Eesti maakondadest. Tänavusele õpilasleiutajate riiklikule konkursile esitati 987  ideed, mis on konkursi ajaloo uus rekord, möödunud aastal esitati konkursile 902 ideed. Leiutiste ideid ja prototüüpe tuli kõigist maakondadest, kõige rohkem – 555 leiutise ideed tuli eel-ja algkooli õpilastelt; 388 ideed saadeti 5.-9. klasside õpilastelt ja 44 leiutist gümnaasiumiastmest.

„Leiutamine on mitmetes koolides muutunud iga-aastaseks tegevuseks, mis paneb mõtted tööle ja aitab oma igapäevaelus ettetulevatest probleemidest laiemalt mõelda,“ sõnas Eesti teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna juhataja Terje Tuisk.

Selgi aastal, sarnaselt eelmisega, on konkursile esitatud laste leiutised kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks ning osalejate hulgast valitakse koos ERRiga need, keda portreteerida leiutajate raamatus, mis ilmub juubeliaasta sügisel. ETV eetris on sel hooajal, pühapäeva õhtuti kell 20.50, mini-dokumentaalfilmid „Leiutades Eestit“ väikestest leiutajatest, mis aitavad avada tänaste laste mõttemaailma. Lühifilmide veebikodu on ERRi Lastejaamas.

Riiklikele rahalistele preemiatele lisaks toetavad auhinnafondi sel aastal eriauhindadega Eesti Rahvusringhääling, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Patendiamet koos Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooniga (WIPO), Kuninglik Taani Saatkond, TTÜ Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory, SA Teaduskeskus Ahhaa, Energia Avastuskeskus, laste teadusajakiri „Minu Maailm“, Lottemaa teemapark ning Eesti Leivatööstus.

Konkursi preemiafond on 25 950 eurot. Lisaks rahalistele ja paljudele eripreemiatele valitakse noorte seast Eesti esindaja Ameerika Ühendriikides toimuval maailma suurimal noorte teadusmessil Intel ISEF (International Science and Engineering Fair), mis toimub 2018. aasta mais Pittsburghis.

Lisainfo:

Õpilasleiutajate riikliku konkursi autasustamise kava

Margit Lehis, õpilasleiutajate riikliku konkursi koordinaator, tel 520 3270, margit.lehis@etag.ee

Liina Raju, kommunikatsioonijuht, tel 53 499 250, liina.raju@etag.ee