Viitnalaager 2012

Kus ja mis toimus?

Selleaastase laagri keskustelud koondusid TEADMISE ja EETIKA ümber. Teemast lähtuvalt pidasid ettekandeid erinevate elualade spetsialistid ja teadlased, kelle juttu said õpilased aktiivselt sekkuda. Esinesid matemaatik Peeter Lorents, keemik Toomas Kaevand, füüsikust filosoof Enn Kasak, filosoofiatudeng Heidy Meriste, Einar Laigna, psühhiaater Andres Lehtmets, meediaeetika spetsialist Tarmu Tammerk, küberkaitse spetsialist Rain Ottis ning KAPO peadirektori asetäitja Arnold Sinisalu. Laagri teisel päeval külastati ka Viinistu kunstimuuseumit ning tutvuti veidi Lahemaa kultuurilooga.

 

Viitnalaagri programm 2012

Laagri programm keerles peateema ümber, mida iseloomustavad märksõnad TEADMINE JA EETIKA. Laagri üldine päevakava nägi välja järgmine:

12. august, pühapäev

13:00 – buss Tallinnast bussijaama juurest
14:00 – saabumine, majutumine, kogunemine
14:30 – lõunasöök
15:30 – rivistus, kohaloleku kontroll, tutvumine, laagri kava põgus tutvustus
16:00-17:30 – avab laagri matemaatik Peeter Lorents
17:30-19:00 – esineb keemik Toomas Kaevand
19:00 – õhtusöök
19:30-21:00 – räägib Enn Kasak, astrofüüsikust filosoof
Järgneb tegevus vabal valikul: saun, söömine ja sotsialiseerumine

13. august, esmapäev

9:00 – hommikusöök
9:30-11:00 – võtab sõna usumehest filosoof Einar Laigna
11:00-12:30 – räägib filosoofiatudeng Heidy Meriste
12:30-13:00 – sirutuspaus
13:00-13.30 – lõunasöök
13:30-17:00 – ekskursioon Viinistusse koos Anne Kurepaluga
17:00-18:30 – võtab sõna meedik Andres Lehtmets
18:30 – õhtusöök
19:00-20:30 – lõpetab päeva meediaeetika eskpert Tarmu Tammerk
Järgneb tegevus vabal valikul: saun, söömine, arutelu ÕTÜ tuleviku teemadel

14. august, teisipäev

9:00 – hommikusöök
9:30-11:00 – esineb küberkaitsja Rain Ottis
11:00-12:30 – räägib KAPO asedirektor Arnold Sinisalu
13:00 – kojusõit

 

Mida laagrist arvati?

Kolm teadmiste- ja eetikaküllast päeva Viitnalaagris
Ave Eerma, õpilane

 Jõudnud kohale Viitna puhkekeskusesse, tänasin mõttes oma GPS-i, mis mind kohe esimesel katsel õigesse kohta oli juhatanud. Õige tee sinna oli kiiresti leitav ka tänu teeviitadele, mille eest agarad laagrijuhid olid ettenägelikult hoolt kandnud. Laagripaik asus kauni järve kaldal kõrgete mändide all. Tänavu esimest korda sellesse pikkade traditsioonidega laagrisse tulles polnud mul aimugi, et järgmised kolm päeva teadmiste ja eetika teemadel arutlemist nii meeleolukateks kujunevad.

Laagriseltskond kämpingutesse majutatud, lõunasöök söödud ja kõigi osalejate ajanäitajad Lorentsi kella järgi õigeks sätitud, võisid jutusessioonid alata. Need olid nii põnevad, et enamiku esinejate ettekandeid kuulates jäid vihikusse märkmedki tegemata. Nii mõnigi diskussioon paisus ägedaks arutluseks, kus kõik osapooled suutsid oma seisukohti suurepäraselt põhjendada ning värvikate näidetega ilmestada. Teisel laagripäeval tegime ka bussireisi Viinistu kunstimuuseumisse ning külastasime paari looduslikku vaatamisväärsust.

Olenemata õpilaste suurest vanusevahest – laagrilisi leidus viienda klassi õpilastest kaheteistkümnendikeni ja isegi ülikoolist – oli laagriõhkkond väga sõbralik ning ühist keelt leida väga lihtne. Arutlused teadmiste, eetika ja kõigi muude maailmaasjade üle ei piirdunud ainult loengutega – väikestes gruppides teetasside taga jätkusid need hilisõhtust varahommikuni. Siiski suutsid pealtnäha kõik laagrisse tulnud vapralt ka päevakavaga sammu pidada. Õhtuti käidi saunas ja grilliti. Sel aastal sattus laager kuupäevadele, mil tähesadu oli öises pilvitus taevas väga intensiivne – saime väga palju soove lendu saata.

Kolm laagripäeva möödusid imekiiresti ning teisipäeva pärastlõunal oli taas aeg asjad pakkida ja uute toredate sõpradega jällenägemiseni jätta. Erilisi tänusõnu väärivad kõik lektorid, kes meiega oma teadmisi ja tähelepanekuid jagamas käisid ning nii pingevaba õhkkonna lõid. Loodan siiralt, et ka korraldajad jäid laagriga rahule ning et neil leidub jaksu ja tahet laagritraditsiooni jätkata, sest rõõmsad mälestused kutsuvad paljusid järgmisel aastal Viitnale tagasi.

Laagri pilte saab vaadata siin.

 

Laagrit toetas rahvusvaheline tervishoiu, taimekaitse ja kõrgtehnoloogiliste materjalidega tegelev ettevõte Bayer. Firma kohta saab informatsiooni siit.