Keskkonnasõbralikum ÕTF


SELLEL AASTAL ON ÕPILASTE TEADUSFESTIVAL KESKKONNASÕBRALIKUM

*******

2018. a õpilaste teadusfestivali aitab Eesti-Läti koostööprojekti „Keskkonnasõbralikud avalikud üritused“ toel senisest keskkonnasõbralikumalt korraldada Tartu loodusmaja, nõuga toetavad veel Eesti Roheline Liikumine ja Läti MTÜ Homo Ecos. Loodame õpilaste teadusfestivaliga näidata, kuidas saab üht suurt üritust läbi viia väiksema keskkonnamõjuga.

*******

Valdkonnad, millega tegelesime, et saaksime 2018. aasta ÕTF festivali muuta keskkonnasõbralikumaks:  

 • Asukoht – Eesti Rahva Muuseumi peamaja energiatõhususe klass on C ehk tegemist on säästliku hoonega. Ligipääsetavuse mõttes oleks hea, kui asukoht oleks kesklinnas – lühikese jalutuskäigu kaugusel bussi- ja rongijaamast, kuid Tartus teist nii sobilikku keskkonda õpilaste teadusfestivali korraldamiseks peale ERMi ei leidu.
 • Transport – kuna Eesti Rahva Muuseum ei asu Tartu kesklinnas, siis enamus külastajatest vajab kohale jõudmiseks transporti. ERMi juures on olemas jalgrattaparklad, samuti toob külalised siia kohale linnaliinibuss nr 27 – uuri bussiaegu siit
  Festivalil oma töid esitlevate õpilaste Tartu-sisese transpordi jaoks on tellitud diiselbussid Euro 6 heitmenormiga – lihtsalt öeldes saastavad need bussid keskkonda vähem! Veel parem valik oleks gaasi (või taastuvenergiast pärit elektrit) kütusena tarbivad sõidukid, kuid neid hetkel Eestis teenusvedudeks ei pakuta.Tellitud transpordiga tulijale soovitame samuti kasutada sõitjate arvuga võimalikult sobiva suurusega bussi, mille heitmenorm oleks Euro 5 või Euro 6 – nii jääb õhk puhtamaks! Kaugemalt on hea tulla ka rongiga – üheskoos suurema grupina tulijatele pakub Elron soodustust. 12. aprillil alustab festivali tasuta eribuss sõitu Raudteejaamast. Peatus Hansakeskus asub kesklinnas Hotell Pallase ees, Kaubamaja peatus on Hansakeskuse vastas, pärast laia jalakäijate ala (ülevalpool). Tasuta sõidu õiguse tagab külastajatele festivali käepael. Teel festivalile, kui paela ei ole, tuleb öelda sõidu põhjuseks “õpilaste teadusfestivali külastaja”.
 • Toitlustus  – külalistele pakub fuajees toitlustusteenust ERMi pop-up kohvik. Festivalil töid esitlevatele õpilastele, nende juhendajatele ja žüriile on toitlustus korraldatud ERMi restoranialal, kus valikus on erinevad eestimaised ja/või mahepõllumajandusest pärit toidud. Pakutavad kuumad joogid on õiglase kaubanduse märgisega. Pakutakse kraanivett ning üritatakse maksimaalselt vähendada pudelivee kasutamist ja pakkumist festivalil.
 • Jäätmed – tavapäraselt ei ole ERMi külastajatel võimalust tekkinud prügi ise sorteerida – see jääb koristajate hooleks, kes eraldavad prügist pakendi, paberi ning biojäätmed. Festivali ajal saavad aga külastajad võimaluse ise jäätmeid kohapeal sorteerida.
 • Infomaterjalid ja meened – trükised tellitakse kõik ühest Eesti keskkonnasäästlikumast trükikojast Ecoprint. Võimalusel trükitakse reklaammaterjalid selliselt, et neid oleks võimalik ka järgmistel aastatel uuesti kasutada. Jaotusmaterjalide väljatrükki on võrreldes eelmiste aastatega vähendatud.
 • Tegevused  – selleks, et külastajad lahkuksid õpilaste teadusfestivalilt keskkonnateemadel haritumana, pakume Eesti-Läti koostööprojekti toel mitmeid tegevusi.
  • (Elektri)energiakeskus – kokku 6 generaatorjalgratta abil saab keskkonnasõbralikult laadida nii oma telefoni kui püüda keema ajada vett. Uurida saab, kust ja kuidas see elekter siis ikkagi tuleb ning oma nahal proovida, kui kerge või raske selline telefonilaadimine on. Generaatorrataste juures olevad stendid aitavad osalejatel energiateemasse paremini sisse saada. Korraldame osalejate vahel ka võistlusi!
  • Jäätmete sorteerimiskeskus – lisaks sellele, et festivalialal saab oma tekkinud jäätmed sorteerida vastavalt jäätme liigile, pakume võimalust saada jäätmete sorteerimise osas veel suuremaks professionaaliks. Tule ja õpi meie juures sorteerimist ning uuri, mis jäätmetest edasi saab!
  • Nutiseadmes täidetava lihtsa ja  interaktiivse küsimustiku “Kas hoian paradiisi, kus elan?” abil saad aimu oma elustiili jätkusuutlikusest. Andes hinnanguid oma liikumis-, söömis-, ostmisharjumuste ja muude igapäevaselt tehtavate valikute kohta, näeb vastaja juba küsimustiku ekraanil oma elustiili mõju paradiisile. Nii küsimustiku täitmise ajal kui ka koos tulemustega saab vastaja hulganisti häid nippe ja trikke, kuidas oma argipäevas kavalamalt tegutseda ja seeläbi ka keskkonda paremini hoida. Küsimustik on mõeldud noortele ning täiskasvanutele.

*******

MIDA VEEL TEHA SAAKS?

Tartu loodusmajal koostöös Eesti Rohelise Liikumise ning MTÜ-ga Homo Ecos valmib 2018.a. sügiseks juhendmaterjal, kust leiab veel täpseid nõuandeid ja ideid vastavalt korraldatava ürituste eripärale.

Jälgi projekti tegemisi Tartu loodusmaja kodulehel

********

KESKKONNASÕBRALIKUD AVALIKUD ÜRITUSED

Festivale ja avalikke suurüritusi toimub Eesti Statistikaameti (2015) andmetel Eestis aasta jooksul 6800, milles osaleb kokku umbes 1 433 000 inimest. Iga ürituse korraldamise ja sellel osalemisega kulutame ressursse, tekitame heitmeid ja toodame jäätmeid. Ühe festivali või suurürituse ökoloogiline jalajälg võib olla väga suur, kuid oma valikutega saame mõju keskkonnale märkimisväärselt vähendada.

Valdkondi, kus ürituse korraldajana saame keskkonnasõbralikumaid valikuid teha, on mitmeid. Näiteks  asukoht, transport (nii osalejad kui korraldusmeeskond, esinejad), toitlustus, vee- ja energiakasutus, erinevad trükised ja asjade ostud, jäätmed. Korraldajana on oluline prioritiseerida ning teha kaalutletud otsus, millistes valdkondades on võimalik ja jõukohane keskkonnasõbralikumaid valikuid teha.

Küsimus ei ole isegi mitte selles, MIKS keskkonnasõbralikumaid avalikke üritusi pidada, vaid pigem MILLAL sellega algust teha ja KUIDAS. Tänaseks on maailma suurimad festivalid teinud tohutuid jõupingutusi, et vähendada festivali korraldamisega kaasnevat ökoloogilist jalajälge. Peagi saab sellest nn uus normaalsus ning ürituste korraldajad, kes muudatustega kaasas ei käi, ei ole enam konkurentsivõimelised.