Festivali lavaprogramm

Õpilaste teadusfestivali lavaprogramm toimub 12.-13. aprillil ERMis Jakob Hurda saalis.
Kuulama-osalema on oodatud kõik huvilised, eelnevalt registreeruma ei pea.

Neljapäev, 12. aprill

10:30–11:00 Teadlase põnev maailm – Hannes Tõnisson, PhD. Teadusfestivali külastajatel on harukordne võimalus kuulda nii maailmatasemel rallide ilmaennustamisest kui geofüüsika põnevast maailmast.
Hannes Tõnisson on Tallinna Ülikooli vanemteadur ja Eesti Noorte Teadlaste Akadeemia liige. Oma teadustöös keskendub ta peamiselt rannikualade uurimisele, muuhulgas sellele, kuidas äärmuslikud tormid nende arengut mõjutavad, nii tänapäeval kui ka tuhandeid aastaid tagasi. Siin tulevad appi põnevad geofüüsikalised meetodid, mille abil on võimalik vaadata nii maa sisse kui ka mere alla. Maa sees näeme näiteks täpselt ära selle, kui kõrgele ulatus tormilaine 4000 aastat tagasi olnud tugeva tormiga ja mis võis meie randades selle tulemusena juhtuda.
Lisaks igapäevatööle ülikoolis aitab Hannes Toyota rallimeeskonnal, sealhulgas meie rallimehel Ott Tänakul maailmameistrivõistlustel edu saavutada, ennustades ilma ja sellest tingitud teeolude muutumist nii täpselt kui see vähegi võimalik. Selleks on vaja ära kasutada oskusi alates meteoroloogiast ja kartograafiast, lõpetades füüsika ja geoloogiaga.

11:15–11:45 Tartu loodusmaja õpilaste etendused:
– „Tolmurullid Tipp ja Täpp Tartu loodusmajas“. Etendus räägib kahest toredast tolmurullist, Tipist ja Täpist, kes koos oma ustavate kaaslaste, Nunnu ja Punnuga ühel palaval päeval Tartu loodusmajja seiklema lähevad. Seigeldes saavad nad kätt proovida erinevate huvitavate tegevuste juures, mis Tartu loodusmaja sünnipäeva puhul toimuvad.
– „Kes on teadlased“. Esimeses klassis õppivad lapsed tutvustavad oma teaduslikke tegemisi. Tulemus on nii loov kui ka naljakas.
– „Ekso ja Endo“. Teadusetenduses selgitatakse ekso- ja endotermilisi protsesse ning demonstreeritakse neid jäätise valmistamise käigus. Vabatahtlikud saavad ise protsesse esile kutsuda ja lõpp-produkti maitsta!

12:00–12:45 Teadlase põnev maailm – Jaan Aru, PhD. Jaan Aru räägib teadusfestivalil ajust ja arust:
„See, et te seda lauset siin edukalt loete, põhineb teie ajus toimuvatel keerukatel protsessidel. Kõik meie vaimsed võimed põhinevad aju tööl. Oma ettekandes räägin ajuteaduse võlust ja valust. Pajatan sellest, kuidas ajuteadlased üritavad lahti muukida inimeseks olemise tähendust, kuid aju oma saladusi kuidagi käest anda ei taha.
Aju üks kõige tähtsam omadus on tema plastilisus – närvirakkude muutuvad ühendused võimaldavad meil õppida pea kõike. Annan vihjeid selle kohta, kuidas seda plastilisust enda kasuks tööle panna.“
Jaan Aru on Tartu Ülikooli neuroteadlane, kelle Max Plancki aju-uuringute instituudis kaitstud doktoritööd tunnustati Barbara Wengeleri auhinnaga. Ta on kirjutanud raamatud „Ajust ja arust“ ning koos Talis Bachmaniga „Tähelepanu ja teadvus“. Artiklite seeria „Mõtlemise masinavärk“ pälvis aastal 2016 teaduse populariseerimise riikliku preemia.

13:00–13:30 „Rakett 69“ suurel laval!
Inimene on harjunud, et silmad asuvad peas ja käed on silme ees. Aga mis juhtub, kui inimene näeb käsi hoopis mujalt ning peab niimoodi täpseid töid läbi viima? Teadustoimetus toob lavale „Rakett 69“ ülesande, mida lahendanud võistlejad kiitsid kui „ülesannet, mille lahendamise nimel oli mõtet saates püsida“. Ja mis kõige ägedam – ka Sinul on võimalik selles kaasa lüüa!

14:00–14:45 Kas teadust, tehnoloogiat ja inseneeriat on päriselt ka vaja?
Oma kogemust nende valdkondade võimalustest, tulevikusuundadest, elukutsevalikust ja paljust muust tulevad jagama kolm põnevat inimest: Paula Johanna Adamson, Arno Kütt ja Meelis Kadaja, PhD MBA.

Paula Johanna Adamson
õpib Tallinna Tehnikaülikoolis mehhatroonikat ja töötab insenerina rahvusvahelises firmas ABB.
Paula Johanna hobideks on fotograafia ja autode tuunimine.
Arno Kütt on innovaatiline firmajuht, kes 2017. aastal valiti EY Eesti aasta ettevõtjaks.
Tema kaasasutatud tehnoloogiaettevõte Cleveron arendab ja toodab pakiautomaate ning -roboteid. Cleveroni klientideks on teiste seas maailma suurimad jaemüüjad.
Meelis KadajaPhD MBA, on biotehnoloogiaettevõtte Icosagen äriarendusdirektor, kelle igapäevatöö seisneb peamiselt koostööpartnerite leidmises, nendega läbirääkimiste pidamises ja lepingute sõlmimises. Icosagen arendab koostöös teiste biotehnoloogia- ja farmaatsiafirmadega bioloogilisi ravimeid, peamiselt terapeutilisi antikehi.

15:00–15:30 Aah, kui põnev! Appi, ma minestan! Hull Teadlane ise tuleb teadusfestivalile kohale!
Kas oled mõelnud, kuidas tekivad pilved? Millega saaks elevandi hambaid pesta? Kas on olemas päris võlukepp? Uurime, milliseid põnevaid aineid leidub meie ümber ning teeme kõige põnevamaid ja salajasemaid eksperimente, mis Hull Teadlane oma raamatust välja on jätnud. Saame teada, kus ja kuidas igasugu kemikaale igapäevaelus kasutatakse ning mida nendega laboris tehakse.

16:00–17:15 Populaarteaduslik film „Sinine“ (Blue). Kutsume kõiki suuri ja väikseid vaatama suurepärast loodusfilmi!
Enam kui 70% Maa pinnast on kaetud veega. Umbes 2% sellest veest on jää. Raske on ookeanide tähtsust planeedi seisukohast üle tähtsustada. Ookeanide saastatusest on tänaseks saanud äärmiselt tõsine probleem ning arvatakse, et kui see samamoodi jätkub, siis aastaks 2050 on ookeanis rohkem plastikut kui kalu. Hirmuäratav mõte saab reaalsuseks, kui inimene oma käitumist ei muuda.
Emotsionaalne ja suurepärase pildikeelega „Sinine“ oli 2017. aasta sügisel toimunud PÖFFi filmifestivali teadusfilmide programmi vaadatuim film. See sobib lõimimiseks bioloogia, loodusõpetuse ja keskkonnakaitse ainetundides.
Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega. Vaata filmi treilerit siit.

13. aprill, reede

10:30–11:00 Teadlase põnev maailm – Riin Tamm, PhD. Tule kuula, mida põnevat on toimumas geeniteaduse maailmas!
Kas geenitehnoloogia võiks olla valdkond, mida edasi õppima minna? Milliseid võimalusi see pakub – jääda teaduslaborisse või avastada tegutsemisvõimalusi väljaspool? Milline võiks olla teadmistest kohene kasu teistele ja iseendale?
Riin Tamm on Tartu Ülikooli kliinikumi geeniteadlane. Tema peamisteks uurimisteemadeks on, kuidas luua inimese genoomiga sobivaid ravimeid ning kuidas geenid mõjutavad vananemist ja pikaealisust. Kümnetele tuhandetele vaatajatele on Riin tuttav teadussaate „Rakett 69“ kohtunikuna. Korra kuus satub Riin ka Raadio2 stuudiosse saate „Puust ja punaseks“ kaas-saatejuhiks, et arutada oluliste meditsiini- ja geenitehnoloogiaga seotud teadusteemade üle. Lisaks käib ta mööda Eestit erinevates koolides ja räägib kõigest põnevast, mida tema eriala on talle pakkuda suutnud, ja loomulikult kutsub huvilisi endale laborisse külla!

11:15–11:45 Suur sensatsioon! Hull Teadlane on ka teisel päeval teie ees!
Kas oled mõelnud, kuidas tekivad pilved? Millega saaks elevandi hambaid pesta? Kas on olemas päris võlukepp? Uurime, milliseid huvitavaid aineid leidub meie ümber ning teeme kõige ägedamaid ja salajasemaid eksperimente, mis Hull Teadlane oma raamatust välja on jätnud. Saame teada, kus ja kuidas igasugu kemikaale igapäevaelus kasutatakse ning mida nendega laboris tehakse.

12:00–12:45 Uued lahendused sünnivad koostöös

Garage48 Hardware & Arts märtsis toimunud hackathonil osalesid riistvara, tarkvara ja disaini asjatundjad. Võitjaks kuulutati tiim USB, kes arendas ideed USB-mälupulgast, mille toel on võimalik igal huvilisel õppida programmeerimist. USB-seadme prototüüpi, millega on võimalik arvuteid kontrollida, tutvustab Peeter Virk Tartu Jaan Poska Gümnaasiumist.

 

Sessiooni teises ettekandes toovad ehitusinsenerid Anneli Ramjalg ja Karin Lellep Tallinna Tehnikakõrgkoolist selguse majja, kuidas teadlaste koostöös loodi keskkonnahoidliku väikemaja KODA prototüüp, mis ühendab endas uued tehnoloogiad ja säästva taaskasutuse. Saame teada, mis on ühist putukal ja minimajal, mille poolest sarnaneb inimene karkasshoonega ja palju muud põnevat.

 

Lavaprogrammi moderaatorid on
Gustav Tamkivi ja Ede Schank Tamkivi.