Jakob Hurda saali programm

Jakob Hurda saali programm toimub 16.-17. aprillil ning on osa õpilaste teadusfestivalist.

Lavaprogrammi modereerib Mattias Jõesaar


Kuulama-osalema on oodatud kõik huvilised ja eelnevalt registreeruma ei pea.

Detailsema info saamiseks kliki tabelis huvipakkuva esineja või etenduse nimetusel või keri lehte allapoole!

Teisipäev, 16. aprill

10:45–11:15 Karl Hendrik Tamkivi – “Kuidas uurimistöö muutis minu elu!”
11:30–12:00 Kadri Vare – “Paneme arvuti sinuga eesti keeles suhtlema!”
12:15–12:45 Reimo Soosaar – “Väljakutsed kosmoses”
13:15–13:45 “Rakett 69” suurel laval!
14:10–14:55 Arutelu: Kuidas tuleks sotsiaalmeedias noortele teadust ja inseneeriat tutvustada?

(NB! Kaasatakse publik,  hoidke telefonid  käepärast!)

15:10–15:30 Viljandi Gümnaasiumi teadusteater “Loovteadus”
15:40–16:00 Saaremaa Ühisgümnaasiumi teadusteater “Krempel”
16:15–17:45 Populaarteaduslik film „Usalda masinat: plokiahela lugu“ (Trust Machine: The Story of Blockchain)

Kolmapäev, 17. aprill

10:45–11:15 Urmas Tartes- “Kas putukad hammustavad?”
11:30–12:10 Tartu Loodusmaja loodusetendused
12:25–12:55 Egert Milder -Ehitusinsener, kes armastab surfi ja vallutab raadiotes edetabeleid!
14:15–15:00 Õpilaste teadustööde riikliku konkursi PARIMATE AUTASUSTAMINE (otseülekandena nähtav ka portaalist https://novaator.err.ee)

Teisipäev, 16. aprill

10:45–11:15 Kuidas uurimistöö muutis minu elu! – Karl Hendrik Tamkivi

Eelmise aasta teadusfestivalil I preemia pälvinud Karl Hendrik nakatab oma kogemustest jutustades noori teaduspisikuga ning räägib, miks on uurimistöö tegemine üks paremaid valikuid, mida noor elus teha saab.

Karl Hendrik on Saaremaa Ühisgümnaasiumi abiturient, kelle suurimateks kirgedeks on roheline bioloogia, lugemine ja rahvatants. 2018. aastal sai ta ÕTF-il I preemia tööga „Nahkhiirte poegimiskoloonia hoone valiku sõltuvus ümbritsevast maastikukompleksist Lääne-Saaremaal“ ja valiti ka Eestit esindama sama aasta septembris Dublinis toimunud ülemaailmsele noorte teadusfestivalile EUCYS. Seal sai Eesti noor Batman II preemia ja pääsme 2019. aasta augustis Londonis toimuvale noorte teadusfoorumile.

11:30–12:00 „Paneme arvuti sinuga eesti keeles suhtlema!“ – Kadri Vare
 
Kas ja kuidas arvuti räägib? Miks ning kellele seda õigupoolest vaja on? Kadri Vare räägib keeletehnoloogiast ning paneb arvuti publikuga suhtlema.

Saate teada, kes kasutavad kõnelevat arvutihäält peaaegu iga päev, katsetame reaalajas kuidas tuleb välja inimkõne masintõlge. Samuti proovitakse kui hästi tõlgib arvuti eesti keelt inglise keelde ning kuidas õnnestub vastupidine tõlge – inglise keelest eesti keelde. Veel lsaab arvuti ülesandeks analüüsida Delfi kommentaare – on need positiivsed, negatiivsed või hoopis neutraalsed?! Publik saab mängida õpetlikke keelemänge ning teha tutvust hulga uute ja vajalike keelevidinatega.


12:15–12:45 „Väljakutsed kosmoses!“ – Reimo Soosaar

Kutsume kõiki kaasa kosmosesse! Piilume üheskoos sellesse põnevasse ent kalki ja halastamatusse maailma.

Mis ootab seal ees nii tehnikat kui inimest? Milleks tuleks valmistuda? Kuidas kosmoses hakkama saada? Miks peavad kosmonaudid kosmoses trenni tegema, mil moel nad seal wc-s käivad ning milliste lugematute erinevate aspektidega tuleb veel kosmoselennu ajal ning seda ettevalmistades rinda pista? Ühesõnaga, püüame vastata küsimusele, miks on lend teisele taevakehale inimese jaoks  suurem väljakutse, kui minna bussiga maale vanaema juurde.

Tartu Observatooriumi insener Reimo Soosaar räägib, millised on meditsiinilised, materjaaltehnilised ja tarkvaralised väljakutsed kosmoselennul nii Maa lähedal kui ka kaugemal. Ta arutleb ka, kuidas me jõuame Marsile ning kuidas kuulata satelliite!

13:15–13:45 „Rakett 69“ suurel laval!

Inimene on harjunud, et silmad asuvad peas ja käed on silme ees. Aga mis juhtub, kui inimene näeb oma käte tegevust hoopis kõrvalseisja vaates ning peab niimoodi täpseid töid läbi viima?

Teadustoimetus toob lavale „Rakett 69“ ülesande, mida telesaates lahendanud võistlejad kiitsid kui „ülesannet, mille lahendamise nimel oli mõtet saates püsida“. Ja mis eriti lahe – ka Sinul on võimalus selles kaasa lüüa!

14:10–14:55 Arutelu: Kuidas tuleks sotsiaalmeedias noortele teadust ja inseneeriat tutvustada?

Kas, kus, kes ja mil viisil peaks noortele tutvustama inseneeriat ning teadust laiemalt – selle üle arutlevad oma teaduslike teadmiste ja praktiliste kogemuste baasil kolm põnevat inimest: Maria Murumaa Mengel PhD, Rauno Gordon PhD, Egert Milder.

Tähelepanu! Saali publik kaasatakse oma arvamust avaldama ning kõigil kuulajatel palutakse seepärast hoida oma nutitelefonid käepärast!

Maria Murumaa Mengel, PhD,
on Tartu Ülikoolis sotsiaalmeedia lektor, kelle uurimisvaldkond on noorte veebikommunikatsiooni, on-line keskkondade ja suhtlusega seonduva võimalusi ja riske. Lisaks huvitab teda kõik, mis puudutab IKT kasutamist hariduses ning erinevate vanusegruppide digipädevusi.
Rauno Gordon, PhD, on kosmose ja ulme entusiast, kes töötab TalTechi kosmoseprogrammi juhina ning koordineerib satelliidi ehitust. Ta on õppinud füüsik ja elektroonik, kes vabal ajal tegeleb robootika, kaameratega varustatud mudellennukite ning stratosfääri sond-pallidega. Egert Milder  on hariduselt insener ning töötab Eestis (varem ka Gruusias) kinnisvara ehitusfirmas projekteerimise juhina. Laiemale avalikkusele on ta tuntud kui pop-muusik ja laulukirjutaja, kelle kaks soolohitti “U” ning “Live+Love+Grow” on raadio playlistides ning aasta alguses said kõik “Eesti laul 2019” finaalis näha teda laval laulu “Cold Love” ühe autori ning ka esitajana.

 15:10–16:00 Saaremaa Ühisgümnaasiumi ja Viljandi Gümnaasiumi teadusteatrite etendused:

  • Saaremaa Ühisgümnaasiumi teadusteatri „Krempel“ etendus otsib läbi tuntud muinasjutu „Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi“ uurib, kas keemia on muinasjutuliselt huvitav või hoopis huvitavalt muinasjutuline.
  • Viljandi Gümnaasiumi teadusteatri etenduse „Talendishow“ raames astuvad omavahel võistlustulle 3 teadlaste rühma, kes soovivad saada rahastust oma maailma parandamise projektile. Kuidas võistlus kulgeb ja kelle projekti rahastatakse saate teada, kui vaatate teadusteatri etendust!


16:15–17:45 Populaarteaduslik film „Usalda masinat: plokiahela lugu“ (Trust Machine: The Story of Blockchain). 

Kutsume kõiki suuri ja väikseid vaatama suurepärast teadusfilmi!

 

2018. aasta sügisel PÖFFil Tallinnas palju populaarsust kogunud film räägib kurikuulsatest bitcoinidest, krüptovaluutast ning selle alustarkvaraks olevast plokiahela süsteemist.

Bitcoin ja muud krüptovaluutad on vallutanud maailma juba mitu aastat. Omapärane nähtus, mis tavainimesele ehk kohe pähe ei mahu, on pööranud maailmas miljoneid inimesi oma usku ning täna pole enam kaugeltki imelik, kui keegi internetis bitcoinide eest endale näiteks puhkusereisi soetab. Bitcoini alustarkvaraks on keerukas plokiahela süsteem, mis teeb krüptoraha kaevandamise võimalikuks.

Tegu on esimese omataolise dokumentaalfilmiga, mis lahkab keeruka ja maailmamuutva tarkvara võimalusi ja katsumusi. Huvitav ja aktuaalne film sellest, kuidas (digi)maailm on suure muutuse lävel. Tänu sellele tehnoloogiale võib muutuda nii haridus, töökohad kui ka kogu meie senine elukorraldus. Muide, antud tehnoloogia loojaks peetakse pseudonime alla peituvad meest – Satoshi Nakamoto.  Eelmisel aastal avaldas Postimees artikli, kus oli püstitatud hüpotees, kas mitte Nakamoto ei ole üks Eesti teadlane…

„Usalda masinat: plokiahela lugu“ oli 2018. aasta sügisel toimunud PÖFFi filmifestivali teadusfilmide programmi üks vaadatuimaid film, kuigi seda näidati ainult Tallinnas. Tartus linastub film esmakordselt, seega kasuta võimalust ja tule vaatama!

Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega. Vaata filmi treilerit siit.


Tagasi lehe algusesse

Kolmapäev, 17. aprill

10:45–11:15 “Kas putukad hammustavad?” – Urmas Tartes, PhD. 

Tule kuula, kui põnev on tegelikult putukate maailm ning kui palju on inimestel putukatega seonduvaid alusetuid eelarvamusi!

Putukaid armastatakse, sest nad hoiavad koos meid ümbritseva eluvõrgustiku, millest sõltub ka meie endi elus püsimine ning nad on ka lihtsalt toredad. Putukaid kardetakse vahel seepärast, et me ei tunne neid ja tundmatu maailm võib olla ehmatav. Vahel võime ka mõne putuka käest nõelata saada.

Räägime sellest, kuidas putukatega koos elada nii, et me neid vähem kardaksime ja rohkem armastaksime.

Urmas Tartes on hariduselt bioloog ja oma akadeemilise karjääri kõrval tegutsenud loodusfotograafina ning esinenud pildiprogrammidega loodusest ja eriti putukatest. 2010. vahetas ta professoriameti vabakutseline loodusemehe ja loodusfotograafi tegevuse vastu ning õpetab nüüd loodusfotograafiat Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, fotograafiat Eesti Maaülikoolis ning on läbi viinud hulgaliselt loodusfotograafia koolitusi ja meistriklasse.


11:30–12:10 Tartu loodusmaja õpilaste teadusteemalised etendused:

„Kes sa tegelikult oled?“
Etenduses seiklevad mereloomad tavakoolis ning läbi nende tegemiste jutustatakse õpetlik lugu sellest, et teistest erinemine ei ole halb ning alati tasub teisi tundma õppida enne kui hakkad arvamust avaldama. Etenduse lõpus saab publik ka aktiivselt kaasa lüüa!
„Võlumaa saladused“

Etendus räägib prügist looduses, täpsemalt sellest, mida prügi teeb meres ja ookeanis elutsevate veeloomadega. Lugu on siiski õnneliku lõpuga. Tule ja vaata õpetlikku keskkonna teemalist lugu!

„Imeline maailm“

Teadusetenduses teostatakse erinevaid katseid veega ning teiste igas kodus leiduvate ainetega. Tule, vaata ja tee kodus vanemate abiga järgi!


12:25–12:55 Ehitusinsener, kes armastab surfi ja vallutab raadiotes edetabeleid! – Egert Milder

Miks valida inseneri eriala, kui võiks nautida kuulsust ja austajate tähelepanu popmuusiku ning laulukirjutajana?!

Miks valida inseneri eriala, mida insener teeb või mida see elukutse õigupoolest tähendab? Miks tehniline haridus üht noort multitalenti paelub ning kas see annab mingit lisaväärtust ka muusiku karjääris või on abiks surfamisel?!

Oma erialavaliku tagamaadest ja sihtidest elus räägib Egert Milder, noor mees, keda laiem avalikkus tunneb eelkõige kui popmuusikut ja laulukirjutajat. Oluliselt vähem aga teatakse,et Egert on õppinud inseneriks ja ka töötab sellel alal!

2013. aastal lõpetas ta Tallinna Tehnikakõrgkoolis hoonete ehituse eriala ning ta lõputöö valiti lennu parimate tööde hulka. Ehituses oli ta tegev juba õpingute ajal. Hiljuti naases ta Gruusiast, kus juhtis mitu aastat arendusprojekti, mille tulemusena valmis Tbilisis ühe mäe otsa golfiväljakute, hoonete ja elamute kompleks. Praegu tegutseb ta Eestis Kaamos Ehitus OÜ-s projekteerimise juhina. Vabal ajal (kui seda jääb) on ta kirglik surfar.

Muusikat teeb ta endiselt. Alustas sellega juba keskkoolis ning bändi Silppery Slope koosseisus võitsid Noortebänd 2012 konkrusi ning tuuritasid lähiriikides. 2015. aastast on Egert “Eesti Laulu” konkursi finaalides figureerinud ise lauldes või siis teistele laule kirjutades. Selle aasta finaalis oli ta üks laulu “Cold Love” autoritest ning esitajatest.  2017. aastast on Egert sooloartistina tuntust kogunud ning raadiod playlistides on praegugi tema singlid “Live+Love+Grow” ja “U”.

Egerti tegemistest saad rohkem lugeda siit: http://www.miks.ee/uldine/isikulood/egert-milder-hobekori-kuldsed-kaed

Suure lava programmi moderaator on Mattias Jõesaar


Tagasi lehe algusesse