Jakob Hurda saali programm

Jakob Hurda saali programm toimub 14.-15. aprillil ning on osa õpilaste teadusfestivalist.

Kuulama-osalema on oodatud kõik huvilised ja eelnevalt registreeruma ei pea.

Detailsema info saamiseks kliki tabelis huvipakkuva esineja või etenduse nimetusel või keri lehte allapoole! (info esinejate ja ettekannete kohta täieneb jooksvalt)

TEISIPÄEV, 14. aprill

10:45–11:15 Cathrin Benita Poopuu – oma uurimistööd tutvustab õpilasuurija 2019.
11:30–12:00 Heli Lätt – LTT õppimine kosmose võtmes
12:15–12:25 Meteoroloogilise harrastusteaduse projekti “IgaILMaga” autasustamine
12:25–12:55 Tarvo Valker – “Kas soe ilm paneb rändlinde koju kiirustama?”
13:10–13:40 Ettekanne, mis on veel selgumisel
13:55–14:40 Arutelu

(NB! Kaasatakse publik, hoidke telefonid käepäevast!)

14:55–15:45 Laval on telesaate “Rakett69” teadustoimetus KVARK 
16:00–17:00 Noored Koodi häkatoni “Programmeeri oma elu lihtsamaks” ideede pitchimine 
17:15–17:45 Noored Koodi häkatoni “Programmeeri oma elu lihtsamaks” parimate autasustamine

KOLMAPÄEV, 15. aprill

10:15–10:40 Tartu Loodusmaja loodusetendused
10:55–11:25 Põlva Kooli teadusteater
11:40–12:05 Rakvere Reaalgümnaasiumi teadusteater
12:20–13:00 Teaduskeskuse AHHAA teadusteater
14:15–15:00 Õpilaste teadustööde riikliku konkursi PARIMATE AUTASUSTAMINE (otseülekandena nähtav ka portaalist https://novaator.err.ee)

Hurda saali lava programmi moderaator on Mattias JõesaarTEISIPÄEV, 14. aprill

10:45–11:15 Cathrin Benita Poopuu 
Saaremaa Ühisgümnaasiumi gümnasist Cathrin Benita Poopuu räägib, miks on uurimistööd tore teha ning millised on tema kogemused. Peagi saab siit lugeda pikemalt nii Cathrin Benita kui ka tema ettekande kohta. Seniks aga pakume vaatamiseks tema väga meeleolukat esinemist 2019. aasta Keskkonnahariduse konverentsil.

11:30–12:00 Heli Lätt
Tartu Observatooriumi külastuskeskuse juhataja räägib loodus- ja täppisteaduste ning tehnoloogia valdkonna õppimisest kosmosevaldkonna võtmes.

12:15–12:25 Meteoroloogilise harrastusteaduse projekti “IgaILMaga” autasustamine
Projekti eesmärgiks oli suunata õpilasi tegelema ilmavaatlusega ning seeläbi toetada ilmanähtuste paremat mõistmist. Projekti käigus tutvustati ning õpetati noori kasutama nutitelefonis töötavat ilmaga seotud rakendust, mis võimaldab kasutajal saada infot hetkeilma kohta ning ülevaadet 10 päeva prognoosist ning võimaldas edastada ilmaga seotud andmeid meteoroloogia instituudile. Kogutud ilmaandmeid kasutatakse Eesti sademete jaotuse andmestiku parendamiseks ning projekti aitab üldisemalt kaasa Eesti teadusele.

Autasustatakse projektis kõige aktiivsemalt kaasa löönud klassi.

12:25–12:55 “Kas soe ilm paneb rändlinde koju kiirustama?” – Tarvo Valker

13:10–13:40 Ettekanne, mis on veel selgumisel

13:55–14:40 Arutelu

Keskkonna teemadel arutlevad oma teaduslike teadmiste ja praktiliste kogemuste baasil neli põnevat inimest: Madis Vasser, Rutt Hints, Karl Hendrik Tammkiri ja Cathrin Benita Poopuu.

Tähelepanu! Saali publik kaasatakse oma arvamust avaldama ning kõigil kuulajatel palutakse seepärast hoida oma nutitelefonid käepärast!

14:55–15:45 Laval on telesaate “Rakett69” teadustoimetus KVARK 

  KVARK teadusteater

Teadusteatris on laval efektsed reaktsioonid ja plahvatused, kuid väga tähtis on ka etenduse selgituseks räägitav tekst. KVARK teadusteatri tegijad soovivad, et lisaks plahvatusele laval toimuks mõistmisplahvatus ka vaatajate peas. Siiski ei ole tegu lihtsalt loenguga, kus tehakse katseid, vaid huvitava teadusvestlusega publiku ja esinejate vahel. Kaasame ka publikust vabatahtlikke katsete läbiviimisse viisil, et kõigi katses osalejate turvalisus on tagatud. Meie jaoks on esimesel kohal alati ohutus ja selle järel meelelahutus koos teadmistega.

Videoprillidega klotsitorni ehitamise võistlus

Inimene on harjunud, et silmad asuvad peas ja käed on silme ees. Aga mis juhtub, kui inimene näeb käsi hoopis mujalt ning peab niimoodi täpseid töid läbi viima? Telesaate „Rakett 69“ teadustoimetus toob lavale ülesande, mida lahendanud võistlejad kiitsid kui „ülesannet, mille lahendamise nimel oli mõtet saates püsida“. Ja mis kõige ägedam – ka Sinul on võimalik selle lahendamist proovida!16:00–17:00 Noored Koodi häkatoni “Programmeeri oma elu lihtsamaks” ideede pitchimine
Oled elus tundnud, et mingid asjad võiks olla lihtsamad? Paljudel juhtudel aitab asju lihtsustada programm või lahendada äpi abil. Aga kuidas seda teha?
14.04 kell 10 hommikul algab häkaton “Programmeeri oma elu lihtsamaks”, kus mentorid õpetavad osalejaid kasutama Phytoni programmi, et võistkondadena luua lahedaid ja vajalikke lahendusi, mida tutvustada suurel laval ning ehk võita ka auhindu.

Jakob Hurda saali laval toimuvad pitchidena meeskondade ideede ja loodud lahenduste tutvustused. Tule vaatama ja hindama!


17:15–17:45 Noored Koodi häkatoni “Programmeeri oma elu lihtsamaks” parimate autasustamine
Parimate häkatonis osalenud võistkondade autasustamine.

Tagasi lehe algusesse


KOLMAPÄEV, 15. aprill

10:15–10:40 Tartu Loodusmaja  õpilaste teadusteemalised etendused

10:55–11:25 Põlva Kooli teadusteater – “Illusionistide tuleproov”

Toimub saade “Illusionistide tuleproov” salvestus. Kokku on tulnud illusionistid, kes teevad erinevadi katseid ja publik peab otsustama, kelle katse oli kõige parem illusioon!


11:40–12:05 Rakvere Reaalgümnaasiumi teadusteater – “Illusionity Show”

Televisioonis algab uus sari nimega Illusionity show, kuhu kutsutud kolm imelist teadlast Tipp, Täpp ja Pauk peavad läbima keerukaid ülesandeid. Paraku selgub show käigus, et illusionistid on pisut algajad ja nõutud trikkide asemel korraldavad nad stuudios lihtsalt suuremat sorti segaduse. Sekkuma peab kõikvõimas koristaja, sest nagu igas töökohas nii ka televisioonis, on koristaja viimaks see, kes asjad paika paneb.

12:20–13:00 Teaduskeskuse AHHAA teadusteater – “Põlemise keemia”

Põlemine on inimkonna jaoks väga tähtis protsess – tänu sellele saame sõita autoga, talvel toa soojaks kütta ja palju muud. Kas tead, mis on põlemine ja mida selleks vaja on? Kas tead, kuidas panna kütust kiiremini põlema? Millised materjalid põlevad, millised mitte?

Need ja veel mitmed küsimused leiavad vastuse just selles teatris. Näitame vedelat hapnikku, palju ägedaid leeke ja pauku saab ka! Tuliseid elamusi!