Abiks juhendajale: materjalid, koolitused


Abistavad materjalid leiutamise kui loovtöö juhendamiseks

  • Tootedisainer Merike Rehepapi eestikeelse veebiloengu  „Disain kui praktiline loovus, mis see on ja kuidas seda rakendada kooliprogrammis“ salvestist saate vaadata Scientixi portaalis SIIT. Otselink samale loengule Youtube’is.
  • Käsiraamat “Leiutame koos, mis aitab leiutamist juhendada, on valminud õpetajate koolitustel peetud ettekannete põhjal.
    Raamatu saate alla laadida ja soovi korral selles leiduvaid materjale paljundada ja/või muul moel õppetegevuseks vabalt kasutada.
  • Käsiraamat “Hakkame leiutama – materjale huviringidele”. Soome keelest eesti keelde kirjastanud MTÜ Tehnoloogiakasvatuse Liit.
  • Konkursile saadetud vahvamatest töödest on valmis saanud posternäitus, mida saate näha  SIIN ja tellida selle kooli, klubisse, noortekeskusesse vm, kui kirjutate katrin.saart@etag.ee
  • Huviringi tegemiseks on loodud näidisõppekava „Leiutamise huviring (3.-5. klass), mis aitab lapsel oma unistustega edasi minna ja saada oskusi need reaalselt ellu viia.

***

Leiutamine on lihtne! Oluline on märgata meid ümbritsevat ja püüda seda paremaks muuta!
Ideede loomisel ja probleemide lahendamisel saab kasutada lisaks oma mõtetele ka kõiki neid erinevaid detaile ja teadmisi, mida koolis õpitakse ja/või mis meid iga päev ümbritsevad (nt kala naha omadused loodusõpetusest on olnud lahenduseks suurepärase ujumistrikoo loomisel, materjalide erinevad imepärased omadused füüsikast ja keemiast aitavad luua erinevaid puhastusvahendeid, erinevate keelte ühised jooned keeleõpetusest on aluseks erinevate keelesüntesaatorite loomisel jne, jne).

Näiteks kui kettaheitja teeb üks trenni, siis tema jaoks võib välja mõelda niisuguse ketta, mis GPS-i abil mõõdab ketta lennukaare kõrguse, lennukauguse ja -kiiruse ning palju muud, mida paremate heidete nimel treenimiseks vaja teada on.  VÕI kui käänulisel teel pole ristmikule lähenevat sõidukit hästi näha, aitab turvalisust saavutada selline foor, mis annab teada,  kui kaugel ohtlikust kohast teine sõiduk asub …  ja nii edasi ja nii edasi …
NB! Näidetena kirjeldatud ideed on juba meie konkursile saadetud. Aga kindlasti on ümberringi veel palju sellist, mida parandada ja uuendada või muuta saab.

Kuna loovtöö on kohustuslik kõigile põhikooli õpilastele ja uurimis- või praktiline töö gümnaasiumiõpilastele, siis leiutamine on suurepärane võimalus selle õppekavas kirjeldatud kohustusliku komponendi täitmiseks ja annab tegijale võimaluse oma töö eest konkursil tunnustatud saada.

Koolitustel peetud ettekannete failid

Veebiloengu „Disain kui praktiline loovus, mis see on ja kuidas seda rakendada kooliprogrammis“ salvestis on kättesaadav siit.
Loeng kestab 60 minutit ja toimus 09.03.2015. Loengu pidas Merike Rehepapp Eesti Kunstiakadeemiast. Ta on ka varem õpetajaid koolitanud leiutamise ja disaini teemadel  ning osalenud õpilasleiutajate riikliku konkursi hindamiskomisjoni töös.

Inseneeria
 Leiutamine
 Leiutaja stereotüüp, olulisemad leiutised
 Patent
 Liigid, hinnad, näited, kontrollimine
 Prototüübid
 Liigid, näited, ülesanded õpilastele
 Tootearendus
 Kolm küsimust, etapid, näited

“Leiutades Eestit” on dokumentaalfilmide sari nutikatest lastest, kes tahavad elu Eestis paremaks muuta. Sarja tegelased on õpilased, kes on osalenud õpilasleiutajate riiklikul konkursil. Saatesari: Leiutades Eestit on ETV järelvaadatav ERRi kodulehel, kus on avatud leiutajate vagun 🙂