Abistavad materjalid leiutamise kui loovtöö juhendamiseks
|
***
Leiutamine on lihtne! Oluline on märgata meid ümbritsevat ja püüda seda paremaks muuta!
Ideede loomisel ja probleemide lahendamisel saab kasutada lisaks oma mõtetele ka kõiki neid erinevaid detaile ja teadmisi, mida koolis õpitakse ja/või mis meid iga päev ümbritsevad (nt kala naha omadused loodusõpetusest on olnud lahenduseks suurepärase ujumistrikoo loomisel, materjalide erinevad imepärased omadused füüsikast ja keemiast aitavad luua erinevaid puhastusvahendeid, erinevate keelte ühised jooned keeleõpetusest on aluseks erinevate keelesüntesaatorite loomisel jne, jne).
Näiteks kui kettaheitja teeb üks trenni, siis tema jaoks võib välja mõelda niisuguse ketta, mis GPS-i abil mõõdab ketta lennukaare kõrguse, lennukauguse ja -kiiruse ning palju muud, mida paremate heidete nimel treenimiseks vaja teada on. VÕI kui käänulisel teel pole ristmikule lähenevat sõidukit hästi näha, aitab turvalisust saavutada selline foor, mis annab teada, kui kaugel ohtlikust kohast teine sõiduk asub … ja nii edasi ja nii edasi …
NB! Näidetena kirjeldatud ideed on juba meie konkursile saadetud. Aga kindlasti on ümberringi veel palju sellist, mida parandada ja uuendada või muuta saab.
Kuna loovtöö on kohustuslik kõigile põhikooli õpilastele ja uurimis- või praktiline töö gümnaasiumiõpilastele, siis leiutamine on suurepärane võimalus selle õppekavas kirjeldatud kohustusliku komponendi täitmiseks ja annab tegijale võimaluse oma töö eest konkursil tunnustatud saada.
Koolitustel peetud ettekannete failid
Veebiloengu „Disain kui praktiline loovus, mis see on ja kuidas seda rakendada kooliprogrammis“ salvestis on kättesaadav siit.
Loeng kestab 60 minutit ja toimus 09.03.2015. Loengu pidas Merike Rehepapp Eesti Kunstiakadeemiast. Ta on ka varem õpetajaid koolitanud leiutamise ja disaini teemadel ning osalenud õpilasleiutajate riikliku konkursi hindamiskomisjoni töös.
- Leiutamine ja disain (pdf) . Autor Marike Rehepapp, Eesti Kunstiakadeemia
Leiutamine ja inseneeria (pdf). Autor Martin Esinurm, Tallinna Tehnikaülikool - Leiutamine ja inseneeria (pdf). Autor Mikk Kalamees, Tallinna Tehnikaülikool
- Leiutamine ja intellektuaalomand (pdf). Anneli Simmul, Eesti Patendiamet
- Disain ja leiutamine. http://prezi.com/pvnae6rokai6/disain-ja-leiutamine/Autor Diana Tamm
- Diana Tamme lisamaterjal – Disainiprotsessi_rakendamine_koolitunnis_artikkel (pdf)
- Martin Esinurme ettekande fail (pdf)
Inseneeria
Leiutamine
Leiutaja stereotüüp, olulisemad leiutised
Patent
Liigid, hinnad, näited, kontrollimine
Prototüübid
Liigid, näited, ülesanded õpilastele
Tootearendus
Kolm küsimust, etapid, näited
“Leiutades Eestit” on dokumentaalfilmide sari nutikatest lastest, kes tahavad elu Eestis paremaks muuta. Sarja tegelased on õpilased, kes on osalenud õpilasleiutajate riiklikul konkursil. Saatesari: Leiutades Eestit on ETV järelvaadatav ERRi kodulehel, kus on avatud leiutajate vagun 🙂