Konverents riigikogus keskendub Eesti tulevikule ja teaduse rollile selle kujundaja ja kaitsjana

Homme, 10. oktoobril toimub Riigikogus viies teaduspoliitika konverents „Teadus kui Eesti arengumootor (V). Kuidas teadus kaitseb Eestit?“.  Konverentsi arutelu keskendub Eesti tulevikule ja teaduse rollile selle kujundaja ja kaitsjana.

Konverentsi korraldavad Eesti Teadusagentuur, Riigikogu kultuurikomisjon, Rektorite Nõukogu, Teaduste Akadeemia, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia ning Haridus- ja teadusministeerium.

„Tänavuse konverentsi teema on erakordne selle poolest, et väga erinevate valdkondade eksperdid arutatavad teaduse olulisuse ja mõju kõige sügavamate juurte üle lähtudes erinevatest vaatepunktidest. Kuidas teadus aitab Eestit kaitsta ja tugevamaks muuta, kuidas luuakse teadutööl põhinevaid alustehnoloogilisi võimekusi, millele toetuvad Eesti IT edulood, kuidas teadustöö saab edendada ettevõtlust. Vahest ebatavaline on lähenemisviis, kus arutakse humanitaar- ja sotsiaalteaduste tähenduse üle Eesti kaitsmise vaatenurgast,“ sõnas Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Andres Koppel konverentsi teemavalikut põhjendades.

Konverentsi avab haridus- ja teadusminister Mailis Reps. Konverentsi peaesinejatena astuvad üles kaitseväe peastaabi ülem, kindralmajor Martin Herem, Tartu Ülikooli Nõukogu esimees ja AS Chemi-Pharm asutaja Ruth Oltjer ning Tallinna Ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamm. Konverentsi modereerib Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere.

Kaitseväe peastaabi ülem Martin Herem selgitab, kuidas tõstavad investeeringud teadus- ja arendustegevusse riigi kaitsevõimet: „Lahinguväljal võidab see, kelle sõjakunst on parem. Kuid lahinguväljale jõudmiseks õigel ajal ja õigete jõududega, on vaja sõjateadust. Teaduse puudumisel hakkab otsuseid juhtima emotsioon. Seepärast tuleb Kaitseväel täna investeerida (sõja)teadusesse. Investeerida raha, inimesi, aega, teadmisi ja …emotsioone.“

Konverents avab riigi kaitset selle laias tähenduses, rääkides nii teaduse rollist ühiskonna juhtimisel, kultuuri ja keele kestmise tagajana kui ka targa majanduse arengu loojana ning Eesti tuleviku kujundaja ja kaitsjana.

 „Teadusmahukast ettevõtlusest sõltub väga otseselt Eesti konkurentsivõime ja elatustase. Oleme jäänud keskpäraste sissetulekute lõksu ning sellest pääsemiseks on maailmas leitud vaid üks võimalus: eksportida ainulaadseid tooteid, mille eest rohkem makstakse. Olgu selleks siis inimsõbralik desinfektsioonivahend, digitaalne ajatempel, vähiravim või maailma suurim pakiautomaat. Siin kopeerimine ei aita, nüüd on vaja, et meie teadlased ja ettevõtjad ka päriselt pead kokku paneks,“ tõdeb AS Chemi-Pharm asutaja Ruth Oltjer.

Ettekannetele järgneb parlamendierakondade esindajate arutelu, mille käigus otsitakse vastuseid küsimustele, kuidas erakonnad näevad teadust Eesti tuleviku kujundaja ja kaitsjana ning milline on riigi teaduspoliitika, mis toetab ühiskonna ja majanduse arengut?

Konverentsist teeb videoülekande ERR Novaator.

Konverentsi kava: https://www.etag.ee/uritus/teadus-kui-eesti-arengumootor-v/

Lisainformatsioon:
Liina Raju, Eesti Teadusagentuur, Kommunikatsioonijuht, tel: 53 499 250, liina.raju@etag.ee