Sel aastal annab teaduse populariseerimise projektikonkurss tuule tiibadesse mitmete näituste digilahendustele

Teaduse populariseerimise projektikonkursil rahastati 30 projekti tegevusi kokku 152 820 euro eest.

Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna juhataja ja hindamiskomisjoni esinaine Terje Tuisk tõdes, et nagu ka varasematel aastatel, pidi konkursi komisjon ka sel korral tegema keeruka valiku paljude heade projektide vahel. „Rahastuse said sel korral pisut rohkem kui neljandik projektidest. Tihedas konkursisõelas püüdsime teha valiku võimalikult erinevate teemadega seotud tegevuste vahel. Näiteks valiti raamatutele esitatud taotlustest trükivalgust nägema pilguheit nii kalade saladustesse kui ka Tallinna algusaegadest pärit lugudesse ja leidudesse,“ ütles Tuisk.

Teiste seas said sel korral rahastuse mitmed laiemale publikule suunatud näituseprojektid. Eesti Kunstiakadeemia uurimisprojekti “Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” raames loodud veebi www.ackermann.ee täiendatakse Niguliste muuseumis, Ackermanni kodukirikutes ja Genfis korraldatavate näituste kontekstiga. Samuti loob Eesti Meremuuseum interaktiivsed lahendused selle aasta oktoobris Lennusadamas avatavale näitusele „Läänemeri maailmameres“. Eesti Tervishoiu Muuseum loob digitaalsed ja käed-külge eksponaadid järgmise aasta märtsis avatavale näitusele „Õnne valem“, mis uurib positiivse psühholoogia aluseid ning inimesi õnnelikuks ja rahulolevaks tegevaid nähtusi. Samuti arendatakse konkursi toel välja Eesti Maaülikooli Zoomeedikumi virtuaalmuuseum.

Kõige rohkem sooviti ellu viia tegevusi teaduse tutvustamiseks õpilaste seas. Muuhulgas arendab Energia avastuskeskus konkursi toel välja koolis energia- ja elektriteemade käsitlemist toetava elektriteatri ning Eesti Matemaatika Selts korraldab matemaatikalaagreid.

Konkurss toetab ka mitmete juba varem rahastuse saanud projektide jätkamist. Näiteks tuleb  ETV2 ekraanile sel sügisel köögiteadust tutvustava telesarjal „Magus Molekul“ teine hooaeg, jätkub Raadio 2 saade „Puust ja punaseks“, koolides saavad edasi rännata rändav bioklass ja „Lahe geograafiatund“, taas toimub Konguta Kooli Jukuakadeemia ning Saaremaa Ühisgümnaasiumis jätkub projekt „Teadus silmapiiril“.

Konkursile laekus kokku 118 taotlust, millele küsiti toetust 949 337 eurot.

Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ning rahastab Haridus- ja Teadusministeerium. Konkursi eesmärk on toetada tegevusi, mille kaudu toimub teadustegevuse tutvustamine ja laiemale avalikkusele mõistetavamaks tegemine, teaduse, teadussaavutuste ja teadlaste töö populariseerimine ning huvi äratamine teaduse ja teadlase elukutse vastu.

Kõigi rahastatavate projektide nimekiri ja konkursi taustinfo

Lisainfo:
Katrin Saart
Teaduse populariseerimise osakonna vanemkoordinaator
tel 730 0378/ 5695 5985
katrin.saart@etag.ee