Prantsusmaal tunti suurt huvi Eesti saavutuste üle personaalmeditsiinis

Prantsusmaal Toulouse’s 9. – 14. juulil toimunud rahvusvahelisel teadusfoorumil EuroScience Open Forumil (ESOF-il) tunti huvi Eesti teadussaavutuste vastu  nutika elukeskkonna, küberturvalisuse ja e-tervise valdkonnas. Suurt tähelepanu pöörati personaalmeditsiini valdkonnas tehtule.

Osana Eesti Vabariik 100 rahvusvahelises programmist, toimus esimest korda eestlaste juhitud sessioon „Getting personal with personalised medicine“ Science to Business programmis, kus arutleti personaalmeditsiini võimaluste teemadel. Sessiooni avas Tervise- ja tööminister Riina Sikkut. Paneelis osalesid eksperdid Geenivaramust ning rahvusvahelistest ettevõtetest Illumina, Biogen ja Oxford Nanopore Technologies.

„Paneelis osalesid lühikeste sisukate ettekannetega poliitikakujundaja, tehnoloogia arendajad, ravimite tootja ja teadlased – mis toovadki kokku personaalmeditsiini innovaatiliste lahenduste arendamiseks ja rakendamiseks mitmekesise ekspertiisi. Riik peab tellima nutikamaid lahendusi tervishoiu kulude ohjeldamiseks ja patsientide paremaks raviks. Minister Riina Sikkut rõhutas Eesti valmisolekut geenikaarte meditsiinisüstemis piloteerida. Ravimitootjad peavad leidma viise, kuidas toota tõhusamaid, ilma kõrvaltoimeteta ja kättesaadavama hinnaga ravimeid. Biogeni esindaja toonitas, et geneetikal on siin suur roll ja koostöös biopankadega leidub suurepäraseid võimalusi selliste uuringute läbiviimiseks. Tehnoloogia ettevõtted Illumina ja Oxford Nanopore näitasid geneetilise analüüsi kiiret arengut ja laiapõhjalisi rakendusvõimalusi – alates geenikaartidest kuni vähi, resistentsete bakterite ja ema verest loote DNA analüüsini. Mõlemad ettevõtted on seadnud eesmärgiks analüüsi hindasid veelgi alandada, et need saaksid osaks rutiinsetest meditsinilistest analüüsidest. Geenivaramu tutvustas 52,000 geenidoonori põhjal arendatud tagasiside raporti sisu ja teaduslikku tausta ning praegust initsiatiivi koguda juurde 100,000 geenidoonorit käesoleva aasta jooksul ja käivitada vajalikud IT-arendused geneetilise info kasutamiseks meditsiinisüsteemis,“ võttis kokku sessioonil räägitu Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu vanemteadur Lili Milani.

Samuti lisas TÜ genoomika instituudi asedirektor ja vanemteadur Tõnu Esko: “Kuna riikide eelarved ning vahendid on piiratud, on täielik personaalmeditsiini rakendamine võimalik vaid tihedas koostöös avaliku ning erasektori vahel – seda nii suurandmete analüüsimisel, kui ka innovaatiliste toodete ja rakenduste praktilisse meditsiini toomise kiirendamiseks.”

Pärast sessiooni toimus Eesti Saatkond Pariisis kutsel koostöö kohtumine, millel osalesid lisaks sessioonil esinejatele ka ESOF 2018 Champion dr Anne Cambon-Thomsen ja programmikomitee esimees prof. Andres Metspalu, Eesti Teadusagentuuri tegevjuht Karin Jaanson, rahvusvahelise meedia ja turunduskomitee liikmed Annely Allik ja Aidan Giligan, plenaarloengu pidanud Geenivaramu vanemteadur Elin Org ning Eesti saatkonna esindajad.

Kohtumisel arutleti Eesti personaalmeditsiini plaanide üle ning tehti ka ettepanek Eestil kandideerida riigiks, kus kuue aasta pärast  võiks ESOF aset leida.

Sessioon „Getting Personal with Personalised Medicine“ on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Sessiooni korraldas Eesti Teadusagentuuri algatus Research in Estonia läbi Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastuse.

Rohkem infot: http://researchinestonia.eu/esof2018/

Lisainfo:

Liis Livin, Eesti Teadusagentuur, telefonil 55 52 7605

Annely Allik, Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu, telefonil 502 9970