Õpilasleiutajate konkursi parimad selguvad 6.detsembril

Teisipäeval saavad auhinnad Eesti Teadusagentuuri, Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Vabariik 100 korraldatud riikliku õpilasleiutajate konkursi ja videokonkursi „Eesti otsib leiutajat!“ parimad ning nende juhendajaid. Riiklikud preemiad annab üle president Kersti Kaljulaid.

Noorte leiutajate pidu algab 6. detsembril kell 13 Tallinnas TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory.

Tänavu esitas oma ideid konkursile rekordiliselt 996 noort leiutajat 109st koolist Eestis ja kahest eesti koolist välismaal, üheksast lasteaiast ning kolmest huvikoolist. Ideid ja leiutisi tuli kõigist Eesti maakondadest, kõige rohkem traditsiooniliselt Harju- ja Tartumaalt.

Konkursile saadetud ideid ning lahedusi hinnati kolmes vanuserühmas: 1.–4. klassi lastelt oodati fantaasiarikkaid ideid, 5.–9. klassi lapsed pidid lisaks ideele välja tooma ka võimaliku tehnilise lahenduse, 10.–12. klassi õpilaste poolt välja pakutud lahendused pidid olema ka reaalselt teostatavad.

Noored, kes osalesid videokonkursil „Eesti otsib leiutajat!“, saatsid oma leiutisele lisaks endast ka kuni 1minutilise videoklipi. Nende alusel valiti välja 20 noort, kellest Eesti Rahvusringhäälingus valmivad Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks minidokumentaalid.

Konkursi preemiafond on 25 950 eurot. Lisaks rahaliste preemiate saajatele kuulutatakse välja ka Eesti esindaja USAs toimuval maailma suurimal noorte teadusmessil Intel ISEF (International Science and Engineering Fair).

Lisaks riiklikele preemiatele annavad leiutajatele eripreemiaid mitmed koostööpartnerid: Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Kuninglik Taani saatkond, Eesti Patendiamet, Maailma Intellektuaalomandi Organisatsioon WIPO, TTÜ Mektory Tehnoloogiakool, Energia Avastuskeskus ja Teaduskeskus AHHAA, ajakiri „Minu Maailm“. Lisaks toetab Eesti Ameerika Suursaatkond Eesti Teadusagentuuri Eesti ja Ameerika noorte leiutajate koostöö arendamisel.

Hindamiskomisjoni liikme Terje Tuisu sõnul väljenduvad laste leiutistes kõik meie ühiskonna probleemid. Endiselt on laste (ja vahel ka nende vanemate) suurim probleem unustamine ja asjade kaotamine, samuti valmistab lastele muret liiklusohutus – nii purjus liiklejad, teele tulevad loomad kui ka keerulised möödasõidud. Sel aastal saadeti konkursile mitmeid väikseid koduseid abivahendeid, mis lapsed koos vanematega on valmis meisterdanud. „Saadetud ideedes väljenduvad ka laste hingelised mured – näiteks see, et vanemad unustavad lasteaeda jäänud lastele lehvitada või õpetaja ei pane klassis tähele, kui laps kätt tõstab. Endiselt tuleb välja et koolikotid on rasked. Välja on mõeldud lendavaid, hõljuvaid ja ratastega koolikotte, mis ka ise teavad, mida kooli kaasa võtta,“ rääkis Terje Tuisk.

TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory toimuval auhindamisel on võimalik tutvuda nii parimate ideede kui ka nende autoritega.

Konkurss toimus 9. aastat ja selle aja jooksul on noored konkursile saatnud ligi 6300 ideed.

2016. aasta konkurssi korraldasid koostöös Eesti Teadusagentuur, Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Sihtasutus ja Eesti Vabariik 100; rahastasid Haridus- ja teadusministeerium ning Riigikantselei.

Ürituse lisainfo:

Margit Lehis

Konkursi koordinaator

tel: 520 3270

e-post: margit.lehis@etag.ee

Konkursi koduleht