Neljas teaduspoliitika konverents „Teadus kui Eesti arengumootor“ arutab, kuidas targalt riiki juhtida

4.oktoobril kell 10 algab Riigikogu konverentsisaalis traditsiooniline teaduspoliitika konverents sarjast „Teadus kui Eesti arengumootor“. Seekord keskendub arutelu teaduse ja riigijuhtimise ühisosa suurendamisele. Konverentsist teeb otseülekande teadusportaal novaatorerr.ee

Küsime, kuidas ühiskonna tegelikud probleemid jõuaksid paremini teadlasteni ja teadlaste uuringud leiaksid praktilistes lahendustes kasutust? Mida poliitikud, riigijuhid ja ametnikud ootavad teadlastelt, mida teadlased riigilt. Kuidas saaks seda suhtlust veelgi paremini toimima panna?

Konverentsi moderaatori, Tallinna Ülikooli rektori  Tiit Landi sõnul eeldab tänapäevane ühiskond oluliste teemade arutamisel ning küsimuste lahendamisel järjest enam teaduslikku analüüsi ja teadlase ja poliitikakujundaja senisest sisukamat dialoogi. „Loodan, et tänane konverents annab sellele uue hoo ning usun, et teaduspõhisus saab edaspidiste otsustusprotsesside igapäevaseks osaks,” märkis Tiit Land.

Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimeesAndres Koppel rõhutas, et vajadus teadlaste hea nõu  järele riigi juhtimisel üha kasvab. „Head kogemust, kuidas see nõu  poliitikute ja otsusetegijateni  jõuab, meil varnast  võtta pole.  Selles vallas ootab meid palju kodutööd, kindlasti on mõistlik ka ringi vaadata ja õppida näiteks üle-lahe naabritelt.“

Konverentsi peaesinejatena astuvad üles Euroopa Komisjoni teadusuuringute ühiskeskuse (JRC) peadirektori asetäitja Maive Rute, Riigikogu liige Maris Lauri, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, Helsingi Ülikooli endine rektor Kari Raivio ja  Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm.

Teaduse rolli riigi targal juhtimisel mõtestavad poliitikakujundaja (Indrek Reimand, Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler), strateegiline analüütik (Tea Danilov, Riigikogu Arenguseire Keskuse juhataja), teadlane (Ülle Jaakma, Eesti Maaülikooli teadusprorektor) ja uuringute läbiviija (Tarmo Jüristo, Mõttekoja Praxis juhatuse esimees).

Ettekannetele järgneval arutelul otsitakse vastuseid küsimustele, kuidas jõuda selleni, et teadlaste nõu riigi juhtimises senisest enam küsitakse ja kuulda võetakse? Millised on poliitikute/poliitikakujundajate ja teadlaste/teadusasutuste vastastikused ootused?  Kuidas saaksime ühiselt suurendada teaduse ühiskondlikku rolli ja mõju otsustusprotsessides?

Eelmisel aastal toimunud konverentsil keskendus arutelu teaduse ja ettevõtluse ühisosa suurendamisele. 2015. aastal kooskõlastati Eesti teadussüsteemi arenguid ja rahastamisperspektiive.

Konverentsi korraldavad Eesti Teadusagentuur, Riigikogu Kultuurikomisjon, Rektorite Nõukogu, Eesti Teaduste Akadeemia ning Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisainfo: Karin Jaanson, tel 731 7340, e-post karin.jaanson@etag.ee