Mobilitas Pluss programm toob tänavu Eestisse tagasi 12 välismaal tegutsenud teadlast

Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu otsustas rahastada 12 teadlast, kes on vahepeal olnud teadustööl välismaal, kuid soovivad nüüd Mobilitas Pluss tagasipöörduva teadlase grandi toel alustada uurimisprojekte Eesti teadusasutustes. Kaheksa tagasipöörduvat teadlast alustab tööd Tartu Ülikoolis, kaks Tallinna Tehnikaülikoolis, üks Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis ning üks Tervise Arengu Instituudis.

Mobilitas Pluss tagasipöörduva teadlase toetus on aidanud nelja aasta jooksul Eestisse naasta 55 teadlasel. Neist 17 teadlase uurimisprojektid on tänaseks lõppenud, kuid suurem osa neist jätkab tööd Eestis.

Üks uurimisprojekti lõpule viinud teadlasi on Iisraelist Haifa ülikoolist naasnud Tallinna Tehnikaülikooli professor Juri Belikov, kes pälvis tänavu presidendi noore IT teadlase preemia.
Samuti lõppes Tallinna ülikooli professor Liisi Keeduse projekt. Keedus tuli Eestisse Yorki ülikoolist ning pälvis 2017. aastal ka Euroopa Teadusnõukogu (ERC) väga hinnatud alustava teadlase grandi (ERC Starting Grant 2018-2023, eelarve 1,4 miljonit eurot).

Keeduse sõnul oli just tagasipöörduva teadlase grandi toel tehtud uurimisprojekt oluline eeldus ERC grandini jõudmiseks: „Töötasin sel hetkel Ühendkuningriikides, mis oli just end Euroopa Liidust välja hääletanud, ning kuigi mul olid Eesti ülikoolides varasematest aastatest head kontaktid, siis oli keeruline leida kohe täiskohaga õpetamistööd. Tagasipöörduva teadlase toetusega tehtud töö arenes laiendatud uurimuseks, mida toetab Euroopa Teadusnõukogu (ERC Starting Grant 2018-2023) ja tänu millele on meil täna 8-liikmeline poliitilise mõtte ajaloo uurimisrühm. Oleme hetkel ilmselt suurim uurimisrühm, mis keskendub Euroopa 20. sajandi esimese poole poliitilisele mõtteloole geograafiliselt võrdlevas võtmes.

Jäänud on veel üks taotlusvoor

„Meil on Eesti Teadusagentuuris hea meel, et Eestist lahkunud teadlased on toetusmeetme hästi vastu võtnud, seda kasutatakse tagasipöördumiseks ning teadlased jäävad siia ka pärast projektide lõppemist. Välismaise töökogemusega teadlased rikastavad meie kohalikku teaduselu,“ sõnas Eesti Teadusagentuuri teadusprogrammide osakonna juhataja Oskar Otsus.

Mobilitas Pluss tagasipöörduva teadlase toetus on mõeldud teadlastele, kes pärast välismaal tehtud teadustööd soovivad pöörduda tagasi Eesti teadusasutustesse. Toetuse järgmine taotlusvoor toimub 2020. aasta alguses. Mobilitas Pluss toetusi jagab Eesti Teadusagentuur. Raha selleks tuleb Eesti teaduse rahvusvahelistumise, mobiilsuse ja järelkasvu toetamise programmist Mobilitas Pluss, mida rahastavad Euroopa Regionaalarengu Fond ja Eesti riik.

 

Lisainfo:
Oskar Otsus
Mobilitas Pluss programmi juht
Eesti Teadusagentuur
Oskar.otsus@etag.ee