“Horisont 2020” projekt DOORS korraldab muuseume jt mäluasutusi toetava inkubatsiooniprogrammi

Raamprogrammi “Horisont 2020” projekt DOORS korraldab väikestele ja keskmise suurusega muuseumidele jt mäluasutustele inkubatsiooniprogrammi, toetamaks muuseumide strateegilist digitaliseerimist teadmusvahetuse, võrgustiku loomise ning muuseumi tegevuse uue mõtestamise kaudu. Programmi käigus saavad muuseumid ja nende partnerid viia DOORSi toel läbi enda vajadustele vastava pilootprojekti ning laiendada oma võrgustikku, kasutada rahvusvahelist ekspertiisi ja ressursse, osaleda teadmusvahetuses.

Inkubatsiooniprogrammis osalemiseks tuleb läbida kaheastmeline konkurss, mille käigus valitakse programmi osalema 20 muuseumi üle Euroopa. Programmi kandideerimise esimene voor sulgub 13. veebruaril 2022.

Programmi kandideerimiseks tuleb valida üks neljast innovatsioonivaldkonnast (vt lähemalt konkursitingimustest): sihtrühma analüüs ja kaasamine; uued sisulevi- ja tulumudelid; IKT taristu; eksperimentaalsed koostööprogrammid. Programmis osaleja tegevused võivad olla suunatud muuseumi digitaliseerimise erinevatele valdkondadele nagu kogud ja varahaldus, sisu tootmine ja säilitamine, juurdepääs, turundus, kommunikatsioon, haldus ja juhtimine, inimressurss, tehniline ja IT-taristu. Fookus võib olla nii võrguteenustel kui ka kohapealsetel teenustel (sh nt suurandmed või masinõpe igapäevaste protsesside või sihtrühmade analüüsimiseks), samuti teenustel, mis lõimivad digitaalset ja füüsilist maailma. Taotluste hindamisel pööratakse tähelepanu kavandatavate tegevuste seosele asutuse üldise arengustrateegiaga. Projektitaotluses tuleb kirjeldada esimesed käegakatsutavad tulemused, mis saavutatakse 2023. aasta suveks.

Pilootprogrammi on oodatud väga mitmesugused muuseumid, ka teaduskeskused, botaanikaaiad, vabaõhumuuseumid, ajaloolised paigad, arhiivid ja raamatukogud jms, kui need vastavad täpsemalt määratletud tingimustele. Pilootprojekti kava võib esitada kas üks asutus või mitu asutust koos, viimasel juhul peab konkursitingimustele vastama põhitaotleja. Kohustuslik on teha pilootprojekti käigus koostööd tehnoloogia- ja/või loomesektoriga. Partnereid võib valida olemasolevate partnerite hulgast või kasutada partneri leidmiseks DOORSi abi.

Inkubatsiooniprogrammi kandideerimise esimeses voorus valitakse välja 40 projekti kavandit, mida taotlejad saavad DOORSi toel parandada ja täiendada. Juulis ja augustis 2022 toimub projektikonkursi teine voor, kus senise 40 hulgast valitakse välja 20. DOORS toetab 20 edukat projekti üheksa kuu jooksul (novembrist 2022 kuni septembrini 2023), toetuse suurus on kuni 27 000 eurot.

Esimeses etapis saab 40 muuseumi igaüks 1500 eurot (sh 750 workshop’il osalemise jaoks), et osaleda 2022. aasta aprillist juunini programmi esimeses etapis, mis keskendub ühisele õppimisele ja pilootprojekti plaani täiendamisele ja edasiarendamisele.

2022. aasta juulist augustini toimuvas teises taotlusvoorus valitakse 40 eelmise ringi osaleja seast välja 20, kes saavad jätkata inkubatsiooniprogrammi teises voorus eelnevalt kirjeldatud katseprojektide tegelikuks rakendamiseks novembrist 2022 kuni septembrini 2023. Teises voorus toetatakse muuseume kuni 27 000 euroga ning abi ja tuge pakub ekspertide võrgustik: muuseumipraktikud, digi- ja kultuuristrateegiaga tegeleja, loovtehnoloogid jt.

Pilootprojekt on määratletud kui muuseumide digitaliseerimisega seotud projekt, mis on välja töötatud kas ühe muuseumi poolt eraldi või koostöös tehnoloogia- ja/või loomesektoriga. Pilootprojekt võib olla täiesti uus projekt või üks etapp pikemast protsessist, mis saavutab käegakatsutavad tulemused teise inkubatsioonietapi kindlaksmääratud perioodi (9 kuu) jooksul. Lähtekohaks peavad olema üks neljast konkursiteemast ning konkursi üldisemad tingimused ja eesmärgid.

Täpsemad tingimused, sh info abikõlblike kulude ja asutuste kohta ning taotluskeskkonna leiab siit: https://ars.electronica.art/doors/en/call/

Vt lähemalt ka juhiseid taotlejale ning juba toimunud infopäeva salvestust.

NB! Tulemas on veel üks infopäev 25.01.2022 kl 16-17 Eesti aja järgi, registreeruda saab siin.

Lähem info doors@ars.electronica.art