Noor Eesti leiutaja võitis rahvusvahelisel leiutajate konkursil hõbemedali

27.-29. aprillini toimus Tbilisis 6. rahvusvaheline noorte leiutajate konkurss, kus Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilane Tanel Turu võitis hõbemedali. Noore edu on seda rõõmustavam, et Eesti noor leiutaja osales rahvusvahelisel konkursil esmakordselt.

Eestit esindasid Tbilisis Tanel Turu ja Eesti riikliku õpilasleiutajate konkursi koordinaator Margit Lehis Eesti Teadusagentuurist.

Tanel osales konkursil tehnika valdkonna projektiga LEDidega (valgusdioodidega) autonumber. Projekti eesmärk on muuta auto numbrimärk nähtavaks ka rasketes ilmastikutingimustes – selleks tuleb numbritesse installeerida kolmevärvilised valgusdioodid – valged dioodid lihtsalt valgustavad numbrimärki paremini , punased dioodid indikeerivad, et autojuht on võõras linnas ja ei pruugi tunda teed, rohelised, et tegu on noore autojuhiga.

Gruusias toimunud konkursil osales üle 100 erineva projektiga 31 riigi 250 õpilast. Projektid jagunesid valdkonniti keemia, füüsika, bioloogia, informaatika, matemaatika ja tehnika vahel. Tehnika valdkonnas osales üle 20 projekti, mille hulgas Tanel Turu võitis hõbemedali. Konkursil osalenud noorte  leiutajate töödest leidis äramärkimist ~40% –neist ~5% pälvis kuld- ja 10% hõbemedali.

Tanel valiti välja Eestit esindama kui 2011. aasta õpilasleiutajate riikliku konkursi vanema vanuseastme preemiasaaja. Taneli juhendajaks oli Tamme Gümnaasiumi füüsikaõpetaja Tanel Liira.  Tanel Turu sõnul oli konkurss heaks võimaluseks ennast proovile panna ning saada esinemiskogemust oma projekti tutvustamisel.

Eestis korraldatakse õpilasleiutajate riiklikku konkurssi alates 2008. aastast ning konkursi korraldajaks on Eesti Teadusagentuur.

Lisainformatsioon:

Margit Lehis, Eesti Teadusagentuur, Õpilasleiutajate konkursi koordinaator, Tel:  520 3270

www.etag.ee/teadpop