Algatus „Kust sa tead?” soovitab poliitikutelt küsida, millel nende väited tuginevad

Arvamusfestivalil saab hoo sisse teaduspõhisele argumentatsioonile kutsuv algatus „Kust sa tead?“, mis kestab 2019. märtsis toimuvate Riigikogu valimisteni. Algatuse peaeesmärk on Riigikogu valimiste aastal tõsta rohkem kui varem esile teaduspõhiseid fakte poliitilistes debattides ja seeläbi muuta valimiskampaania targemaks.

Algatuse abil soovivad algatuse partnerid levitada teadmist, et teadus on parim vahend, mis meil maailma uurimiseks ja edendamiseks on ja, et faktidel, tõenditel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel. „Paraku näeme täna, et paljudel juhtudel see nii ei ole.  Ega see ju ka lihtne ole, sest lisaks faktidele peavad poliitikud arvesse võtma ka väärtusi, majandust, arvamusi ja hoiakuid ning ka uurimistulemusi saab vaadata erineva nurga all. Seetõttu soovime kaasa aidata, et poliitiliste ettepanekute debattidel oleks  teaduspõhistel faktidel kindel koht ning valijad küsiksid poliitikutelt sagedamini „Kust sa tead?“ selgitas Karin Jaanson, Eesti Teadusagentuuri tegevjuht.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Paltsi sõnul on kaubanduskoda pidanud alati oluliseks argumenteeritud dialoogi ja julgustanud ettevõtjaid seda ka poliitikutelt nõudma. „Me võiksime poliitilises dialoogis kasutada oluliselt rohkem ära meie teaduskompetentsi ning vähemalt püüda poliitilistele otsustele leida tuge ka teadlastelt,“ ütles Palts ning täiendas, et tänanegi aktsiisipoliitika kapsaaias üksteisele kivi viskamine oleks olemata, kui enne otsuste tegemist oleks küsitud sotsiaalteadlaste arvamust.

Eesti Rahvusringhäälingu teadustoimetaja ja ajakirjandusõppejõud Marju Himma leiab, et see algatus võiks kõnetada ajakirjanikke, kel on kohustus küsida väidete ja arvamuste taga olevaid argumente. „Liiga sageli võimenduvad ajakirjanduses poliitikute ja „ekspertide” arvamused, mis lähemal uurimisel osutuvad lihtsalt sõnakõlksudeks, millel puudub faktiline taust. Selleks, et taolist tühja informatsiooni hulka vähendada, peaksid nii ajakirjanikud kui ka kõik Eesti elanikud palju rohkem küsima, kust sa tead, et midagi sellist väita.” Algatuse eesmärki toetab ka Arvamusfestivali ERRi laval toimuv arutelu „Võltsuudised päästavad ajakirjanduse”, kus räägitakse lähemalt ajakirjanduse kohustusest infot kontrollida ja filtreerida.

Idee algatuseks pärineb Rootsist, kus käesoleva aasta septembris toimuvad parlamendi valimised ja aasta algusest on esmakordselt käivitatud kampaania  „Hur vet du det? (Kust sa seda tead?)“. Lisaks julgustab ja innustab Suurbritannias juba 2011. aaastal algatatud kampaania „Ask for evidence“.

Kampaania käigus julgustame inimesi rohkem ja julgemalt poliitikutelt küsima, millisele tõendusmaterjalile nad toetuvad oma otsuste tegemisel ja valmislubaduste andmisel. Arvamusfestivalil on võimalus poliitikutelt küsida „Kust sa tead?“ 11. augustil kell 14.00 – 15.30 toimuval arutelul Teaduspoliitika 2019: Väitlus enne tormi, mida juhib Eesti Teadusajakirjanike Seltsi juht Priit Ennet, aga ka kõigil teistel aruteludel.

Algatuse  tänased partnerid on Eesti Teadusajakirjanike Selts, Eesti Teadusagentuur, Tartu Ülikool, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia, Eesti Ajalehte Liit ja Kaubandus-Tööstuskoda, Eesti Rahvusringhääling.

Sellega on oodatud liituma kõik apoliitilised organisatsioonid. Huvilistel palume ühendust võtta Eesti Teadusagentuuri tegevjuhi Karin Jaansoniga e-postil Karin.Jaanson@etag.ee