Teaduse infrastruktuuride päev – saavutused ja tuleviku võimalused

Esmaspäeval, 5. oktoobril toimub Tartus Dorpati konverentsikeskuses (Petersoni saal) eesti teadlaskonnale, ettevõtjatele ja avalikule sektorile mõeldud seminar teaduse infrastruktuuride teemal.

Teaduse areng ei ole enam mõeldav ilma korraliku infrastruktuurita ning seetõttu on teaduse infrastruktuuride arendamine otseselt seotud teadus- ja arendustegevuse konkurentsivõime kasvuga. Viimasel viiel aastal on Eestis EL struktuurivahendite toel soetatud suurel hulgal teadusaparatuuri ja rajatud mitmeid riikliku tähtsusega teaduse infrastuktuuride objekte.

Seminari eesmärk on saada ülevaade senistest investeeringutest Eesti teaduse infrastruktuuridesse, üles kerkinud probleemidest, et neile lahendusi leida, ning kuidas on rajatud teaduse infrastruktuurid kaasa aidanud Eesti teadus- ja arendustegevuse konkurentsivõime kasvule ning ühiskonna teenimisele laiemalt.

Seminari esimeses pooles tutvustavad Eesti teaduse infrastruktuuride objektide esindajad senitehtut, millised uued võimalused on avanenud või on avanemas. Seminari teises osas on kavas arutada riigi ja teadusasutuste esindajatega ning teadlastega, kuidas tagada olemasoleva ja planeeritava teaduse infrastruktuuri jätkusuutlikkus.

Teaduse infrastruktuuride alla käivad laborid, aparatuur ja seadmed, samuti arhiivid, materjalid ning nendega seotud teenused, mida teadlaskond vajab nii eesliiniteaduse mõjusaks arendamiseks EL tasandil kui ka teadmiste ülekandmiseks, vahetamiseks ning säilitamiseks. Riikliku tähtsusega teaduse infrastruktuuride väljaarendamisel on eesmärgiks soodustada infrastruktuuriobjektide avatud ühiskasutust erinevate teadusasutuste, ettevõtete ja rahvusvaheliste partnerite poolt, et infrastruktuur teeniks laiemalt teadussüsteemi, majanduse ja ühiskonna huve.

Riikliku tähtsusega teaduse infrastruktuuride loomisel ja rahastusotsuste tegemisel juhindutakse Eesti teaduse infrastruktuuride teekaardist, mis on kinnitatud „Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegia 2014–2020 „Teadmistepõhine Eesti“ rakendusplaani lisana.

Seminari ettekanded ja videomaterjalid

Seminari KAVA

Lisainfo:
Priit Tamm, teadustaristute nõunik, tel 730 0374, e-post: priit.tamm@etag.ee