Täna selgusid õpilasleiutajate riiklike preemiate saajad

Täna, 6. detsembril andis EV President Kersti Kaljulaid üle preemiad Eesti Teadusagentuuri, Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Vabariik 100 korraldatud riikliku õpilasleiutajate konkursi ja videokonkursi „Eesti otsib leiutajat!“ parimatele ning nende juhendajatele. Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni-ja tehnoloogiakeskuses Mektory toimunud auhindamispeol jagus preemiaid kokku 53le õpilasele ja juhendajale.

Presidendi sõnul on leiutamine meie tänases maailmas Eesti jaoks riiklikult tähtis üritus.

Auhinnatud leiutajad ja nende juhendajad
Auhinnatud leiutajad ja nende juhendajad. Foto: Aavo Kaine

„Selleks, et Eesti riigil saaks endiselt minna väga hästi, on meil vaja 1 miljon leiutajat. Siis on meil vähemalt miljon suurepärast ideed ja kui iga neist suudab tööle rakendada 10 inimest, on maailmas juba 10 miljonit inimest, kes teevad meie leiutisi suuremaks ja puhuvad neile elu sisse. See on ambitsioonikas eesmärk,” ütles riigipea õpilastele auhindu üle andes.

Allpool on toodud riiklike preemiate ja koostööpartnerite poolt välja antud eripreemiate võitjad.

Riiklikud preemiad

1.–4. klassi kategoorias
I preemia (a´ 400 eurot):

  • Mattias Kuklane (Rõuge Põhikooli   4. klass) töö „Projekti- ja koolilaud. Kaks ühes“ eest;
  • Otto Seppel (Pärnu Vanalinna Põhikooli 2. klass) töö „Pähklipõmm“ eest;
  • Dharma Helena Veskimägi (Püha Johannese Kooli 4. klass) töö „Õuesõppe kott-tool“ eest;
  • Siim Oliver Virro (Tallinna Kesklinna Põhikooli 3. klass) töö „Targad ujumisprillid“ eest;
  • Aleksander Urbala (Kelmiküla lasteaia Naerulindude rühm) töö „Sassi pudrujahutaja“ eest.

II preemia (a´ 300 eurot):

  • Otto Lõoke (Gustav Adolfi Gümnaasiumi 1. klass) töö „Lumepurskkaev“ eest;
  • Artur Püss ja Heiki Lõhmussaar (Tallinna Vaba Waldorfkooli 4. klass) töö „Emme jagamise äpp“ eest;
  • Mikk Reinkubjas (Ülenurme Gümnaasiumi 4. klass) töö „Panni poolitaja“ eest;
  • Miku Tanel ja Uku Karel Vellet (Pärnu Kuninga Tänava Põhikooli 1. klass ja 4. klass) töö „Puulehtede pakkimise masin „Leheõgard““ eest;
  • Eliise Võigemast (Märjamaa Gümnaasiumi 3. klass) töö „Lindude peletaja“ eest;
  • Dina Voinova (Tallinna Nurmenuku Lasteaia Nurmenuku rühm) töö „Seade vanematele meelde tuletamaks lasteaeda jäetud lastele lehvitamist“ eest.

III preemia (a´200 eurot):

  • Helga Maari Lepasepp (Tallinna Reaalkooli 3. klass) töö „Lint“ eest;
  • Erik Maidla (Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi 3. klass) töö „Kookonmadrats“ eest;
  • Tõnis Reitalu (Lümanda Põhikooli 1. klass) töö „Hoolitse oma silmade eest!“;
  • Konrad Sirel (Tallinna Reaalkooli 4. klass) töö „Automaatpiduriga jalutusrihm“ eest;
  • Kaarel Süld (Tallinna Reaalkooli 2. klass) töö „„Koolitee huvitavaks!“ prillid“ eest;
  • Berta Tsirk (Parksepa Keskkooli 2. klass) töö „Rebitav piimapakk“ eest;
  • Eva-Lotta Urke (Vanalinna Hariduskolleegiumi lasteaia “Aiake” vanem rühm) töö „Katkestusteta (tõuke)rattasõit (vana-)linna kõnniteedel“ eest.

5.–9. klassi kategoorias

I preemia (a´ 500 eurot):

  • Uku Allikvere (Tallinna 21. Kooli 6. klass) töö „Värve muutev lipp“ eest;
  • Kaur Lõhmus (Tartu Tamme Kooli 6. klass) töö „Kiviparketi hooldusmasin“ eest;
  • Marjella Saanpere, Kle-Ingelin Jõgisoo ja Natali Carmel Sarapuu (Peetri Lasteaed-Põhikooli 9. klass) töö „Ultrahelianduriga rattakell“ eest.

II preemia (a´ 400 eurot):

  • Kristi Aas (Tõrva Gümnaasiumi 7. klass) töö „Suitsuvaba auto“ eest;
  • Kirke Liis Kokamägi Tõrva Gümnaasiumi 6. klass) töö „Sõrmejäljelugejaga jalgratas“ eest;
  • Lauri Laaspere (Tallinna Tehnikagümnaasiumi 9. klass) töö „Elektromagnetiga jootekolb“ eest.

 

III preemia (a´ 300 eurot):

  • Andre Jalajas (Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 6. klass) töö „Avatud suuga prügikott lehtede riisumiseks“ eest;
  • Gregor Ludvig Kikas (Tallinna Reaalkooli 6. klass) töö „Kips ei sega riietumist“ eest;
  • Gregor Korde (Vastseliina Gümnaasiumi 5. klass) töö „Reguleeritav teleskoop-riidepuu“ eest;
  • Ardi Raag (Tallinna Reaalkooli 5. klass) töö „Oopiumivaba oopiumimoon“ eest;
  • Riin Voolaid (Märjamaa Gümnaasiumi 5. klass) töö „Sõbra iste“ eest.

 

10.–12. klassi kategoorias:

I preemia (a´1000 eurot):

  • Hans Anniste (Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 11. klass) töö „Signaalpoi“ eest,

 

II preemia (a´ 700 eurot):

  • Mark Jõgar (Nõo Reaalgümnaasiumi 12. klass) töö „Sportify“ eest.

 

Preemiad 2016. a konkursil I preemia saanud tööde juhendajatele  (a´ 400 eurot):

  • Eveli Kuklane (Võru Maavalitsus) põhikooli 1.–4. klassi astmes I preemia pälvinud Mattias Kuklase töö „Projekti- ja koolilaud. Kaks ühes“ juhendamise eest;
  • Inga Veskimägi (Peetri Lasteaed-Põhikool) põhikooli 1.–4. klassi astmes I preemia pälvinud Dharma Helena Veskimägi töö „Õuesõppe kott-tool“ juhendamise eest;
  • Kristi Kiviaru põhikooli 1.–4. klassi astmes I preemia pälvinud Siim Oliver Virro töö „Targad ujumisprillid“ juhendamise eest;
  • Heiki Urbala (Idea AD) ja Olev Urbala põhikooli 1.–4. klassi astmes I preemia pälvinud Aleksander Urbala töö „Sassi pudrujahutaja“ juhendamise eest;
  • Rünno Lõhmus (Tartu Ülikooli Füüsika Instituut) ) põhikooli 5.–9. klassi astmes I preemia pälvinud Kaur Lõhmuse töö „Kiviparketi hooldusmasin“ juhendamise eest;
  • Meelis Saanpere (Baltic Indrustial) ) põhikooli 5.–9. klassi astmes I preemia pälvinud
  • Marjella Saanpere, Kle-Ingelin Jõgisoo ja Natali Carmel Sarapuu töö „Ultrahelianduriga rattakell“ juhendamise eest;
  • Urmas Kuusik (Põltsamaa Ühisgümnaasium) gümnaasiumiastmes I preemia pälvinud Hans Anniste töö „Signaalpoi“ juhendamise eest.

 

Preemiad 2016. a konkursil II preemia saanud tööde juhendajatele (a´ 300 eurot):

  • Maarja Kask (Salto AB OÜ) ja Jaanika Pärnamägi (Gustav Adolfi Gümnaasium) põhikooli 1.–4. klassi astmes II preemia pälvinud Otto Lõokese töö „Lumepurskkaev“ juhendamise eest;
  • Urmas Püss (JELD-WEN Eesti AS) põhikooli 1.–4. klassi astmes II preemia pälvinud Artur Püssi ja Heiki Lõhmussaare töö „Emme jagamise äpp“ juhendamise eest;
  • Kairit ja Toomas Vellet põhikooli 1.–4. klassi astmes II preemia pälvinud Miku Tanel ja Uku Karel Velleti töö „Puulehtede pakkimise masin „Leheõgard““ juhendamise eest;
  • Eve Burmeister (Märjamaa Gümnaasium) põhikooli 1.–4. klassi astmes II preemia pälvinud Eliise Võigemasti töö „Lindude peletaja“ juhendamise eest;
  • Reena Uusmets (Tallinna Nurmenuku Lasteaed) põhikooli 1.–4. klassi astmes II preemia pälvinud Dina Voinova töö „Seade vanematele meelde tuletamaks lasteaeda jäetud lastele lehvitamist“ juhendamise eest.
  • Jaan Tasa (Tõrva Gümnaasium) põhikooli 5.–9. klassi astmes II preemia pälvinud Kristi Aasa töö „Suitsuvaba auto“ juhendamise eest;
  • Jaan Tasa (Tõrva Gümnaasium) põhikooli 5.–9. klassi astmes II preemia pälvinud Kirke Liis Kokamägi töö „Sõrmejäljelugejaga jalgratas“ juhendamise eest:
  • Maie Jõgar (Estonian Young Inventors MTÜ) gümnaasiumiastmes II preemia pälvinud Mark Jõgari töö „Sportify“ juhendamise eest.

 

Parima kooli preemia (2600 eurot)

  • Põltsamaa Ühisgümnaasium

Osalemine noorte leiutajate talvekoolis

  • kõik auhinna saanud 4.–9. klasside õpilased. Talvekool toimub 4.–6.01.2017 Tartus.

 

Eriauhinnad

Eesti Ameerika Suursaatkonna ja Eesti Teadusagentuuri ühisauhind:
Osalemine maailma suurimal õpilaste teadusmessil Intel ISEF (The Intel International Science and Engineering Fair) Ameerikas, mis toimub 2017. aasta mais Los Angeleses

  • Hans Anniste, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 11. klass, „Signaalpoi“  ja tema juhendaja Urmas Kuusik Põltsamaa Ühisgümnaasiumi töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetaja

Koostööpartnerite auhinnad
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium

  • Georg Tamm, Vääna-Jõesuu Kooli 4. klass, „Erifunktsioonidega nokamüts EFN“
  • Märtin Jõe, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 8. klass, „Päikesepaneeliga nutitelefon“
  • Kristjan Raud, Nõo Reaalgümnaasiumi 12. klass, „CO2- ja CO-andur telefonis“


Kuninglik Taani Saatkond

  • Otto Seppel, Pärnu Vanalinna Põhikooli 2. klass, „Pähklipõmm“
  • Kirke Liis Kokamägi, Tõrva Gümnaasiumi 6. klass, „Sõrmejäljelugejaga jalgratas“
  • Hans Anniste, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 11. klass, „Signaalpoi“

 

Maailma Intellektuaalomandi Organisatsioon (WIPO) koostöös Eesti Patendiametiga

  • Hans Anniste, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 11. klass, „Signaalpoi“

 Teaduskeskus AHHAA

  • Aleksander Urbala, Kelmiküla lasteaed, „Sassi pudrujahutaja“
  • Otto Seppel, Pärnu Vanalinna Põhikooli 2. klass, „Pähklipõmm“
  • Kaur Lõhmus, Tartu Tamme Kooli 6. klass, „Kiviparketi hooldusmasin“
  • Hans Anniste, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 11. klass, „Signaalpoi“

Energia Avastuskeskus 

  • Dina Voinova,  Tallinna Nurmenuku Lasteaed, „Seade vanematele meelde tuletamaks lasteaeda jäetud lastele lehvitamist“.
  • Uku Allikvere, Tallinna 21. Kooli 6. klass, „Värve muutev lipp“
  • Hans Anniste, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi  11 klass, „Sigaalpoi“

TTÜ Mektory tehnoloogiakool

  • Konrad Sirel (Tallinna Reaalkooli 4. klass) töö „Automaatpiduriga jalutusrihm“
  • Mia-Maria Loigom, Haabneeme Kooli 2. klass „Koerakaka koristaja“
  • Hans Anniste, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 11. klass, „Signaalpoi“

Laste teadusajakiri „Minu Maailm“

  • Kõik noorema vanuserühma riikliku preemia saajad saavad ajakirja Minu Maailm detsembrinumbri ja ajakirja 3-kuulise tellimuse.

 

Eesti otsib leiutajat! 

Eesti Rahvusringhääling ja Eesti Vabariik 100 – Leiutades Eestit!

Eesti Rahvusringhäälingu eriauhind

  • Mia-Maria Loigom, Haabneeme Kooli 2. klass „Koerakaka koristaja“

Eesti otsib leiutajat!

  • Karlos Angerjärv, Ülenurme Gümnaasium, 2. klass, „Tahvlitolmuimeja“
  • Adanna Emily Egwenu, Avinurme Gümnaasium, 4. klass, „Telefoni suitsuandur“
  • Karl ja Rasmus Freiberg, Kohila Gümnaasium, 3. klass, „Neptun“ ja „MaLuVe
  • Greta Madeleine Gnannt, Ecole Val Guermante, 1. klass „Rohuhaldjas“
  • Gregor Ludvig Kikas, Tallinna Reaalkooli 6. klass „Kips ei sega riietumist“ ja  „Lahe jahe jook“
  • Lev Kirillov, Paldiski Vene Põhikooli 1. klass „Tark termomeeter lastele (riietumise vihtega)“ ja „Veealune mulli joonitamiskomplekt“
  • Agnes Kuura, Tartu Tamme Kooli 3. klass, „Doktor Rohi“, „Leidur“ ja „Soengumeister“
  • Vesse Leok, Pärnu Mai Kooli 1. klass „Mobiilne tolmuimeja 6000“
  • Mia-Maria Loigom, Haabneeme Kooli 2. klass „Koerakaka koristaja“
  • Mirjam Olesk, Kiili Gümnaasiumi 3. klass, „Inimjõul liikuv jõusaalibuss“ ja „Ümbrust kirjeldavad prillid nägemispuudega inimestele“
  • Aap Petrov, Rakvere Vanalinna Kooli 5. klass „Taskuspikker“ ja „Interaktiivsed kindad“
  • Ere ja Rute Reimann, Kuusalu Keskkool 2. ja 3. klass, „Mütsik“ ja „Riisel“ ja „Saabik“
  • Grete Elise Rillo, Tallinna Toomkooli 1. klass, „Iseliikuv tool“
  • Uku Savi, Tartu Katoliku Hariduskeskuse 3. klass „Nutikas koolikott“
  • Maarja Somelar, Tartu Erakooli 5. klass, „Kodune BIOGAAS HBG – HomeBioGas“
  • Sume Gregor Toome, Püha Johannese Kooli 2. klass „Tehniline Uuendus Ukse Toetuseks ehk TUUT“
  • Aleksander Urbala, Kelmiküla lasteaed, „Sassi pudrujahutaja“
  • Günther Andreas Vaaro, Audru Kooli 4. klass „Stressilaadur“
  • Sofia Vavilova, Elva Gümnaasiumi 3. klass, „Lendav vihmavari“ ja „Nuti-arvutilaud“

 

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi ja auhindade üleandmist korraldab Eesti Teadusagentuur, rahastab Haridus- ja teadusministeerium.

Selle aasta konkurss toimub koos ERRi ja EV 100 korraldustoimkonnaga – osalejate hulgast valitakse 40 last (vanus 6–12 a), kellest tehakse EV sünnipäevaks 40 minidokumentaali.

 

Konkursi koduleht: http://www.etag.ee/tegevused/konkursid/opilasleiutajate-konkurss/

 

Lisainfo:
Margit Lehis
Konkursi koordinaator
tel: 730 0335, 520 3270
e-post: margit.lehis@etag.ee