Riigi tippeksperdid soovivad teaduse suuremat kaasamist Eesti arengusse

Eestil on vaja välja pääseda keskmise sissetuleku lõksust. Eesti arengu heaks on riigi, ettevõtete ja teadusasutuste vahel kõige rohkem vaja huvide kooskõla ja koostööd. Kuidas kaasata teadust paremini meie ees seisvate ülesannete lahendamisse, analüüsitakse 5. novembril riigikogu konverentsisaalis konverentsil „Eesti teadus meie riigi kestlikkuse hoidjana: väljakutsed ja võimalused“.

TÜ ja TTÜ teadlaste uuringute tulemused teadus- ja innovatsioonipoliitika vallas toovad esile Eesti teaduse ees seisvad ülesanded ja pakuvad neile lahendusi. TTÜ innovatsioonipoliitika ja tehnoloogia valitsemise professori Rainer Katteli sõnul on soov jõuda konverentsil koos poliitika kujundajate, ettevõtjate ja teadlastega võimalike lahendusteni, mis igakülgselt toetaksid Eesti arengut.

„Eesti arengu heaks on kõige rohkem vaja koostööd riigi, ettevõtete ja teadusasutuste vahel,“ tõdes TÜ rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane, lisades, et riigi edu aluseks on teadus- ja arendustegevus ning innovatsioon kõigil ühiskonna tasanditel.

Väga tähtis on otsida lahendusi probleemidele, mis on seotud teadlase rolli, teadlaste motiveerimise ja teaduse rahastamisega. Konverentsil küsitakse, kuidas need protsessid mõjutavad teadusest saadavat tulu ning kuidas kasutada olemasolevat raha riigi arenguks mõistlikumalt.

Konverentsil astuvad üles HTM-i kõrghariduse ja teaduse asekantsler Indrek Reimand, TÜ professor Urmas Varblane, Üliõpilaskondade Liidu juhatuse esimees Sigrid Västra, Rektorite Nõukogu juhatuse esimees Volli Kalm, Riigikogu liikmed Jaak Aaviksoo, Mart Meri, Rait Maruste ja Aadu Must. Viru Keemia Grupi juhatuse liige Priit Rohumaa räägib ettevõtja vaatenurgast, miks on ettevõtjal Eesti teadust vaja ning kuidas ehitada silda ettevõtete ja ülikoolide vahele.

Konverents toimub teadus- ja innovatsioonipoliitika seireprogrammi TIPS initsiatiivil ning koostöös Riigikogu Kultuurikomisjoni, Rektorite Nõukogu ja SA-ga Eesti Teadusagentuur. TIPS on Haridus- ja Teadusministeeriumi loodud programm, mida viib Euroopa Sotsiaalfondi toel ellu Tartu Ülikool koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga.

Sündmusest tehakse otseülekanne Postimehe veebis. Programmi raames valminud uuringutega saab tutvuda kodulehel www.tips.ut.ee.

Lisainfo: Urmas Varblane, akadeemik, TÜ rahvusvahelise ettevõtluse professor, TIPS-i uurimisprogrammi üks juhte, tel 737 6361, 502 2362, e-post urmas.varblane@ut.ee.