Rahvusvaheline koostöö

Eelarve: 185 miljonit eurot (2007-2013)

ELi teadusuuringute programmides osaleb üle 100 riigi üle kogu maailma. See tegevus jätkub seitsmenda raamprogrammi „Koostöö” programmi raames, mis hõlmab rahvusvahelisi koostöötegevusi 10 teemavaldkonnas ja teemaüleselt. Teadusuuringute programme viiakse ellu kooskõlas seitsmenda raamprogrammi programmidega „Koostöö”, „Inimesed” ja „Võimekus”.

Mis kasu saavad sellest kodanikud: Rahvusvaheline teadus- ja arendustegevus annab oma osa ülemaailmse tähtsusega kaupade tootmisse ja aitab likvideerida erinevust erinevate maailma riikide vahel. Maailmas on juba olemas märkimisväärne kogum teaduslikke teadmisi, mis parandab nii arengumaade elanike kui Euroopa kodanike elu. Võimaluse korral aitab raamprogramm kaasa ka aastatuhande arengueesmärkide saavutamisele aastaks 2010.

Mis kasu saavad sellest teadlased: Kolmanda maailma riikide teadlaste ja teadusasutuste suurendatud osalus, rakendades kohaseid turvapiiranguid, et järgida teemavaldkondade piires konfidentsiaalsuse nõudeid.
Teadlasi julgustatakse sellest võimalusest kinni haarama, olgu see siis koostöös läbiviidavate teaduslike uuringute või ühingutes liikmeksoleku kaudu. Spetsiaalselt kolmanda maailma riikidele pühendatud koostöötegevused igas teemavaldkonnas mõlemapoolset huvi pälvivatel juhtudel; teha koostööd konkreetsetel teemadel, mis on valitud nende teadusliku ja tehnoloogilise taseme ja vajaduste põhjal. Nimetatud tegevused on tihedalt seotud kas kahepoolsete koostöölepingutega või mitmepoolsete läbirääkimistega ELi ja vastavate riikide või riikide grupeeringutega ning toimivad ELi ja nende riikide vahelise koostöö eelistatud vahendina.

Eelkõige on sellisteks tegevusteks:

  • tegevused, mille eesmärgiks on kandidaatriikide ja naabruses asetsevate riikide teaduslike uuringute alase võimekuse tugevdamine;
  • arenguriikidele suunatud koostöötegevused, mis keskenduvad vastavate riikide konkreetsetele vajadustele mitmesugustes valdkondades, nagu tervis, põllumajandus, kalandus ja keskkond, ning on rakendatud nende suutlikkusele kohandatud finantstingimustes.

Mis kasu saavad sellest tööstus ja VKEd: Seitsmenda raamprogrammi kohane rahvusvaheline koostöö integreerib ELi veelgi põhjalikumalt ülemaailmsesse kogukonda ja aitab seeläbi edendada teadust ja tehnikat riikides, mis ehitavad üles omaenda teadmistealast võimekust. Ühelt poolt annab see tulemuseks Euroopa teaduse rikastamise kogu maailmas loodava teadmiste ühisvaruga, samal ajal kui teiselt poolt tõstab see ühingute ja firmade teaduse ja tehnika alast teadlikkust ja kompetentsust arengumaades.

Kasulikke linke

Valdkonna konsultant Eestis

Ülle Must
Tel 730 0330
ulle.must@etag.ee