Loodi Balti Energiajulgeoleku platvorm

Eesti, Läti, Leedu ja Rootsi teadusasutused ja ülikoolid sõlmisid koostöölepingu Euroopa Ühisalgatuste Keskusega Balti Energiajulgeoleku alase platvormi loomiseks. Eestit esindab koostöölepingus Tartu Ülikool.

Euroopa Komisjoni teadustalitusena on Teadusuuringute Ühisalgatuste Keskuse (Joint Research Centre – JRC) missioon pakkuda ELi meetmete toetamiseks sõltumatut tõenditepõhist teaduslikku ja tehnilist abi kogu poliitikatsükli vältel.

Keskuse põhiprioriteedid on:

–       Majandus- ja rahaliit (EMU)

–       Siseturg: majanduskasv, töökohad ja innovatsioon

–       Põllumajandus ja üleilmne toiduga kindlustatus

–       Vähese CO2- heitega majandus ja ressursitõhusus (keskkond, kliimamuutus, energeetika, transport)

–       Rahva tervis, ohutus ja avalik julgeolek

–       Tuumaohutus ja -julgeolek

Peamised pakutavad koostöö vormid:

a)       Teadusvõrgustikud

JRC teeb koostööd organisatsioonidega, milledega tal on konkreetsetes teadusvaldkondades ühised huvid. See koostöö on oluline JRC tööks meetodite ja mõõtmiste ühtlustamisel ja valideerimisel, ühtsete standardite kehtestamisel ning teadusliku ja tehnilise toe pakkumisel ELi õigusaktide rakendamisel. JRC teeb koostööd rohkem kui 650 partnerorganisatsiooniga, neist 14 on Eesti organisatsioonid.

 b)      Koostöölepingud

JRC on sõlminud oma tegevuseks avaliku ja erasektori uurimisorganisatsioonide, ülikoolide, riigiasutuste ja rahvusvaheliste organitega ligikaudu 200 koostöölepingut ja vastastikuse mõistmise memorandumit. Enamik neist lepingutest käsitleb ühisuuringuid, teabe- ja personalivahetusi. Koostöölepingud, milledes osaleb ka Eesti partnereid, on näiteks järgmised:  Tartu Ülikool (Keemiametroloogia alane õpe (TrainMiC)), Eesti Kiirguskeskus (Koostöölepingud tuumaohualase teabe kohta), Tallinna tehnikaülikool (Koostööleping Euroopa Magevee Uurimisorganisatsioonide Võrgustiku Euraqua kohta), nüüd ka Balti Energiajulgeoleku alane platvorm.

JRC plaanitakse enam avada teadustaristut ning pakkuda seda ühiskasutusse. Siin tahetakse teha koostööd COST võrgustikega.

 Algavatele teadlastele on väga hea võimalus kasutada töötamise võimalust JRC-s, võimalus on taotleda püsitöökohta või siis ajutise töötamise võimalust. Vakantside info on kättesaadav JRC veebilehel (http://ec.europa.eu/dgs/jrc/)

JRC erinevad analüüsid ja raportid on väärtuslik lisamaterjal H2020 taotluste kirjutajatele.

JRC kontakt Eestis

Ülle Must, ulle.must@etag.ee