Kõrgetasemeline seminar ja paneeldiskussioon „Overcoming the Innovation Divide in Europe: perspectives and possibilities“ 28. mail Brüsselis

28.05.2015
EV Alaline Esindus Euroopa Liidu juures (Rue Guimard 11/13, 1040 Brussels)

Eesti Teadusagentuur, Haridus- ja Teadusministeerium ja EV Alaline Esindus Euroopa Liidu juures korraldavad 28. mail Brüsselis kõrgetasemelise seminari aj paneeldiskussiooni teemal „Overcoming the Innovation Divide in Europe: perspectives and possibilities“.

Seminari programm

Seminari teemade lühikirjeldus:

Mitmed uuringud (vt. seminari taustapaber) on täheldanud kasvavat trendi (nn. innovatsioonilõhe), kus Euroopa konkurentsivõime aluseks olev arendustöö ja innovatsiooni kompetents ehk suuremahuline ülikoolide ja ettevõtete koostöö koondub üha rohkem paljudes sektorites Lääne- ja Põhja-Euroopa liikmesriikidesse ja regioonidesse. Euroopa konkurentsivõime tagamiseks on kriitilise tähtsusega tagada ülikoolide ja ettevõtete koostöö kogu Ühenduse ulatuses, eriti just uutes kiiresti arenevates sektorites nagu näiteks IKT, bio- ja nanotehnoloogiad. 2014. aastal alanud EL teadus- ja arendustegevuse raamprogramm „Horisont 2020“ toetab mitmeid koostööinstrumente ülikoolide ja ettevõtete vahel, aga kas kõikide liikmesriikide tööstussektorid on võimelised selles osalema? Seminari eesmärgiks on jõuda liikmesriikidele mõeldud soovitusteni innovatsioonipoliitika toetusmeetmete arendamiseks, ning arutleda Horisondi rakendamise esimese aasta tulemuste üle.

Seminari taustapaber paneeldiskussiooni fookusküsimustega

Konkreetselt keskendub paneeli arutelu kahele omavahel seotud fookusküsimusele:

1) Milliseid teaduspoliitilisi reforme ja rahastamise instrumente peaks vähese innovatsioonisuutlikkusega liikmesriigid rakendama et tõsta oma ülikoolide ja ettevõtete innovatsioonisuutlikkust ja suurendada teadustööst saadavat sotsiaal-majanduslikku kasu?

2) Kas alates 2014. a käivitunud EL teadus- ja innovatsiooniuuringute raamprogramm Horisont 2020 koos fookusega tööstuse poolt juhitud ja väljakutsetel põhinevate uuringuteemadega, on kaasa aidanud või hoopis süvendanud EL liikmesriikide ja regioonide vahelist innovatsioonilõhet?

Paneelis osalevad:

Euroopa Komisjoni esindaja (isik selgumisel)

Marju Lauristin MEP, Socialists&Democrats, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Eesti

Špela Stres, Tehnoloogiakeskuse juhataja, Jožef Stefan Institute, Sloveenia

Chistian Ehler MEP, EPP, Kristlikud Demokraadid, Saksamaa

Linnar Viik, Lissaboni Nõukogu liige ja Eesti Teadus- ja Arendusnõukogu liige, Eesti

Paneeli modereerib professor Toivo Maimets (Molekulaar- ja Rakubioloogia instituut, Tartu Ülikool), kes on ühtlasi ka Euroopa Komisjoni nõuandva kogu „Research, Innovation, and Science Policy Experts“ liige.

Lisaks paneeldiskussioonile teevad sissejuhatavad sõnavõtud Eesti alalise esinduse asejuht Clyde Kull ja EV haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi. Seminari paneelettekandega esineb tunnustatud majandusteadlane, professor Andrea Bonaccorsi, Itaalia Riikliku ülikoolide ja TAI-instituutide evalveerimise Nõukogu liige.

Enda riigi ja organisatsiooni toetusmeetmeid teadmussiirde ja innovatsioonivõimekuse toetamiseks esitlevad Dr Špela Stres, Sloveenia Jožef Stefan Instituudi tehnoloogiakeskuse juhataja, ja Evelyn Smith, Iirimaa Innovatsiooniagentuuri Euroopa Liidu büroo juhataja.

Seminarile registreerumiseks tuleb enne 20. maid saata e-kiri: brussels@etag.ee koos oma kontaktandmetega.

Seminari järgselt avaldatakse siin lehel ka ürituse kokkuvõtted ning meediakajastus.

Eelneva, 2014. aasta septembris toimunud ülikoolide ja ettevõtete koostööle keskendunud paneeldiskussiooni kokkuvõtetega on võimalik tutvuda siin.