Euroopa tippteadlased ja poliitikakujundajad arutasid Tallinnas teaduse lähendamist ühiskonnale

 Tallinnas Kultuurikatlas toimus 12. oktoobril Euroopa Liidu eesistumise teaduskonverents Euroopa teaduse mõjust ja tähtsusest ühiskonnas, et näidata poliitikakujundajatele – teaduse arengusse investeerimine on ühiskonnale hädavajalik, sest tipptasemel teadus on arenenud riikides üks peamisi konkurentsivõime aluseid ja majanduse arengumootor. 

Konverentsi lõpus andis peaminister Jüri Ratas teadusega seotud osapooltele üle Tallinna üleskutse, mis sõnastab poliitikute, rahastajate, teadlaste ja meedia rolli teaduse ühiskondliku mõju ja rahastamise suurendamisel.

Konverentsi avas Eesti haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kelle sõnul peame rohkem toetama valdkondi, mis on Euroopat enim ühendanud ning koostöö teaduse ja innovatsiooni valdkonnas on kindlasti üks neist. “Selleks, et ühiskond mõistaks teaduse vajalikkust, on oluline, et teadlased ka ise osaleksid aktiivsemalt ühiskondlikes aruteludes ja jagaksid oma ekspertteadmist,” ütles minister Mailis Reps ja lisas: “Teadusinvesteeringute mõju avaldub pika aja jooksul ja vajab stabiilset rahastamist, seetõttu tuleb lisaks Euroopa kesksele eelarvele tõsta teaduse rahastamist ka riikide eelarvetes.”

Konverentsil osalesid silmapaistvad tippteadlased ja mõjukad poliitikakujundajad, aga ka ettevõtjate ja kodanikuühenduste esindajad kogu Euroopast. Konverentsi juhtis Manchesteri Ülikooli füüsikaprofessor ja tuntud BBC teadussaadete juht Brian Cox.

Konverentsi peaesinejad olid Mark Ferguson EL teadusuuringute ja innovatsiooni programmide mõju suurendamise töögrupist, OECD teadus- ja tehnoloogiapoliitika divisjoni juht Dominique Guellec ning tippteadlased  – mitmekordne ERC (European Reseach Council) grandi saaja Valeria Nicolosi Trinity Kolledžist ja Nicole Grobert Oxfordi Ülikoolist.

Esinejate hulgas oli ka Euroopa Teadusnõukogu president Jean-Pierre Bourguignon, Euroopa Komisjoni teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraadi juht Robert-Jan Smits, Euroopa akadeemiate ühenduse ALLEA president Günter Stock, Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi direktor Martin Kern jpt.

Konverentsi korraldas Eesti Teadusagentuur koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

Konverentsi ülekannet oli võimalik jälgida Eesti EL eesistumise veebilehelt https://www.eu2017.ee/videos

Täpsem info: https://www.eu2017.ee/political-meetings/european-research-excellence-impact-and-value-society

Programm : https://www.eu2017.ee/sites/default/files/inline-files/Research%20Excellence%20Agenda.pdf

 

Kontakt:

Kristin Kraav
tel  +372 5013482
kristin.kraav@etag.ee

 

Riina Soobik
tel +372 53400736
riina.soobik@hm.ee