Euroopa Liidu ühisalgatuste konverents kaalub Eesti osalusvõimalusi teaduskoostöös

Homme, 18. aprillil kell 10-18 toimub Tallinnas Nordic Hotel Forumis konverents „Euroopa Liidu ühisalgatused“, kus kaalutakse Eesti võimalusi Euroopa teaduse ühisalgatustes osalemiseks. Konverentsil kuulatakse ära ühisalgatuste esindajate seisukohad ja arutletakse Eesti võimalikku ühinemist.

Eesti valmisolekut ja huvi erinevate ühisalgatustega liitumise vastu käsitlevad Keskkonnaministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Põllumajandusministeeriumi ning ülikoolide esindajad. Ühisalgatuste rahvusvahelised esindajad räägivad erinevate ühisalgatuste tegevusest ning kasulikkusest Eestile.

Teadusuuringute ühise kavandamise algatused on Euroopa teadusrahastamises uus tegevus, mille eesmärk on parandada liikmesriikide poolt rahastatavate teadusuuringute programmide vahelist koostööd. Ühisalgatusi korraldatakse valdkondades, mida liikmesriigid peavad eriti oluliseks ning milles nad on valmis panustama riiklikku rahastust teadustegevuseks.

Praegu on käimas kümme ühisalgatust. Eesti Põllumajandusministeerium osaleb programmis „Põllumajandus, toiduohutus ja kliimamuutused“. Kultuuriministeerium on vaatleja kultuuripärandi ja globaalsete muutuste ühisalgatuses.

Eestile olulisi algatusi on veelgi. Nii on näiteks ühisalgatuse „Linnastunud Euroopa“ eesmärk linnastunud alade muutmine innovatsiooni- ja tehnoloogiakeskusteks, ökoloogiliste ja intelligentsete linnadesisese ja -vahelise transpordi ja logistikasüsteemide loomine, sotsiaalse ühtekuuluvuse ja integratsiooni kindlustamine ning ökoloogilise jalajälje vähendamine ja kliimaneutraalsuse suurendamine. Vee-teemalise ühisalgatuse eesmärgid on veeringluse normaalse toimimise tagamine, ohutute veesüsteemide arendamine, ökosüsteemi kaitse tagamine, veemajanduses konkurentsi soodustamine ja vee-teadlik biomajandus.

„Eestile on olulised mitmete ühisalgatuste teemad. Nüüd on vaja otsustada, millistega neist me liitume,“ sõnas keskkonnaministeeriumi teadusnõunik Liina Eek.

Ühisalgatuste pilootfaas algas aastal 2009, kui käivitus neurodegeneratiivsete haiguste ühisalgatus. 2010. aastal järgnesid sellele põllumajanduse, kultuuripärandi, toiduohutuse ja tervisliku toidu ühissalgatused ning 2011. aastal ülejäänud kuus algatust, millest enamus on seotud keskkonnateemadega – vesi, meri ja kliima.

Konverentsi korraldavad Keskkonnaministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, Sotsiaalministeerium ja Eesti Teadusagentuur ning seda toetab Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Eesti riikliku struktuuritoetuse programm “Teaduse rahvusvahelistumine”.

 Konverentsi programm

Lisainfo:
Liina Eek
Keskkonnaministeeriumi teadusnõunik
Tel 6262 877
liina.eek@envir.ee