Brüsselis esitletakse Eesti nutikaid digilahendusi globaalsetele väljakutsetele

 

Homme Brüsselis toimuval konverentsil „Embedding digital into societal challenges“ keskendutakse uuenduslike digitehnoloogiliste lahenduste rakendamisele ühiskonna kasuks. 

Konverentsi avab Euroopa Komisjoni teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni volinik Carlos Moedas.  „Digitaalsed lahendused võimaldavad meil mõjutada maailma uuel viisil. Digitehnoloogia kasutamise potentsiaal on enneolematu ning selle abil saame kõike teha rohkem, kiiremini ja paremini. See ei ole ainult võimalus kasvada, vaid ka täielikult muuta meie senist lähenemist ühiskondlikele väljakutsetele, “ sõnas volinik Moedas.

Konverentsil saavad sõna teadlased ja ettevõtjad nii Eestist kui Euroopast, mitmete EL institutsioonide ja valdkonna erialaorganisatsioonide esindajad.

Kasvava teadusandmete hulga juures muutub olemasolevate andmete uuesti kasutamine järjest olulisemaks. Teadusandmete vaba liikumise rolli ühiskondlike väljakutsete lahendamisel avavad küberturvalisuse ekspert Liisa Past ja Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo. Paneldiskussioonis käsitlevad andmete vaba liikumise peamisi takistusi ning andmete avakasutuse mõju ühiskondlike väljakutsete lahendamisele Sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni asekantsler Ain Aaviksoo ning rahvusvahelised eksperdid.

Digitaalsete lahenduste omaksvõttu, aga ka sellega kaasnevaid takistusi, käsitleb oma ettekandes Malmö ülikooli professor Pille Pruulmann-Vengerfeldt. Tartu ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil tutvustab uue põlvkonna e-teenuseid. Teadlaste rollist ühiskonnas toimuvate muutustega kohanemisel räägivad Linnar Viik, E-riigi Akadeemia E-keskvalitsuse valdkonnajuht, Cecilia Bonefeld-Dahl, Digital Europe’i peadirektor ning  Mariagrazia Squicciarini, OECD vanemteadur.

“Digitehnoloogiaga seotud muutused toovad kaasa suure ressursside kokkuhoiu meie igapäevases elus. Samas nõuab digitaalsete teenuste omaksvõtt ühiskonnas koostööd teadlaste, poliitikute ja laiema avalikkuse vahel,” sõnas haridus- ja teadusminister Mailis Reps konverentsile saadetud tervituses.

Konverentsi korraldavad Eesti Teadusagentuur koostöös ülikoolidega,  Haridus- ja Teadusministeerium ning meediapartneritena Science|Business ja Euroopa pealinnade ülikoolide võrgustik (Network of Universities from the Capitals of Europe, UNICA). Konverents on pühendatud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisele ning Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Konverentsist tehakse videoülekanne konverentsi koduleheküljel ning ERRi portaalis Novaator.

Täpsem info:

Silver Lätt, Eesti Teadusagentuuri välisteaduskoostöö osakonna juhataja, Silver.latt@etag.ee,  tel: +372 522 8237