Arvamusfestivali teadusala avaneb seekord Paide keskväljakul

Arvamusfestivali teadusalal lahatakse tänavu ühiskonda ja inimest ning vaadatakse päikest ja tulevikku. Kõik huvilised on oodatud kaasa mõtlema ja arutlema 12. augustil Paide keskväljakul Arvamusfestivali teadusalal.

Teadusala vestlusringid algavad kell 12.00 mõtteharjutusega sellest, kuidas jõuda teadmusühiskonda. Tegemist on töötoavormis aruteluga, mida veavad emeriitprofessorist sotsiaalteadlane Ülo Vooglaid ja Tartu Ülikooli Narva Kolledži õppedirektor Aet Kiisla.af_2016_sinine_aasta_paide

Kell 14.00 arutlevad ühises juturingis riigikontrolör Alar Karis, presidendi noore teadlase preemia laureaat ja geeniteadlane Lili Milani, Swdebanki Eesti peadirektor Robert Kitt ja Eesti Teadusagentuuri teadmistepõhist poliitikakujundamist toetava programmi juht Liina Eek selle üle, kuidas teadusest ühiskonnal rohkem kasu võiks olla. Sõnades on nii poliitikud, ettevõtjad kui teadlased ühel nõul, et teadmistepõhine majandus ja poliitikakujundamine on hädavajalikud. Tegelikkuses näeme aga teistsugust pilti. Miks see nii on ja kas saaks teisiti? Arutelu juhib TTÜ Nurkse Instituudi direktor Veiko Lember.

Kell 16.00 vaatavad jututeemad juba kaugemale tulevikku. Selle üle, mis võimalusi või riske loob inimkonnale sünteetiline bioloogia, arutlevad Tartu ülikooli professor Mart Loog, vanemteadur Viljar Jaks ja Edinburghi ülikooli rakubioloog Kersti Jääger. Juttu juhib ERRi teaduasjakirjanik Priit Ennet.

Kell kuus õhtul on aeg lasta fantaasial lennata, sest teemaks on teaduse pakutavad homsed võimalused. Muutused on kiired ja see, mis eile oli veel ulme, võib täna olla juba tegelikkus. Oma teadusalade tulevikusuundadest räägivad Tallinna ülikooli hariduspsühholoog Grete Arro, Tartu ülikooli praktilise filosoofia teadur Mats Volberg; geneetik, akadeemik Andres Metspalu; Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi osakestefüüsik Andi Hektor jt.  Arutelu juhib Martin Noorkõiv, teaduse ja kultuuri sihtasutuse Domus Dorpatensis tegevjuht ja Tartu ülikooli kommunikatsioonijuhtimise magistrant.

Arvamusfestivali teadusala kava

Arutelude vaheajal tegi teadusteatrit Rakett 69
Arvamusfestivalil 2015 teadusalal tegid arutelude vaheajal teadusteatrit Rakett 69 ja Teaduskeskus AHHAA

Arutelude vahel on võimalik teadusele käsi külge panna. Teleskoobiga võib uurida päikest. Lahkamisnuku peal saab aga proovile panna teadmised inimese anatoomiast.
Elus Teaduse inimsuuruses lauamäng testib mängija teadmisi loodusest, toidust ja tehnikast.

Arvamusfestivali teadusala korraldavad Eesti Teadusagentuur, Eesti Teadusajakirjanike Selts ja Teaduskeskus AHHAA koos partneritega ülikoolidest.

TeaMe+_lipud_cube_color AHHAA_logo_EST_ristkylik_blockETAS logo