Euroopa noorte teadlaste tippkonkurss toimub esmakordselt Eestis

22.-27. septembril 2017 toimub Tallinnas Euroopa õpilasteaduse suursündmusEuroopa Liidu noorte teadlaste konkurss (EUCYS2017). 24. ja 25. septembril on konkursipaik SpaceX Ülemiste innovatsioonilinnakus avatud kõigile huvilistele.

 Konkursipäevade jooksul tutvustavad 38 riigi õpilaste riiklike teadustööde konkursside võitjad vanuses 14-20 stendiettekandega oma uurimistööde tulemusi. Kokku esitletakse 89 uurimistööd ja projekti – uut ja huvitavat saab teada inseneeria, bioloogia, keemia, keskkonna, meditsiini, materjali- ja arvutiteaduste, matemaatika ja füüsika ning sotsiaalteaduste valdkondades.

EUCYS2017 peakorraldaja Terje Tuisk konkursi lippu vastu võtmas eelmiselt korraldajalt Brüsselilt
Foto: Borys Przemyslaw

Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna juhataja Terje Tuisk sõnas, et  võimalust tuua konkurss Eestisse on oodatud ligi 15 aastat: „Väga kõrgetasemeline üritus pakub Eesti õpetajatele ja õpilastele unikaalset võimalust saada inspiratsiooni ja õppida teiste riikide noorte uurimistööde tegemise kogemusest.“

Eestit esindavad õpilaste teadustööde riikliku konkursi 2017 parimad:

Brita Laht Saaremaa Ühisgümnaasiumist tööga „Tärklist sisaldava Maxima komposteeruva kilekoti materjali ja kolme uudse LDPE ning tselluloos-stearaadi komposiidi anaeroobne lagunemine aktiivmudas“.

Anni Britta Pajoma Tartu Jaan Poska Gümnaasiumist tööga „Pseudomonas pseudoalcaligenes tüve C70 katehhooli 2,3-dioksügenaasi mõju uurimine knock-out mutandi konstrueerimisel“.

Jasper August Tootsi Hugo Treffneri Gümnaasiumist tööga „Galaktoseemia skriining Beutler meetodiga“.

Konkursitöid hindab Euroopa Komisjoni kokku kutsutud 19-liikmeline rahvusvaheline teadlaste žürii. Välja antakse 9 rahalist preemiat (3×3500, 3×5000 ja 3×7500€) ja hulgaliselt teadusasutuste välja pandud eripreemiaid – stipendiume ja visiite teadusasutustesse. Eestipoolsed eripreemiad annavad välja Haridus- ja Teadusministeerium ning Tallinna linn.

Konkursi avatseremoonia algab 23. septembril kell 12 Walter Zappi majas (Lõõtsa 6, Ülemiste City). Konkursi avavad Eesti haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning konkursi Euroopa Komisjoni poolne peakorraldaja Karen Salvin.

EUCYSil on esindatud Ameerika Ühendriigid, Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Egiptus, Gruusia, Hiina, Hispaania, Iirimaa, Iisrael, Island, Itaalia, Kanada, Küpros, Leedu, Luksemburg, Lõuna-Korea, Läti, Norra, Poola, Valgevene, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Soome, Slovakkia, Sloveenia, Šveits, Taani, Tšehhi, Türgi, Ukraina, Ungari, Venemaa ja Ühendkuningriik.

 Konkursist: Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursile tulevad igal aastal kokku lootustandvad noored õpilasteadlased kogu Euroopast ja kaugemaltki, et oma projekte rahvusvahelisele žüriile ja avalikkusele esitleda. Konkurssi korraldatakse alates 1989. aastast, Eesti õpilased on sellel osalenud alates 2002. aastast. Eestis toimuv suurüritus on järjekorras 29., seda korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Euroopa Komisjoni ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Kokku saabub Eestisse ligi 300 osalejat.

Külastajatele on konkurss tasuta avatud 24.-25. septembril, kui töödega on oodatud tutvuma gümnasistid, tudengid, õpetajad, teadlased ja kõik teadusesõbrad. Toimuvad ka põnevad töötoad ja kohal on „Rakett 69“ tegevusala. Konkursipaik asub sündmuskeskuses SpaceX (Ülemiste City,  Keevise tn 6)

Täpsem programm on toodud veebilehel www.eucys2017.eu/visitors.

Lisainfo:

http://www.eucys2017.eu/http://ec.europa.eu/research/youngscientists/

https://eucys2017.eu/

 

Kontakt

Terje Tuisk, tel 511 0356; e-post: terje.tuisk@etag.ee
Signe Ambre, tel 588 48 398; e-post: signe.ambre@etag.ee

Teadusagentuur toetab teadlaste lühiajalisi õppevisiite ERC grandi hoidjate juurde

Eesti Teadusagentuur (ETAg) pakub ERC (Euroopa Teadusuuringute Nõukogu) grantide taotlemisest huvitatud teadlastele võimalust minna lühiajalisele õppevisiidile praeguste grandihoidjate juurde. Kuni seitse päeva vältava õppevisiidi eesmärk on ERC grantide taotlemisel edukaks osutunud teadlaste kogemustest õppimine ja oma taotluse koostamiseks vajalike näpunäidete saamine.

Õppevisiitide taotlusvoor avaneb täna, 2. mail. Vooru lõpp on 1. juunil 2017, kell 17.00. Õppevisiidile suunduval teadlasel peaks juba olemas olema oma tulevase ERC grandi taotluse visioon ning ta peaks kavandama lähema kahe aasta jooksul ERC grandi taotluse esitamist. ERC grandi hoidja kogemustest õppimine võiks aidata teadlast taotluse ettevalmistamisel.

Õppevisiidi taotlusi saab esitada Eesti Teadusinfosüsteemi vahendusel. Taotlusvormi avamiseks palume õppevisiidil osaleda soovival teadlasel edastada oma soov aadressile margus.harak@etag.ee. Külastatava ERC grandi hoidja leidmiseks saab vajadusel abi oma koduasutuse teadus- ja arendusosakonnast või Eesti Teadusagentuurist.

Käesolevas teises voorus on plaanis toetada vähemalt viie teadlase õppereisi. Reisi kulud hüvitab ETAg teadlase koduasutusele tagantjärgi maksedokumentide alusel kuni 1500 euro ulatuses. Lühiajalisi õppevisiite rahastab ETAg läbi Mobilitas Pluss programmi Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Mobilitas Pluss ERC õppevisiidi kava esitamise ja menetlemise juhend

 

Rohkem infot ETAg-i pakutavatest koolitustest ja toetustest ERC grandi taotlejatele leiab siit.

ERC grandi taotlemise toetuse info.

 

Lähem info ja taotlusvormi avamine:

Margus Harak, PhD
Mobilitas Pluss vanemkonsultant
Eesti Teadusagentuur
7 317 343

 

Krista Aru: „Teaduse tegemiseks on vaja rõõmu ja julgust!“

õpilased_tervitavad_žyriid_Martin_Dremljuga foto
Martin Dremljuga foto teadusfestivali avamiselt

Täna, 28.aprillil kell 11 kuulutati Tallinnas Kultuurikatlas avatuks II Õpilaste teadusfestival, kus on koos parimad uurimistööde tegijad üle Eesti. Õpilaste teadustööde konkursi hindamiskomisjoni esimees Krista Aru  ütles noori uurijaid tervitades, et nemad on meie teaduse tulevik ning soovis neile rõõmsat meelt, püsivust ja julgust, sest teadustööks on vaja väga suurt rõõmu ja palju julgust.

28.-29. aprillini Tallinnas Kultuurikatlas toimuval Õpilaste teadusfestivalil tutvustatakse ja tunnustatakse kooliõpilaste uurimistöid. Õpilasteaduse aasta tähtsündmusele on tulemas enam kui 1500 külastajat. Pääs teadusfestivalile on prii ja oodatud kõik huvilised.

Kultuurikatlas toimuval üritusel tutvustavad oma uurimistöid õpilaste teadustööde riikliku konkursi 99 parimat, kelle hulgast selguvad 29. aprillil riiklike preemiate ja eriauhindade saajad. Kirev festivaliprogramm pakub vaheldusrikast koolivälist õpet. On põnevaid etteasteid, mänge ja katseid, esinevad teadusteatrid, osaleda saab töötubades ja nautida suure lava programmi. Oma esimesi teadusprojekte tutvustavad algkooliõpilased. Külastajatelgi on võimalus sõna sekka öelda ja valida publikupreemia saajaks põnevaim riikliku konkursi töö ning kõige enam meeldinud algkooli projekt. Festivalipäevade juht on Marek Sadam.

Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna juhataja Terje Tuisk ütles üritust kommenteerides, et teadusfestival avab kõigile võimaluse tutvuda sellega, mida noored uurivad: „Uurimistööd peegeldavad küll õpilaste endi huvisid, aga samas ka ühiskonnas toimuvaid arenguid, mis lõpptulemusena puudutavad meid kõiki. Paljud tööd viitavad noorte seas levinud probleemidele – näiteks toitumishäired, alkoholi mõju, välismaal töötavad vanemad jms, teisalt on näha, et meedias enam kajastust leidnud teemad hakkavad noorigi enam huvitama. Nii kasvas sel aastal märkimisväärselt kosmose ja kaugseirega seotud tööde hulk“ rääkis Terje Tuisk.

Teadusfestival toimub 28. aprillil kl 11.00-17.30 ja 29. aprillil kl 10.00-13.00. Riikliku konkursi võitjate autasustamine algab 29. aprillil kl 14.15, preemiad annab üle haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi.

Festivali kohta leiab täiendavat infot teadusagentuuri kodulehelt.

Õpilaste teadustööde riiklikust konkursist

Õpilaste teadustööde riikliku konkursi eesmärk on toetada koolides toimuvat uurimuslikku õpet, tunnustada uurimistööga tegelevaid noori ja nende juhendajaid ning pakkuda neile lisamotivatsiooni. Uurimistöö või praktilise töö koostamine on Eestis põhikooli ja gümnaasiumi lõpetamise üheks tingimuseks.

15. korda toimuvale konkursile esitati sel aastal 159 tööd 65 koolist, lõppvooru pääsesid 43 kooli õpilased. Konkursi auhinnafond on 11 400 eurot ja riiklike preemiatega tunnustatakse nii tööde autoreid kui nende juhendajaid. Konkursil valitakse Eesti esindajad Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursile ning USAs toimuvale maailma suurimale õpilaste teadusprojektide konkursile Intel ISEF. Oma lemmiku saavad esmakordselt valida ka teadusfestivali külastajad. Kõikide lõppvooru jõudnud tööde nimekirjaga saab tutvuda teadusagentuuri veebilehel.

Korraldab Eesti Teadusagentuur.

Õpilaste teadusfestivali toimumist finantseeritakse Euroopa Regionaalfondist TeaMe+ tegevustest.

Õpilaste teadusfestivali lisainfo:
Margit Lehis, konkursi peakorraldaja, tel 520 320 70, margit.lehis@etag.ee

Õpilaste teadustööde riikliku konkursi lisainfo:

Kaili Kaseorg-Cremona, konkursside koordinaator, tel 580 50 869, kaili.kaseorg@etag.ee

Viis aastat väldanud Norra-Eesti teaduskoostöö programm toetas enam kui tosinat uurimisprojekti

21.-22. septembril toimub Laulasmaal Norra-Eesti teaduskoostöö programmi lõppkonverents. 2013. aastal alanud teaduskoostöö ühendas mõlema maa ülikoolide teadlasi kolmeteistkümnes projektis. Koostööprogrammi maht oli 3 miljonit eurot.

Võõrliikide invasioon meie metsades; hundid muutuvates keskkondades; vene migrantide integratsioon Norras ja Eestis; neuronite sidemed ja nende muutumine meie ajus,  vähiraviga seonduvate glioomi tüvirakkude uuringud ja usaldusväärne side juhtmevabas kommunikatsioonis – need on vaid mõned näited edukatest koostööprojektidest.

Lisaks Eesti ja Norra ülikoolide teadlaste koostöö suurendamisele, toetas programm metoodikate omandamist ja kraadiõppurite kaasamist projektidesse.

Konverentsil tehakse kokkuvõtteid programmi tulemustest ja jagatakse infot Norra toetuste võimalustest finantsmehhanismide järgmisel rahastamisperioodil. Konverentsi töökeel on inglise keel.

Norra toetusprogrammi laiem eesmärk on vähendada majanduslikku ja sotsiaalset ebavõrdsust Euroopa Majanduspiirkonnas ja tugevdada kahepoolseid suhteid toetatavate riikidega.

Kõigi kolmeteistkümne koostööprojektiga on huvilistel võimalik tutvuda teadusagentuuri kodulehel:

Norra-Eesti teaduskoostöö programmist toetatud projektid

Videofilm Norra-Eesti teaduskoostöö programmist

 

Lisainfo: Iige Maalmann, tel 5112267 ; e-post iige.maalmann@etag.ee

 

Esimene NUTIKAS toetusega valminud projekt jõudis kasutusse Regionaalhaiglas

Regionaalhaigla hakkas esimese haiglana Eestis kasutama patsiendi neerufunktsiooni arvestavat ravimite annustamise e-teenust, mis annab arstile automaatse soovituse ravimi annuse kohta. Arendusprojektile eelnenud rakendusuuring viidi läbi Regionaalhaigla, Tallinna Tehnikaülikooli tervisetehnoloogiate instituudi e-meditsiini keskuse ja Celsius Healthcare’i vahelise koostööprojektina SA Archimedese ja Eesti Teadusagentuuri jagatava nutika spetsialiseerumise rakendusuuringute toetuse (NUTIKAS) abil.

Loe lähemalt Regionaalhaigla kodulehelt.

Pakume tööd riiklike programmide koordinaatorile

Ootame oma töökasse perre keeletehnoloogia ja kultuuri valdkonna riiklike programmide koordinaatorit. Koordinaatori töö eesmärk on keeletehnoloogia ning keele ja kultuuri valdkonna riiklike programmide elluviimise tagamine.

Riiklike programmide koordinaatori tööülesanded on:

 • riiklike programmide „Eesti keeletehnoloogia” ja „Eesti keel ja kultuurimälu” ettevalmistamine;
 • programmide raames konkursside korraldamine;
 • programmi elluviimisega seonduvate aruannete ja analüüside koostamine ning dokumentatsiooni haldamine;
 • avalikkuse teavitamine programmide tegevustest ja tulemustest.

Ootused kandidaadile:

 • kõrgharidus;
 • eelnev töökogemus teadus- ja arendustegevuse ja/või majandusvaldkonnas;
 • soovitav eelnev töökogemus programmide elluviimises;
 • teadmised Eesti ja EL teadus- ja arenduspoliitikast ning –tegevusest;
 • eesti keele oskus kõrgtasemel ja inglise keele oskus heal tasemel;
 • väga hea suuline ja kirjalik eneseväljendusoskus;
 • algatusvõime, iseseisvus, koostöövõime, usaldusväärsus ja korrektsus.

Omalt poolt pakume:

 • võimalust aidata kaasa Eesti teaduse arengule;
 • mitmekülgset ja huvitavat tööd;
 • motivatsioonipaketti sh arengu- ja enesetäiendamise võimalusi;
 • põhipuhkust 35 kalendripäeva aastas;
 • rõõmu töötada asjatundlikus ja kaasaegses asutuses.

Lisainformatsioon:

 • Tööle asumise aeg: november
 • Tööaeg: täistööaeg
 • Töö asukoht: Tartu
 • Kandideerimiseks palume saata CV, motivatsioonikiri ja palgaootus CV-Online keskkonnast hiljemalt 01.10.2017.
 • Lisainformatsiooni töö sisu kohta jagab uurimistoetuste osakonna juhataja Siret Rutiku, tel 731 7381, 5342 0639, e-post siret.rutiku@etag.ee.
 • Värbamisprotsessis aitab personalijuht Liisa Hummal, tel 731 7341, e-post liisa.hummal@etag.ee.

29. üleeuroopaline õpilasteaduse konkurss toimub Tallinnas

Eesti Teadusagentuur kutsub 24. ja 25. septembril külastama Tallinnas toimuvat üleeuroopalist suursündmust – Euroopa noorte teadlaste konkurssi. Konkursil esitlevad oma uurimistöid 38 riigi õpilaste riiklike teadustööde konkursside võitjad vanuses 16-20. Kahel päeval on konkursipaik SpaceX (Keevise 6 asuv sündmuskeskus) avatud kõigile huvilistele. Ootame õpilasi, õpetajaid, uurimistööde juhendajaid, koolijuhte, teadlasi ja teadustöötajaid, tudengeid, ettevõtete esindajaid.

Terje Tuisk, Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna juhataja rõõmustab: „Oleme 2002. aastast alates oodanud võimalust see konkurss Eestisse tuua, et pakkuda Eesti õpetajatele ja õpilastele unikaalset võimalust teiste riikide noorte uurimistööde tegemise kogemusest õppida ning seeläbi saada inspiratsiooni meie koolides valmivateks uurimistöödeks.“

Iga-aastane noorte teadlaste konkurss on võimaluseks erinevate riikide noortele omavahel mõõtu võtta, veel enam aga kohaks, kus noor teadlane saab rääkida oma uurimistööst just selles valdkonnas pädevatele inimestele – nii teadlastele kui ka sarnaste huvidega noortele. Kõige enam innustavad noori sellistel konkurssidel asjatundlikud ja huvitunud kuulajad nii žürii kui külastajate hulgast.

Avatud päevadel ootavad külastajaid lisaks noorte teadustöödele põnevad töötoad ja teaduse populariseerijad. Kohal on „Rakett 69“ tegevusala, robootika töötoad, virtuaalreaalsuse töötoad, maitsekoolitus, GLOBE ja mitmed teised. Täpsem programm, töölehed jm info on toodud veebilehel www.eucys2017.eu/visitors. Samas toimub  õpilasgruppide eelregistreerimine 25. septembriks. 

Konkursipaik SpaceX asub Ülemiste City innovatsioonilinnakus aadressil Keevise 6. Sissepääs on tasuta*.

Euroopa Liidu noorte teadlaste konkurssi korraldatakse alates 1989. aastast, Eesti õpilased on sellel osalenud alates 2002. aastast. Eesti õpilased on konkursil osalenud alates 2002. aastast.
Põhipreemiad on  koju toonud Margus Niitsoo (Tallinna Reaalkool, 2005), Anna Maria Punab (Hugo Treffneri Gümnaasium, 2012) ja Katariina Kisand (Hugo Treffneri Gümnaasium, 2015). Eripreemiate võitjaid on olnud Eestist üheksa: Liina Saar (2002), Hillar Liiv (2007), Kristina Aare (2009), Martin Talvik, Kristiin Resik ja Mari Liis Pedak (2013), Tatjana Punger (2014), Katariina Kisand (2015) ning Kristjan Kongas (2016).

Eestis toimuv suurüritus on järjekorras 29., seda korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Euroopa Komisjoni ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

*Ürituse käepaelaga pakuvad 24.-25. septembril soodsamat sissepääsu Energia Avastuskeskus ja Lennusadam. Eesti Tervishoiumuuseum, Eesti Loodusmuuseum ja KUMU on käepaela alusel sooduspiletit pakkumas pühapäeval, 24. septembril. Esmaspäeval on kolm viimast kohta suletud.

 

Lisainfo:

Terje Tuisk

tel 511 0356; e-post: terje.tuisk@etag.ee
Signe Ambre

tel 588 48 398; e-post: signe.ambre@etag.ee

Konkurss portaali miks.ee karjäärilugude kirjutaja leidmiseks

Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakond haldab portaali miks.ee, mis:

 • Tutvustab läbi karjäärilugude LTT (loodus- ja täppisteadused ning tehnoloogia) valdkonna karjäärivõimalusi noortele);
 • Jagab teavet ja materjale uurimusliku ja probleemipõhise õppe kohta;
 • On keskkonnaks, kust saavad infot kõik, kes LTT valdkonnas noortele midagi pakuvad: haridusasutused, õpetajad, teaduse populariseerijad, kohalikud omavalitused, ettevõtted.

Miks.ee portaaliga on seotud Facebooki lehekülg, mis on eeskätt suunatud noortele ning igakuine uudiskiri, mille sihtgrupiks on haridusasutused, õpetajad, teaduse populariseerijad, kohalikud omavalitused, ettevõtted.

Otsime konkursi korras ajakirjanikku, kelle ülesandeks on karjäärivaliku ees olevatele noortele teaduse, tehnoloogia ja inseneeria valdkonna karjäärilugude kirjutamine ning LTT valdkonda tutvustavate artiklite kirjutamine.

Tööülesanded:
– atraktiivsete portreelugude kirjutamine noortest LTT-valdkonnas ametit pidavatest persoonidest (portreelugu, mis avaks eeskätt inimese haridus- ja karjäärivalikuid, ametialaseid saavutusi ning vastaks küsimusele, miks niisugune valik on õige ja mis võimalusi see pakub). Kirjutatavate artiklite arv kalendrikuus 4 tk, mahuga 3000-6000 tm/artikkel;
– LTT valdkonda tutvustavate artiklite kirjutamine (1 tk kalendrikuus mahuga 3000-6000 tm);
– originaalfotode hankimine artiklite juurde.

Nõuded kandidaadile:
– väga hea eesti keele oskus;
– artiklite kirjutamise kogemus või varasem/praegune töö ajakirjandusvaldkonnas;
– valmisolek intervjuude läbiviimiseks üle Eesti;
– kasuks tuleb varasem kokkupuude LTT valdkonnaga ning haridusteemadega.

Kandideerimine:
Kandideerimiseks palume hiljemalt 24. septembriks saata aadressile kaili.kaseorg@etag.ee märksõnaga „miks.ee ametilood“ järgmised dokumendid:
– töö teostaja kogemuse kirjeldus antud valdkonnas (võib olla esitatud ka CV vormis) koos viidetega kirjutatud artiklitele;
– hinnapakkumine kirjeldatud töö teostamiseks ühes kalendrikuus.

Töö alustamine niipea kui võimalik, lõpp 28.02.2018.  Teenuse täitmisega seotud transpordikulude hüvitamine toimub igakuiselt vastavalt  esitatatud kuludokumentidele. Portaali miks.ee rahastab Euroopa Regionaalarengu Fondi TeaMe+ programm.

Lisainfo:
Kaili Kaseorg-Cremona, tel 5805 0869, kaili.kaseorg@etag.ee

Koolitus ERC grantide taotlejatele

Eesti Teadusagentuur korraldab 2.-3. oktoobril 2017 ERC Grandi taotlemise koolituse. Oodatud on kõik ERC Starting Grandi või Consolidator Grandi taotlmeisest huvitatud teadlased.

Koolitajaks on dr Matt Staton firmast A Bigger Splash Ltd (vt ka http://www.abiggersplash.co.uk/)
Koolitus toimub inglise keeles.

Koolitus jaotub kahte plokki:

2. oktoobril on fookuses Consolidator Grandi taotluse kirjutamisega seonduv. Koolitustel osalejate arv on piiratud, eelisõigus antakse neile, kes soovivad kindlasti taotluse esitada 2018. aasta konkursile ja kes osalevad ka individuaalsel konsultatsioonil.

3. oktoobril on kavas individuaalsed konsultatsioonid veel 2017. aastal grandi taotluse esitamist kavandavatele ja kevadisel Starting Grandi koolitusel osalenutele. Konsultatsioonil osalejate arv on piiratud, kuid vabade kohtade ilmnemisel antakse individuaalse konsultatsiooni võimalus ka neile teadlastele, kes kevadisel koolitusel osaleda ei saanud.

Oleme esialgu planeerinud koolituse läbi viia ETAg Tartu kontori ruumides aadressil Soola 8 (Plasku). Koolituse toimumise kohas võib veel muudatusi toimuda.

Enne koolitust palume läbi lugeda ERC granditaotleja juhendmaterjalid:

ERC Work Programme 2018

ERC Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2017 Calls

Registreerumiseks palun täitke vorm hiljemalt 24. septembril kell 12. 25. septembri pärastlõunal saadame teile lõpliku kinnituse kohtade olemasolu kohta.

Järgmine koolitus, mis võtab Starting Grandi kõrval fookusesse ka Advanced Grandi taotluste kirjutamise, on kavas 2018. aasta aprillis.

 

Lisainfo

Margus Harak
Mobilitas Pluss vanemkonsultant
Telefon 731 7343
 

Registreerimisvorm ERC grantide taotlejate koolitusele 2.-3. oktoobril 2017

 • *Kellel on olemas oma projekti lühikokkuvõte või mustand, palume saata see hiljemalt 25. septembril kell 12 aadressile margus.harak@etag.ee. / In case you have prepared research concept or worksheet please send it to margus.harak@etag.ee before September 25 at 12.00.
 

Mobilitas Pluss järeldoktoritoetusega tuleb Eestisse 20 noort teadlast

Mobilitas Pluss järeldoktoritoetuse 2017. aasta taotlusvooru laekus 106 taotlust, millest rahuldati 20. Enam kui pooled Eestis teadlaskarjääri alustavatest noortest teadlastest alustavad tööd Tartu Ülikoolis (11). Kolm järeldoktorit suundub Tallinna Ülikooli, kaks Tallinna Tehnikaülikooli, kaks Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituuti, üks Eesti Kunstiakadeemiasse ning üks Maaülikooli.

Kuue noore teadlase uurimistöö käsitleb ühiskonnateaduste ja kultuuri valdkonda. Vaatluse all on näiteks nõukogudejärgne neoliberalism Eesti nüüdsifilmis ning parteipoliitika tajuruumid. Seitse algavat uurimisprojekti tegelevad bio- ja keskkonnateadustega, käsitledes muuhulgas  kalade kehasuuruse ja kuju evolutsiooni ning luminestseerivaid süsinik-nanoosakesi, mida saaks kasutada valkude aktiivsuse seireks rakkudes ja kudedes. Seitse projekti kuulub loodus- ja tehnikateaduste valdkonda, kus teemadena on esindatud näiteks uudsete materjalide loomine, gaasisensorite arendamine ning hajussüsteemides tekkivate küsimuste lahendamiseks vajalikud uudsed koodid.

„Huvi Mobilitas Pluss järeldoktoritoetuste vastu on jätkuvalt kõrge – toetust sai vaid viiendik taotlejatest. Ka toetusskeemi rahvusvaheline haare on jätkuvalt lai. Nimelt laekus meile taotlusi 31 riigist. Kõige aktiivsemad taotlejad on teist vooru järjest eestlased, itaallased ja indialased,“ sõnas Eesi Teadusagentuuri teadusprogrammide osakonna juhataja, Oskar Otsus.

Uus taotlusvoor jaanuaris

Mobilitas Pluss järeldoktoritoetus aitab välisriigis doktorikraadi kaitsnud teadlastel jätkata oma teadlaskarjääri Eesti teadusasutustes. Järeldoktoriprojekti kestus on üks kuni kaks aastat.

Järgmine taotlusvoor on plaanis avada 2018. aasta jaanuaris.

Mobilitas Pluss programmi eesmärk on toetada Eesti teaduse rahvusvahelistumist, teadlaste mobiilsust ning järelkasvu. Eesti Teadusagentuur on programmi elluviija. Programmi rahastavad Euroopa Regionaalarengu Fond ja Eesti riik.

Ülevaade 2017. aastal Mobilitas Pluss programmist järeldoktoritoetuse saanud teadlastest.

 

Lisainfo:

Oskar Otsus
Teadusprogrammide osakonna juhataja
Eesti Teadusagentuur
7 317 350

 

Tiina Loit-Oidsalu
Mobilitas Pluss vanemkonsultant
Eesti Teadusagentuur
731 7359

 

HERA (Humanities in the European Research Area) koostöövõrgustik on välja kuulutanud uue taotlusvooru teemal “Public Spaces: Culture and Integration in Europe”

Eeltaotluste esitamise tähtaeg on 24. oktoober 2017 kell 14.00 CET.

Konkursi eelarve on 20 miljonit eurot. Rahastajateks on partnerorganisatsioonid 24 riigist ning Euroopa Komisjon.

Igasse taotlusse peavad olema kaasatud teadlased vähemalt neljast riigist järgmiste riikide hulgast: Austria, Belgia (Valloonia), Eesti, Hispaania, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Island, Itaalia, Leedu, Luksemburg, Läti, Norra, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Šveits, Taani, Tšehhi, Ühendkuningriik. Uurimisprojekt peab kestma kaks kuni kolm aastat.

HERA Eesti partner on SA Eesti Teadusagentuur. Eesti töörühma taotletav summa ei tohi ületada 100 000 eurot.

Rohkem infot: http://heranet.info/hera-jrp-iv-public-spaces-culture-and-integration-europe

Eesti osalejatele kehtivaid nõudeid vt lähemalt SIIT

Taotlusvooru info inglise keeles: http://www.etag.ee/en/now-open-hera-call-public-spaces-culture-integration-europe-2017/

 

Kontaktisik:
Katrin Kello
e-post: katrin.kello@etag.ee  

Rahvusvaheline hindamiskomisjon tunnustab Eesti teadus- ja arendustegevuse kvaliteeti ja tunneb muret tuleviku pärast

Täna, 7. septembril kell 12 tutvustab rahvusvaheline hindamisnõukogu Eesti teadus- ja arendustegevuse hindamise tulemusi Tallinna Ülikooli Mare õppehoones (Uus-sadama 5) ruumis M225. Sündmusest toimub ka veebiülekanne teadusportaalis novaator.

 Ekspertide hinnangul on Eesti teadus- ja arendustegevuse tase tervikuna hea, teadusasutuste infrastruktuur kõrgel tasemel ning rahvusvaheline koostöö kiiduväärt. Komisjon tunnustas teaduse laihaardelist ühiskondlikku mõju, tuues positiivsena välja koostööd ettevõtlussektoriga, avaliku sektori asutuste ja riigijuhtide nõustamist ning teadust populariseerivaid tegevusi.

Olulisemate kitsaskohtadena tõid eksperdid esile stabiilse baasrahastuse väikese osakaalu asutuste teadustuludes ja sõltuvuse tõukefondidest.

Rahvusvahelises võrdluses hinnati 20 Eesti teadus- ja arendusasutuse teadustegevuse taset kuues valdkonnas: loodusteadused, tehnika ja tehnoloogia, põllumajandusteadused ja veterinaaria, arsti- ja terviseteadused, humanitaarteadused ja kunstid, sotsiaalteadused).  Rahvusvaheline hindamisnõukogu selgitas ja hindas igas valdkonnas, milline on tehtud uuringute teaduslik mõju, jätkusuutlikkus ja potentsiaal ning ühiskondlik väärtus.

 Eesti Teadusagentuuri  juhatuse esimehe Andres Koppeli sõnul annab teaduse evalveerimine nii ülikoolidele, instituutidele kui ka riigile vajalikku informatsiooni selleks, et mõista, mida on nii asutuste kui riigi tasemel vaja taha, et teadusel veel paremini läheks.  „Piltlikult öeldes on korraline teaduse hindamine nagu inimestel tervisekontrollis käimine. Tänavune korraline evalveerimine kinnitas, et Eesti teaduse tervis on üsna hea, saime ekspertidelt  palju sisukaid soovitusi nii teaduskorralduse kui ka teadusasutustes ja konkreetsetes teadusvaldkondades tehtava töö parendamiseks,“ selgitas Andres Koppel.

Positiivselt evalveeritud  Tarkvara tehnoloogia Arenduskeskuse OÜ  STACC tegevjuht Kristjan Eljand toonitas, et järgneva kümnendi jooksul muudavad andmeteadus ja tehisintellekt olulisel määral kõiki tegevusalasid. „STACC on antud valdkonna rakendusliku teaduse veduriks ja meil on äärmiselt hea meel, et pärast mitmeaastast protsessi oleme tänaseks positiivselt evalveeritud. Loodame anda oma parima, et muuta nii avalik- kui ka ettevõtlussektor andmeteaduse abil oluliselt efektiivsemaks ja targemaks, “ rääkis Kristjan Eljand.

Haridus- ja Teadusminisrteeriumi kõrghariduse ja teaduse asekantsler Indrek Reimandi sõnul kinnitavad välishindamise tulemused, et Eesti Teadusagentuuri eestvedamisel hindamisprotsessi tehtud muudatused on ennast igati õigustanud. „Evalveerimine oli sisukam, välisekspertide tagasiside põhjalikum ning protsess vähem bürokraatlik. Analüüsime saadud teavet  teaduspoliitika arendamiseks ja tuleval aastal toimuvate sihtevalveerimiste ettevalmistamiseks,“  ütles Indrek Reimand.

 Evalveerimistulemusi tutvustavad hindamiskomisjoni esimees, prof Christian Enss Heidelbergi Ülikoolist; komisjoni liikmed prof Jan-Gunnar Persson Rootsi Kuninglikust Tehnikainstituudist; prof Boye Jensen Lõuna-Taani Ülikoolist; prof  Verity Joy Brown Saint Andrewsi Ülikoolist, prof Barbara Ekbom Rootsi Põllumajandusteaduste Ülikoolist ja prof  Peter Jonkers Tilburgi Ülikoolist.    

Teadus- ja arendustegevuse korraline evalveerimine on välishindamine, mille käigus hinnatakse teadus- ja arendusasutuse vastava valdkonna taset võrreldes valdkonna rahvusvahelise tasemega. Riigieelarvest teaduse rahastamist taotlevad asutused läbivad korralise evalveerimise iga seitsme  aasta tagant. Teadus- ja arendustegevuse hindamist  korraldab Eesti Teadusagentuur.

Lisasinfo: Andres Koppel, teadusagentuuri juhatuse esimees,  tel  5133 944

Ajakava ja muu lisainfo: http://www.etag.ee/uritus/teadus-ja-arendustegevuse-korralise-evalveerimise-tulemuste-tutvustus-ja-aruteluseminar/

 

Eesti Teadusagentuuri ja ERRi teaduse ristmeediaprojekt alustab

Neljapäeval 7. septembril õhtul kell 21.40 on ETVs eetris uus teadussaade sarjast „Uudishimu tippkeskus“, mis sai teoks tänu  Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Teadusagentuuri koostööle ja programmi TeaMe+ toetusele. Saate toimetajad on Marju Himma ja Randel Kreitsberg, režissöör Margo Siimon. Tootja Vesilind OÜ. 

ERR pressiteates öeldakse, et „Uudishimu tippkeskus“ saadab igal nädalal tele-eetris olevad teemad edasi ERRi teistesse kanalitesse – ERR Novaatorisse, sotsiaalvõrgustikesse ja Raadio 2 saatesse „Agenda“.

Saatejuhi Eeva Esse juhtimisel vaadatakse üle Eesti teadlaste töö, veel enam aga arutatakse, kus seda teadustööd rakendada annab ning millised takistused peab teadus ületama laborist meie kasutusse jõudmisel. Teadlased kutsutakse laborist välja seiklema ning teadussaavutusi tutvustama. Nii näebki esimeses saates Eeva Esset lasketiirus, pallimeres, apteegis ning arstina patsiente vastu võtmas ja koos teadlastega rääkimas personaalmeditsiinist.

Toimetaja Marju Himma sõnul  ei alga ega lõppe saade ETV eetris, sest teadust on nii palju, et see lihtsalt ei mahuks ära ühte pooltundi.

Juba neljapäeva hommikul saab lugeda saate teemasid käsitlevat artiklit ERR Novaatorist. Arutelu saate teemal jätkub Facebookis reede hommikul kell 10, kus Tartu ülikooli bioinformaatika professor Maido Remm vestleb ERR Novaatori teadustoimetaja Marju Himmaga sellest, kuidas IT ja geenid meie medistiini personaalseks teevad. Vestlusega saab ühineda Facebookis kasutades selleks teemasilti #tipukas.

Teadussisu võtab esmaspäeval Raadio 2 saade „Agenda“, kus kergitatakse saladuseloor ka järgmiselt saatelt. 

Aga mis on tippkeskus? Teaduse tippkeskused on uurimiskeskused, kuhu saavad kuuluda üksnes parimad Eesti teadlased. Eestis tegutseb praegu üheksa teaduse tippkeskust, „Uudishimu tippkeskus“ on 10. ja tegutseb vaid ERRis. Omavahel nimetavad teadlased tippkeskust tipukaks – sellest ka saate teemasilt #tipukas.

„Uudishimu tippkeskus“ internetis:

http://etv.err.ee/l/elusaated/uudishimu_tippkeskus

https://www.facebook.com/uudishimutippkeskus

https://www.facebook.com/eestitelevisioon

„Uudishimu tippkeskuse“ esimene osa on ETVs neljapäeval kell 21.40. Saate eelesitlus toimub aga 6. septembril Tallinnas Erinevate Tubade Klubis algusega kell 20, kus Eeva Esse mängib plaate ning kontserdi annab bänd Miljardid.

 

Koostöös teadusagentuuriga jõuab ERR eetrisse uus lühifilmide sari “Leiutades Eestit”

Täna, 5. septembril Tallinnas Kinos Artis toimuval ERR minidokumentaalide „Leiutades Eestit“ esitlusel kuulutab Eesti Teadusagentuuri esindaja Terje Tuisk avatuks õpilasleiutajate riikliku konkursi 2017 kõigile nutikatele õpilastele eelkoolist kuni kaheteistkümnenda klassini!

Laste ideed on oodatud kuni 17. oktoobrini. Konkursi ja ideede esitamise kohta täpsemat teavet leiab konkursi kodulehelt: http://www.etag.ee/tegevused/konkursid/opilasleiutajate-konkurss/

See pole aga sugugi kõik! Vahendame Rahvusringhäälingu pressiteate:

 Alates 10. septembrist jõuab pühapäeva õhtuti enne “Aktuaalse kaamera” põhisaadet ETV eetrisse lühifilmide sari “Leiutades Eestit”, mis tutvustab vaatajatele väikeste leiutajate suuri mõtteid. Sari on laste kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.
Suure leiutajate konkursiga otsiti Eestimaalt üles vahvad lapsed, kes soovivad oma leiutistega elu paremaks muuta.

 “Teadusagentuuri korraldatud õpilasleiutajate riiklikul konkursil osalenud 6-12-aastastest lastest valiti välja 40, kellest valmivad dokumentaalsed lühiportreed, mis aitavad avada tänaste laste mõttemaailma ning viivad vaatajad Eestimaa erinevatesse nurkadesse, erinevatesse keskkondadesse,” selgitab projekti ERRi poolne juht Marje Jurtšenko. Nii saabki teada, miks lapsed just selliseid ideid pakuvad, mida nad märkavad, millest mõtlevad, millisena nad kujutavad ette paremat elu nii oma kodus kui ka laiemalt Eestis.

“Leiutajate konkurss toob suurepäraselt esile noorte inimeste võime märgata ja mõista ümbritsevat ning püüde seda paremaks muuta. Samuti võimaldab see nutikaid lapsi ja nende juhendajaid tunnustada. Äsja valminud minidokumentaalid loodetavasti innustavad ja julgustavad paljusid – keda leiutama ja keda leiutajat juhendama,” ütleb Eesti Teadusagentuuri õpilasleiutajate konkursi koordinaator Margit Lehis ja lisab, et väikesed ja avatud meelega leiutajad suudavad keerulisi asju lihtsamaks mõelda ning nad julgevad mõelda suurelt nendest asjadest, mida täna veel olemas ei ole. 

Sarja esimeses osas, 10. septembril, saab näha Muhumaa poisi Joonatan Jürissoni lugu. Joonatan on leiutanud abivahendi, mis kaitseks meid kõiki kiirgava päikesevalguse eest.

“Loodame, et need 40 lugu väikestest leiutajahingedest inspireerivad Eesti inimesi sajandi vanust riiki veelgi paremaks tegema,” ütleb Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna programmijuht Maarja-Liisa Soe. “See on ju meie endi teha, milliseks me oma Eesti leiutame ja loome.”

“Leiutajate miniportreed on valminud Eesti noorte dokumentalistide käe all ja nendes on lisaks leiutisele ja laste portreedele tabatud ja midagi olulist meie aja kohta. Kui veel mõelda, et need samad nutikad lapsed on 10-20 aasta pärast just need, tänu kellele Eesti elu areneb, siis on see materjal kullahinnaga,” lisab projektijuht Marje Jurtšenko. 

Filmide autorid on Liis Nimik, Maria Kivirand, Aljona Suržikova, Marianne Kõrver, Kullar Viimne ja Aleksandr Heifets.

“Leiutades Eesti” veebikodu asub portaalis www.lastejaam.ee, kus saab alates homsest näha sarja kolme esimest jagu. Sada ägedat laste leiutist köidetakse aga raamatukaante vahele, millest saab laste kingitus meie oma Eestile. 

“Leiutades Eesti” valmib Eesti Rahvusringhäälingu, Eesti Vabariik 100 ja Eesti Teadusagentuuri koostöös.

Lisainfo:

Margit Lehis

Eesti Teadusagentuur

Soola 8, Tartu 51013

margit.lehis@etag.ee

Tel 7300 335

Mob 520 3270

Teadusagentuur otsib eksperte, video loojat ja fotograafi

Teadusagentuur ootab hinnapakkumisi ekspertidelt, kes koostaksid analüütilisi ülevaateid, kuidas kattuvad noorsootöö eesmärgid üldhariduskooli õppekava üldpädevustega ja teeksid kokkuvõtteid viimastel aastatel tehtud uuringutest, mis seotud laste huvihariduslike tegevustega. Pakkumiskutsed ekspertidele, teadushuvihariduse video loojale ja tippteaduse konverentsi fotograafile leiate teadusagentuuri kodulehelt: http://www.etag.ee/teadusagentuur/avalik-teave/hanked/

 

Registreerimine Norra-Eesti teaduskoostöö programmi lõppkonverentsile on avatud

Eesti Teadusagentuur koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga korraldavad 21. ja 22. septembril 2017 Laulasmaal  Norra-Eesti teaduskoostöö programmi lõppkonverentsi. Konverentsil tehakse kokkuvõtteid ja jagatakse infot Norra toetustest finantsmehhanismide järgmisel rahastamisperioodil.

Norra toetusprogrammi eesmärk on vähendada majanduslikku ja sotsiaalset ebavõrdsust Euroopa Majanduspiirkonnas ja tugevdada kahepoolseid suhteid doonor- ja abisaajariikide vahel. Käesoleva perioodi toetussumma Eestile oli 3 miljonit eurot. Vaat lähemalt toetatud teaduskoostööprojekte: http://www.etag.ee/rahastamine/partnerlus-ja-koostootoetused/norra-toetused/

Registreerimine ja konverentsi programm: http://www.etag.ee/uritus/norra-eesti-teaduskoostoo-programmi-loppkonverents/

Konverentsi töökeel on inglise keel.

Lisainfo: Iige Maalmann,  e- post:  iige.maalmann@etag.ee

 

Tallinna Reaalkool ja Eesti Teadusagentuur innustavad õppima ja õpetama reaal- ja loodusaineid

15. – 16. septembril 2017 toimub Tallinna Reaalkoolis rahvusvaheline reaal- ja loodushariduse konverents haridustöötajatele, üliõpilastele ja haridusasutuste partneritele. Konverents on järg 2015. aastal samuti Tallinna Reaalkoolis toimunud reaal- ja loodushariduse konverentsile.

Konverentsil on kolm suurt rõhuasetust: kooli ja partnerite koostöö (partnerite kaasamine õppetöösse, õppekäigud, situatsioonipõhised ülesanded, muuseumiõpe); lõiming ja interdistsiplinaarsus (head näited ainetevahelisest koostööst ja integratsioonist), õpitulemuste hindamine (suunad välishindamises, loodusvaldkonna e-testid, kujundav hindamine).

Konverentsiga soovib Tallinna Reaalkool koos Eesti Teadusagentuuriga innustada õppima ja õpetama reaal- ja loodusaineid, jagades kahe päeva jooksul praktilisi kogemusi ning metoodilisi soovitusi nii kodu- kui välismaalt.

Konverentsil tehtavate ettekannetega tutvustatakse reaal- ja loodushariduse arenguid nii Eestis kui mujal maailmas, räägitakse õpilase arenguvajadusi toetavast õppest Eesti üldhariduskoolides Euroopa kontekstis, õpilaste karjääriteadlikkuse tõstmisest teadusega seotud valdkonnas sidusrühmade koostöö abil, tippsooritusest ning sellega kaasnevast õppimise ja õpetamise ekspertiisist, välishindamise arendustest aastail 2016-2020 ja loodusvaldkonna e-testidest, loodus- ja täppisteaduste ning tehnoloogia valdkonna edendamisest Euroopas ja Eestis, samuti välisriikide headest kogemustest reaal- ja loodushariduse vallas.

Konverentsi teisel päeval saab täiendada oma ainealaseid teadmisi ja metoodilist repertuaari ligi 30 erinevas töötoas (millest mitmed toimuvad Tallinna Reaalkooli lähistel asuvate partnerite ruumides), mille läbiviijateks on mitmed praktikud Tallinna Reaalkoolist, Miina Härma Gümnaasiumist, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Tartu Ülikoolist, Tallinna Tehnikaülikoolist, Eesti Tervishoiu Muuseumist, RMK Sagadi looduskoolist, Eesti Arhitektuurimuuseumist, Teaduskeskusest AHHAA, Tartu Observatooriumist, Energia Avastuskeskusest, Tallinna loomaaiast, TÜ Muuseumi Tähetornist, Tartu Loodusmajast ja Meremuuseumist. Lisaks toimuvad Rändava Bioklassi töötoad.

Ettekannete ja töötubadega astuvad üles aineõpetajad, spetsialistid ning õppejõud Eestist, Hollandist, Taanist, Venemaalt ja Soomest. Esinevad Pille Liblik, Ülle Kikas, Joonas Hellermaa, Juhan Koppel, Mati Kaal, Erkki Tempel, Riina Murulaid, Terje Tuisk, Einar Rull, Martin Saar, Anu Kell, Piret Karu, Tiina Talvi, Kersti Veskimets, Toomas Reimann, Reivo Maasik, Riin Saar, Aile Poll, Erkki Otsman, Taavi Vaikjärv (vil!119), Hanna Britt Soots (vil!131), Janno Puks, Ranel Suurna, Regina Multram, Elle Reisenbuk, Tiia Rüütmann, Katrin Uutsalu, Janet Laidla, Mario Mäeots, Meelis Brikker, Tõnu Ploompuu, Tiit Sepp, Tanel Liira jpt.

Konverentsil osalemise tasu on kahe päeva eest 45 eurot ning ühe päeva eest 30 eurot. Osalejatele väljastatakse koolitustõend.

Registreerimine konverentsile:  Tallinna Reaalkooli kodulehel ja rohkem infot Ürituste veebilehelt

Konverentsi info:
Madis Somelar, Tallinna Reaalkool
E-mail: madis.somelar@real.edu.ee
Telefon: (+372) 5559 3717